GİRİŞKEN  ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

GİRİŞKEN  ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Bu haber 20 Eylül 2018 - 9:13 'de eklendi ve 253 kez görüntülendi.

2018-2019 eğitim öğretim yılının başlangıcında önemli açıklamalar yapan Kültür Temel Lisesi Kurucusu Ali Girişken, Eğitim konusundaki hassasiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Daha önceki dönemlerde de yaptığı açıklamalar ve uyarılar ile gündem belirleyen deneyimli eğitimci Ali Girişken, Milli Eğitim Bakanının ‘Öğretmen öğrencisi için toprak olmalı’ sözünün altını çizerek yaptığı açıklamasında yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde Öğrencilere, Öğretmenlere ve Velilere önemli mesajlar verdi.

Girişken yaptığı açıklamasında: ”

Eğitimin öncelikli amacı ne ya da ne olmalı?

Bu soruyu, daha önce, hiç kendinize ya da başkalarına sordunuz mu?

İsterseniz gelin, sorunun cevabını aramadan önce, Almanya’da bir lise müdürünün, her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlerine gönderdiği söylenen şu mektubuna bir göz atalım: “Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim.

Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü.

İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar.

Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum.

Sizlerden isteğim şudur: Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın. Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin.

Eğitimin Özü Kayboldu

Zorunlu temel eğitimin öncelikli amacı, iyi yarış atları yetiştirmek değil, önce insan yetiştirmektir.

Birbirini düşman gibi gören, başarısı diğer öğrencilerin başarısızlığına bağlı olan, hedefe ulaşmak için her yolu mubah sayan, sahte raporları, şişirilmiş notları, şifrelenmiş cevap anahtarlarını reddedeceğine onun peşinde koşan nesiller yetiştirip, sonra da, onlar nasıl bu hale geldiler diye gözyaşı döktüğümüz sürece, daha vahim durumlarla karşılaşmamız hiç şaşırtıcı olmaz!..

Ama önemli olan, lise ya da üniversite değil, kesinlikle öğrencidir.

Bu yüzden iyi okul yoktur, iyi öğrenci vardır.

İyi öğrenci nerede olursa olsun, kendisine bir çıkış yolu bulur ve hayata tutunur, hatta zirveye kadar tırmanır.

Ama en iyi dediğiniz hiçbir okul, heyecanı, vizyonu, iddiası ve en önemlisi de hayalleri olmayan bir öğrenciyi alıp uçuramaz…

Velilere Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

Siz, siz olun, ne olur bu öğretim yılında çocuklarınıza hayalleri doğrultusunda doğru hedefler koyun ve onları özgür bırakın. Kendi gerçekleştiremediğimiz hayallerimizi çocuklarınız üzerinden gerçekleştirmeye kalkmayın. Biz çocuklarımızın ne olabileceklerini, ne olurlarsa başarılı ve mutlu olabileceklerini gözden geçirelim. Ondan sonra çocuklarımızın vücut ve ruh sağlığını ön planda tutalım. Ona bir yaşam kurmayın kendi yaşamının mimari olmasına yardımcı olun.

Yapamadıkları ile değil yapabildikleriyle ilgilenin.

Ülkemizin Geleceği Çocuklarımızın Eğitimidir

Sınav şampiyonlarının pek çoğu o en popüler ve “nitelikli” okullardan değil, dudak kıvırdığımız okullardan çıkıyor! Sınav odaklı eğitimle, sadece çocuklarımızın canına okumakla kalmıyor, ülkemizin geleceğini de riske atıyoruz!..

Sınavlar İçin Nasıl Davranılmalı

Çocuğunuz iyi not alıyorsa, bu güzel bir şey…

Ama iyi not almıyorsa, onun kendine olan güvenini ve inancını sarsmayın.

Rahatlatın çocuğunuzu…

Bu yalnızca bir okul sınavıdır.

Yaşamının ilerideki bölümlerinde onu, daha değişik sınavların beklediğini söyleyin

Ne not alırlarsa alsınlar, onları sevdiğinizi ve bir okul sınavında aldıkları notla yargılamayacağınızı duyumsatın onlara.

Çünkü siz bunları yaptığınızda, o kendine daha çok güvenen ve yaşamı boyunca karşısına çıkacak engellerle kolayca savaşabilen bir çocuk olarak yetişecek.

Bir sınavın ya da düşük bir notun, onun düşlerini ve yeteneklerini alıp götürmesine izin vermeyin.

Unutmayın: “Dünyanın en mutlu insanları, yalnızca doktorlar ve mühendisler değildir.

Okullarda öğrencilere verilmesi gereken en önemli mesaj: “Öğrenmek gelişmek içindir ve herkesin en önemli ihtiyaçlarından biri de gelişim ihtiyacıdır. Gelişmek senin eksik olduğun veya tamir edilmen gerektiği anlamına gelmez. Sadece doğaya, yaşama ayak uydurabilmen anlamına gelir. Çünkü yaşam hiç durmadan gelişir, değişir.”

İnsanoğlunu öbür canlılardan ayıran, doğumla başlayıp ölene kadar süren o müthiş öğrenebilme yeteneğidir. Okulların en önemli amacı bu muhteşem yeteneği gün ışığına çıkarıp serbestçe dolaşmasına izin vermek ve teşvik etmektir.

‘Öğretmen öğrencisi için toprak olmalı’

Başlıktaki sözler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ait.

Doğru eğitim!

– Gökyüzündeki bulutlar değişir, açılır, kararır. Aslolan gökyüzü olmaktır, bulut olmak değildir. Bulutlar ya da şartlar ne olursa olsun öğretmen çocuğun hakkını sorgusuz ve peşin veren kişidir. Şartlar kötü olsa bile, çocuğun hakkı pazarlık konusu bile olamaz.

– Çocuğun hayatına dokunmak, onunla her gün göz göze gelmek, onun hayatında çocuk diliyle söylersek ‘kocaman’ yer sahibi olmak, bazen anneden ve babadan dahi önemli bir yer tutmak, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmak. Öğretmenlik dediğimiz, tam da böyle bir şey. Öğrenmeyi “hükmedici bir öğretmen” olarak değil, “kolaylaştırıcı bir rehber” olarak yapmayı tercih etmek.

– Bir öğretmen, öğrencisi için ya toprak olur ya bahçıvan. Topraksa çocuğun yetişmesi için her türlü koşulu hazırlar ve kucağında hayat bahşeder. Hayatın hediyesi ve emanetine sessizce hayranlık duyar. Bahçıvansa sürekli budamayı düşünür. Şurası olmadı, burası olacak der. Budayamazsa uzman bulur, budattırır. Ek dersti, etüttü, takviyeydi, budar. Toprak her misafire hürmet eder. Bahçıvansa ayrık otu arar durur.

– Doğru eğitimi büyük binalar değil, büyük insanlar verir.

– Çocukların gelişimi öğretmenin gelişimine doğrudan bağlıdır. Çocukları ancak ve ancak kendimize yatırım yaparak zengin kılabiliriz. Öğrenciler, ilk nazarda öğretmenlerin kalbiyle ilgilenir, beyniyle değil. O yüzden deneyimli öğretmenler bütün çocukların gözüne gözleri ve gülümsemeleri değmeden derse başlamaz.

– Öğretmenler olarak en büyük yanılgımız, Peyami Safa’nın deyişiyle, üniversite bittiğinde eğitimimizin bittiğini sanmamız olacaktır. Diplomamız değil, daha sonra öğrendikleriniz ve yaptıklarımızdır ruhumuzdaki ateşimizi büyüten. O nedenle, iyi bir öğretmen hiçbir zaman mezun olmaz, hep öğrenci kalır

Yüreğine merhaba demediğin,

Kalbine girip sevgiyle ısıtamadığın

Bir insanın beynini eğitemezsin

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Eğitimdir ki bir ulusu ,ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak

Yaşatır; ya da tutsaklık ve düşkünlüğe bırakır.’’ Sözleri ile yeni eğitim öğretim yılının hepimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim.” dedi.

Haber- Foto: Hasan Dadük