ĞİD İMBEREK ĞELEYKİN CEMİĞEN “Bayramınız Kutlu Olsun” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ĞİD İMBEREK ĞELEYKİN CEMİĞEN “Bayramınız Kutlu Olsun”

Bu haber 18 Ocak 2022 - 18:10 'de eklendi ve 94 kez görüntülendi.

Bugün Arap Alevilerin yeni yıla “merhaba” dedikleri gündür.

İlçemizde geleneksel olarak kutlanan 14 Ocak Res el Seny’de hazırlıklar neredeyse 3-4 gün önceden yapılmaya başlandı. İlçemizde faaliyet gösteren kuyumcu, fırın, pastahane, market vb esnaflar Res el Seny hazırlıklarından dolayı biraz olsa nefes aldı. 

Hazırlıkların 3- 4 gün öncesinden başlandığı bayramda pastahane, fırın, market vb. işletmeleri vatandaşlara siparişlerini yetiştirmek için aralıksız çalıştı.

Arap Alevileri arasında Ras-el Seny geleneksel olarak dini bir bayram şeklinde kutlanırken aile ziyaretleri de bugünün en önemli olayı arasında yerini aldı. Bayramlaşmayla başlayan Res el Seny kutlamaları bütün gün sürmekle beraber, İlçemiz vatandaşlarının yüzlerinde bir tebessüm, hayatlarında ise güzel anılar bırakmaktadır.

Kutlamalar öncesi yemekler hazırlanırken, içli köfte ve yağlı ekmek, çörek, lahmacun ve tatlı çeşitleriyle vatandaşlar zengin ve kalabalık sofralara oturuyor. Yemeği hazırlıkları yanı sıra, geline ve torunlara hediyeler harçlıklar hazırlandı.

Samandağ Ayna Gazetesi yayın ailesi olarak bu önemli günde belirtmek isteriz ki; İçinden geçtiğimiz bu süreçte ne yazık ki tüm halklar dini ritüellerini ve geleneklerini yeterince yaşayamamaktadır. Pandemi sürecinden kaynaklı olarak vatandaşlarımız arasındaki temas eskisi gibi değil ancak böyle özel günler ve tarihler bizim birbirimize bağlayan, bir olduğumuzu hatırlatan önemli günlerdir.

Bütün bu olumsuz durumlara rağmen bugün bayramlaşmayı, kardeşlikle kucaklaşmayı gönlünden eksik etmeyen herkese selam olsun. Res-el Seny Bayramımız kutlu olsun.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı