ÜST REKLAM

logo

reklam

GÖZÜN YAŞINA, BAKILMAYACAK

 

 

 

 

vecgh

 

Elektrikte ‘kara liste’ dönemi başlıyor! Samandağ TEDAŞ İşletme şefi Vecih Doğru, UYARDI;  

 

Samandağ TEDAŞ İşletme şefi Vecih Doğru, ile son günlerde sıklaşan kaçak denetimler ve ceza yöntemleri üzerine konuştuk.  Doğru, kara liste uygulamasıyla kaçak elektrik kullananları, faturalarını ödemeyenleri hemen tespit edip elektriklerinin kesileceğinin çağrısını yaptı. Konu ile ilgili Şef Doğru, yaptırımla ilgili  kararlı olduklarını belirterek, Elektrik Dağım şirketleri ‘gözünüzün yaşına bakmayacak’ dedi.

Şef Doğru konuşmasının devamında kara liste dönemi hakkında bilgi verirken; “Nedir Kara liste dönemi? Elektrik faturanızı gecikmeli ödüyorsanız bu haberi okumanızı öneriyoruz.

Çünkü dikkatli olmanız gerekiyor. Elektrik şirketleri gözünüzün yaşına bakmaz.

Elektrik dağıtım şirketleri ‘kara liste’ uygulamasıyla kaçak elektrik kullananları ve fatura ödeme sürelerini bir yıl içinde 6 kez geçirenlerin gözünün yaşına bakmayacak. Serbest tüketici döneminin başlaması ile birlikte vatandaşa birçok kolaylık sunan elektrik tedarik şirketleri “kara liste” uygulaması ile de kaçak elektrik kullanan ve her yıl fatura ödeme süresini ortalama 6 kez fatura geçirenlerin gözünün yaşına bakmayacak.

UZAKTAN KESİLECEK

Kaçak elektrik kullanımına yönelen ve faturasını düzenli ödemeyen tüketicilerin, evlerin içerisinde bulunan elektrik sayaçları sökülerek, direk üzeri panolara yerleştirilecek. Bu müşteriler “sorunlu tüketici” kategorisinde yer aldığı için ekiplere evin içerisinde açma-kapamada da sorun çıkardıklarından uzaktan kesme-bağlamalı sayaçlar takılacak. Herhangi bir kaçak durumunun tespiti ya da fatura ödeme dönemini geçirdiklerinde elektrikleri uzaktan kesilecek. Tedarik şirketleri, yapılan yeni çalışma ile düzenli fatura ödememede kara listeye alınma süresini 8 aydan 6 aya çekmeyi planladığı öğrenildi. Her ay bu kategoride yer alan tüketicilere ekip göndermek yerine kara liste uygulamasıyla tüketicilerin sayaçlarını elektrik direklerine taşıyacağı öğrenildi.

ANİ BASKINLAR ARTACAK

Doğu ve Güneydoğu’da kaçak elektrik kullanımını önlemek için ani baskınlar yapılacak. Bölgede bazı vatandaşların çift hat çektiği, emlakçıların da “kaçak hatlı” söylemi ile ev pazarladıkları belirlendi” ifadelerinde bulundu.

 

Haber-foto.ümit sağaltıcı

Share
651 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?