ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Mayıs 2017

GÖRÜŞMELER KISA SÜRECEK

 

 

CENEVRE – BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura; 16 Mayısta başlaması planlanan Suriye konulu Cenevre görüşmelerinin altıncı turunun kısa olacağını ve sadece 3 gün süreceğini ilan etti.

De Mistura açıklamalarında; Suriye’deki krize siyasi çözümü amaçlayan Cenevre görüşmelerinin yeni turunda; Astana 4 görüşmelerinde sağlanan olumlu sonuçlardan en kısa süre içinde faydalanma üzerine odaklanacağını söyledi.

ŞAM – İsrail işgal tutukevlerinde bulunan Filistinli ve Suriyeli esirlerin işgal otoritelerinin tutukevlerinde bulundukları dayatma ve insanlık dışı muameleyi protesto etme amacıyla 17 Nisan tarihinde başlattıkları açlık greviyle dayanışma amaçlı olarak Uluslararası Kızılahaç’ın Şam temsilciliği önünde eylem düzenlendi.

İşgal Tutukevlerinde bulunan ve kurtarılan Suriyeli esirlerle dayanışma komitesinin organize ettiği kitlesel eylemde; komite Kızılhaç’ın Suriye Temsilcisi Marianne Gasser’e bir mesaj teslim etti. Mesajda; işgal otoritelerinin esirlere insanlık dışı muamelesine son verme ve onların meşru haklarını temin etmeleri yönünde Kızılhaç ve tüm uluslar arası insani örgütler göreve çağrıldı.

Mesajda Başta Suriyeli esir Sıdkı el Mukt olmak üzere, işgal tutukevlerinde bulunan tüm Filistinli ve Suriyeli esirlerin serbest bırakılmaları talep edildi.

260 Silahlı Cerablus’a Gönderildi

HOMS – Homs Valiliği bugün sabah saatlerinde Suriye Kızılay Örgütü ve Rus askeri polis güçleriyle işbirliği içinde kentin batı kenarları Vaer Semtinde silahlarını teslim etmeyi reddeden silahlıların dokuzuncu bölümünü Halep kırsalının kuzeydoğusu Cerablus Bölgesine tahliye etme çalışmalarını tamamladı.

Homs Valisi Talal el Berazi, Homs Kentinde silahlıların bulunduğu Vaer Semtini silah ve silahlılardan arındırmakla birlikte semtte bulunan tüm devlet kurumlarının yeniden hizmete başlaması ve terör saldırıları nedeniyle semtten tehcir edilen tüm vatandaşların evlerine dönmeyi amaçlayan çalışmaların dokuzuncu sürecinde toplam 260 silahlının tahliye edildiğini dikkat çekti. Vali Berazi bu silahlılara aile fertlerinden 1372 kişinin eşlik ettiklerine dikkat çekerken tümünün 41 otobüsle Halep Kentinin kuzeydoğusu Cerablus Kentine gönderildiklerini kaydetti.

Terör örgütleri ve işverenlerin Vaer Semtinden çıkacaklara bulundukları vaatlerin foyasının ortaya çıkması ve orada insani koşullardan tamamen uzak bir ortamla karşılaşmaları ardından onlarca ailenin Cerablus Kentinden kaçıp yeniden Vaer Semtine döndüklerine vurgu yapan Berazi; bunun Vaer Semtinde silahlarını teslim etme ve çıkmayı isteyenlerin sayısında ciddi bir azalmanın yaşanmasına yol açtığına dikkat çekti.

Homs Valisi Berazi; Vaer Semtinde bulunan silahlıların son bölümünün 20 Mayıs tarihinde çıkması planladığına dikkat işaret ederken, ardından semtte bulunan tüm devlet kurumlarını onarma ve yeniden hizmete açma çalışmalarının hızlı bir şekilde yürütüleceğini söyledi. Berazi onarım ekiplerinin bu yöndeki çalışmaları hızlandırma amacıyla 10 günden fazla bir süredir semt kenarlarında altyapı ve hizmet şebekelerini onarım çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Türkiye rejimi ve ona bağlı terör örgütlerin Vaer Semtine ilişkin yürüttükleri propagandalara dikkat çeken Vali Berazi; insani durumların ticaretini yapmakla birlikte Suriye devletine karşı propaganda hamleleri kapsamında Vaer Semtinden çıkıp Cerablus’a fidecek ailelere verdikleri vaatlerin aslı gerçeği olmadığının net bir şekilde ortaya çıktığının altını çizdi.

Öte yandan Vali Berazi Vaer Semtinde silahlarını teslim etmek isteyenlerin kanuni durumlarını 2016/15 sayılı af kararı kapsamında yeniden düzenleme ve normal yaşamlarına dönmelerine yardımcı olma icraatlarının devam ettiğine dikkat çekti.

Haber-Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi

Share
737 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?