GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN? - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN?

Bu haber 01 Ekim 2018 - 8:11 'de eklendi ve 106 kez görüntülendi.

 

İşten Kaytaranların, İlçemizde Bahane durumu…

İlçemizde işten kaytaran personeller ile ilgili İlçemiz esnaflarıyla küçük bir sohbet gerçekleştirdik. Konu üzerine kimi zaman güldüren, kimi zaman düşündüren, kimi zaman da hayretlere düşüren cevaplarla karşılaştık. İlçemizde işten kaytaran personeller ile ilgili esnaflarımızın cevaplarını sizler için sıraladık.

Bazı personellerimiz dişçiye gidiyorum diyerek izin istiyor ama 2 – 3 saat sonra geri geliyor. Diş önemlidir, bekletmeye ertelemeye gelmez. Sonrasında kontrollerin yapılması gerekir. Kanal tedavisi düşünün, haftalarca sürebilir. Bu durumda personellere izin verilmeme gibi bir şans kalmıyor!

Bazı personeller, “ben yarım saat erken gelmiştim, ben zaten öğle molasına çıkmamıştım, bugün erken çıksam?” gibi bahanelerle işlerinden kaytarmaya çalışabiliyor. Ama iş dünyası bu şekilde işlemiyor. Patronlar, bizce bir iş yerinde kurallar olmalı ve işe giriş çıkış saatleri standart olmalı yoksa işletme disiplinli bir kurum olmaktan çıkıyor.

“İşten Kaytarmak İçin Hayali Gerekçeler Uyduruyorlar”

Konu ile ilgili adını vermek istemeyen bir işleme yetkilisi; “bünyemizde sezonluk işçiler var. Kimi personeller gelemediği günler ve ya gelip çalışmadığı zamanlar için birçok bahane üretiyorlar. Zaten sizin yanınızda o kadar el kol, göz oynatıyor ki durumun öyle olmadığını anlıyorsunuz. Hele bir de beden dilinden anlayan bir kişi iseniz, o personelin yalan söylediğini yakalanmamak mümkün değil !

Diğer meslek sahibi arkadaşlarım ile de sohbet ederken, personelin bir gün önceden iş arkadaşlarına hasta rolü oynadığı durumunu çok yaşıyoruz. ‘Çocuğum hastaydı gece uyutmadı’ diyen babalar, ‘Gece boyunca ev temizledim iş yapacak gücüm yok’ diyen kadın çalışanlar, ‘Uyanamadım’ diyenler. Bazıları işe gelmemek için hayali gerekçeler bile uyduruyor. Bu durum esas mazeretliyi seçmemizi engelliyor.   En sık karşılaştığımız diğer bir durum ise gün içinde cep telefonlarıyla çok sık uğraşarak iş aksatmaları. Yoğun iş temposu tabi ki çok yorar bu konuda bir şey diyemeyiz ama personellerin bu şekilde işten kaytarmaları da hem işin zamanında bitmemesine hem de maddi ve manevi anlamda zararlara uğramamıza sebep oluyor.

Konu nasıl çözülür işveren biraz daha özverili, çalışanda samimi olursa iş yaşamında bir sıkıntı yaşanmaz diye düşünüyorum ” dedi.

Haber- Foto: Hasan Dadük