ÜST REKLAM

logo

reklam

”GÖÇ” PANELİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

 

 

Ayhan Kara Vakfı ile Samandağ Alevi Kültürünü Araştırma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Suriye’den Arjantin’e Göç ‘Yeşeren Umutlar’ paneli Samandağ Yeni Çarşı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Göç Paneli, ilçemiz vatandaşlarından yoğun ilgi gördü. Tarihsel arka planıyla Arap Alevilerin Suriye’den Arjantin’e göçünün konu edildiği panelin moderatörlüğünü  Samandağ AKAD Başkanı Şeyh Süleyman Okur yaptı. Arjantin’de yaşayan Arap Alevilerinin “Göç” hikayesi, Buenos Aires “Alevi İslam Hayırseverleri Derneği” başkanı Dr. Ali İlyas el Süleyman ile Şeyh Cebrail Muhsin el Ali tarafından anlatıldı.

Panelin açılış konuşmasını Samandağ Alevi Kültürünü Araştırma Derneği Başkanı Şeyh Süleyman Okur, yaptı. Okur, Ortadoğu’da yaşanan terör ve savaş ortamına dikkat çekti.

İşadamı Ayhan Kara, daha kötü şeyler yaşamamak için geçmişten ders almak gerektiğini vurguladı.

Kara, Arjantin’den gelerek halkımızla buluşan değerli şeyhleri ağırlamaktan onur duyduklarını ve bu tür etkinliklere her zaman destek olacaklarını ifade etti.

Şeyh Cebrail Muhsin el Ali Arap Alevilerin Suriye’den Arjantin’e göç sürecini anlattı.

Buenos Aires “Alevi İslam Hayırseverleri Derneği” başkanı Dr. Ali İlyas el Süleyman ise insanların kendi kültürlerine sahip çıkmasının önemine dikkat çekti.

Yoğun bir katılımın olduğu panelde Okur; ”Göç deyince; terk edilmiş topraklar, tehcir edilmiş evler, terk edilmiş umutlar, yarınlar geliyor zihnimize. Baskı, zulüm ve bitmeyen ölümler, dinmeyen gözyaşları sürükler bir bilinmezliğe. Karanlık, son durağı belli olmayan bir yolculuktur. Göç tabiatını, doğasını, tarihini bilmediğiniz topraklara, rengini, ırkını, dilini, inancını ve kültürünü tanımadığınız insanların arasına yolculuk yapmak, başınıza nelerin geleceğini bilmeden göze almaktır göç.” ifadelerini kullanırken, konuşmasını şöyle sürdürdü; ”Başınıza daha neler gelebilir ki? Daha ne kaybederiz ki? Diyerek yaşlı gözlerle, yıpranmış yüzlerle, kaybolmuş umutlarla, emeklemeyi öğrendiğiniz, koklamaya doyamadığınız, kanlarınızla yoğrulmuş toprağa veda edersiniz. Bu, son bir veda da olabilir. Çünkü ölüm de kucak açmıştır, işin ucunda ölüm de olabilir! Yol aldığınız, kağnı, gemi her ne ise o sizi taşıyan. Beden olarak da sizi taşısa da, umutlarınızı, hasretinizi ve hayallerinizi asla taşıyamaz. Her yol alışınızda hasretiniz büyür, özlemler çığ gibi serpilir damlalar halinde gözlerinizden. Nereye gidiyorsunuz diye sorsa birileri, verecek cevabınız yoktur.”

Arjantin’den 20 saatlik uçak seyahatinin ardından ilçemize gelerek panele konuk olan Şeyh Muhsin Cebrail El Ali ise konuşmasında boğazınızı düğümleyen ifadelere yer verdi.

El Ali; ”Ölümü yenip inmişsin bilmediğin, tanımadığın bir sahile. Ardı ardına sahile vuran dalgalar yüreğinizi dağlamaktadır sesleriyle. Ama sol yanınızda, ‘biz; zulüm gören, ser verip sır vermeyen, her türlü acıya ve zorbalığa tahammül etmiş bir soyun evlatlarıyız’ çığlığı vardır. İşte o çığlık, sizi hayata bağlamakta ve asla vazgeçmemeniz gerektiğini sizlere hatırlatır. Bilmediğiniz, tanımadığınız topraklara serpiştirirsiniz umutlarınızı gözyaşlarınızla sulayarak. Artık oraya aitsinizdir ve orada son bulacaktır hayatınız! Oradaki düzene ve yaşama ayak uydurmanız, kimliğinizi, kişiliğinizi, inancınızı ve kültürünüzü sahiplenerek devam etmelisiniz. İşte bu manevi değerlerin kaybolması, yok olması hakiki bir ölümdü onlar için. Bunun için ne yapmalı nasıl bir yöntem bulmalı?” ifadelerine yer verirken, şöyle devam etti; ”Güney Amerika’da; Venezüella, Brezilya, Küba, Şili ve Arjantin ağırlıklı Arap ve Alevi göçler almıştır. Kuzey Amerika’da; Pensilvanya, Kanada ve Meksika’da da Arap ve Aleviler bulunmaktadır. Avusturalya, Sidney, Melbörn, Yeni Zelanda’da da Arap Alevi soydaşlarımız bulunmaktadır. Bulunduğumuz coğrafyada Suriye, Lübnan, Türkiye, Irak, İran ve Mısır’da yaşayan Arap Alevileri mevcuttur. Bunun dışında Avrupa’nın her yerinde ve dünyanın farklı yerlerinde Arap Aleviler yaşamaktadır. Çok şükür ki burada zikrettiğimiz bölgelerdeki Alevilerle iletişim halindeyiz” sözlerine yer verdi.

Haber Ali Doğru

Share
803 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?