logo

reklam

GÖZ  ALTILAR  DERHAL  SERBEST BIRAKILSIN !

 

Eğitim – Sen Hatay Şube Yürütme Kurulu Adına Şube Başkanı Deniz Ezer dün sivil toplum örgüt temsilcileri ve Eğitim Senli eğitimciler ile birlikte Samandağ Eğitim Sen’de ilçemizde günün ilk ışıklarıyla gözaltına alınan vatandaşlar için basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada, ‘OHAL dayandırılarak yapılan baskı, gözaltı ve tehdit uygulamasına son verilmelidir’ dendi.

Eğitim – Sen Hatay Şube Yürütme Kurulu Adına Şube Başkanı Deniz Ezer, “Samandağ ‘da Demokratik  Kitle Örgütlerinin yaptıkları basın açıklaması gerekçe gösterilerek bu gün (06.03.2018) sabah saatlerinde çok sayıda kişinin evi basılmış ve göz altılar yaşanmıştır. Aralarında Samandağ Eğitim Sen Temsilciliği yöneticileri olan Serap Aldıç SAKALLI, Arkadaş KARATAŞ, Gökmen BERRAK ile üyelerimiz Nihat ÇAY, Şenol YAZAR, CHP Samandağ eski İlçe Başkanı İbrahim AYDOĞAN ve SYKP Samandağ İlçe Başkanı Yusuf KİMYON olmak üzere 7 arkadaşımız gözaltına alınmıştır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki keyfi gözaltılar son bulmalıdır. Hatay’da bu keyfi gözaltılar sürekli hale gelmiş, OHAL ortamının verdiği rahatlıkla yapılan gözaltılar meşru ve yasal gösterilmeye çalışmaktadır. Oysa bilinmelidir ki bu sürekli hale gelen keyfi gözaltların halktaki yansıması meşru olmadığına yöneliktir. Her fırsatta Hatay’daki hoşgörü ortamından bahseden yetkililer düşünce özgürlüğüne gelince hoşgörülerini yitirmekte ve kendileri gibi düşünmeyenleri gözaltlarıyla kriminalleştirerek bir algı oluşturmaya çalışmaktadırlar.

Yaşadığımız bu zorlu süreçte değişik görüşlere saygı duyulmasının çok önemli olduğunu ifade etmek istiyoruz Hatay eğitim sen olarak bizler her kesimin kendini ifade edebilme hakkına sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bunun suç sayılmasının anti demokratik bir uygulama olduğunu ısrarla söylemeye devam edeceğiz.

Bazı sivil toplum kuruluşlarının iktidar gibi düşünmesi ne kadar normal karşılanıyor ise iktidar gibi düşünmeyen sivil toplum kuruluşlarının ve emek –demokrasi örgütlerinin görüşleri de demokrasinin gereği olarak normal karşılanmalıdır..gözaltı gerekçesi sayılan basın açıklaması düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir bu suç sayılmamalıdır.

Bizleri baskı altına almaya çalışan, keyfi gözaltı uygulamalarında ısrar edenler, hertürlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulamasında rol alanlar, göz altına alınan arkadaşlarımızın yalnız olmadığını bilmelidirler.

Haber:Ümit Sağıltıcı

Foto:Haber Merkezi

Share
281 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?