GÖZ GÖRE GÖRE İŞGAL YAPILIYOR! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

GÖZ GÖRE GÖRE İŞGAL YAPILIYOR!

Bu haber 28 Eylül 2018 - 8:13 'de eklendi ve 194 kez görüntülendi.

  

Narlıca Mahallesinde Esenler Sokak tarafında bulunan ve mera arazisi olarak geçen alanda 1 ay içinde çıkan 3 yangının ardından bölgenin işgal edilmeye başlandığı ve hukuksuz olarak parsel parsel dağıtıldığı ortaya çıktı.

23 Eylül’de çıkan yangından hemen sonra yanan bölgeye bir grup işgalcinin gelerek zeytin ağacı diktiği ve yanan mera alanını devletten kiraladıklarını iddia ettiler. Yine aynı tarihte yangından hemen önce mera arazisinde çalışan iş makinesinin zeytin ağaç dikimi için yapılan kazı çalışması duyarlı vatandaşların şikâyeti üzerine gelen zabıtalar durdurmuştu. Aynı gün gece çıkan yangında kazılması planlanan yer tamamen kül oldu. Ertesi gün, yanan bölgeyi iş makinesiyle kazı yapan kişilerin bu kez ellerinde çapalarla toprağı kazarken görüntülendi.

Tüm kurumlar haberdar

4003 pafta 308 nolu parsel olarak Hatay İl Tarım müdürlüğüne ait olan mera alanı hakkında daha önce işgal uygulanmış, olay yerine çağrılan keşif ekipleri aynı bölgede işgal olduğunu tespit etmiş cezai işlem uygulanmıştı. 23 Eylül’de yangından hemen önce iş makineleri durdurmaya gelen zabıta ekipleri olaya müdahale etmesine rağmen aynı gece arazi kül oldu. Vatandaşlar Bimer, Cimer, Mahalle muhtarı, Antakya Belediyesi, İl Tarım Müdürlüğü, İlçe Tarım müdürlüğü gibi kurumlara konu hakkında şikayet dilekçeleri vermelerine rağmen devletin mera arazisi göz göre göre işgal ediliyor.

Mera Kanunu

Mera kanunun 19.maddesinde yer alan “Muhtarlar ve belediye başkanları; mera, yaylak ve kışlakların ve sınır işaretlerinin korunmasından ve ayrıca tahsis amacına göre en iyi şekilde kullanılmasının sağlanmasından sorumludur. Muhtarlar ve belediye başkanları ayrıca, geliştirme projelerinde öngörülen hususların yerine getirilmesinde, kamu görevlilerine yardımcı olmakla görevli ve sorumludurlar.” Açıklmasına rağmen ne mahalle muhtarı ne de belediye yetkilileri olaya çözüm bulamıyor.

Tarihi mağaralar yok oldu

Aynı bölgede bulunan ve tarihi yapısı açısından önemli mağaraların bulunduğu alan ise yok olma noktasına geldi. Kepçelerin ve bölgeye işgal edenlerin kazdığı toprağı mağaraların girişlerine atarak tarihi yapıyı yok ettiği görülüyor. Mera bölgesindeki birçok hayvan ve ağaçlar yok olurken, bölgedeki hayvanların otlayacak yerleri kalmıyor. Kısım, kısım yakılan bölgede birsonraki yangının nerede çıkacağı neredeyse belli bir şekilde dururken, vatandaşlar tüm kurumların mera arazisi hakkında gerekli duyarlılığı göstermesini bekliyorlar.

Haber Merkezi