Geri dönüşüm bilinci çöp miktarını düşürecek...  ÖĞRENCİLERDEN, GERİ DÖNÜŞTÜREN HAMLE - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

Geri dönüşüm bilinci çöp miktarını düşürecek…  ÖĞRENCİLERDEN, GERİ DÖNÜŞTÜREN HAMLE

Bu haber 23 Mart 2018 - 9:59 'de eklendi ve 445 kez görüntülendi.

 

  Kalabalıklaşan dünyamız nedeniyle her gün daha fazla tüketilen su, orman, madenler, petrol gibi doğal kaynaklarımızı geri dönüşüm ile daha uzun süreli kullanabiliriz. Tekrar değerlendirilebilen atıkları geri dönüştürerek doğal kaynaklarımızı tüketmeden yeni ürünler elde edebiliriz. İlçemizde faaliyete başladığından bu yana Geri Dönüşümde farklı bir çalışma politikası güden Yusuf Sönmez, ilçemize bağlı mızraklı Mahallesi Atatürk İlkokulu öğrencileri ile bir araya geldi. Öğretmenlerinin yönlendirmesi ile çevre temizliğine girişen öğrenciler topladıkları atığı Yusuf Sönmez’e teslim ettiler. Sönmez bu emeğin karşılığı olmayacağını belirterek çocuklara kitaplıklarına eklenmek üzere kitep sözü verdi.

Gerçekleşen çalışma ile ilgili işletmesini ziyaret edip bilgi aldığımız Sönmez, çevreye kattığı geri dönüşümün haklı gururuyla Mızraklı Atatürk İlkokulu öğrencilerinin çalışmasını anlattı.

Sönmez, “çevreyi temizlemek amacıyla bir proje hazırlayıp bana ulaştılar topladıkları geri dönüşüm karşılığında kendilerine kitap hediye edeceğim. Öğrenciler kitapları okulun kütüphanesine yerleştirecekler. Bu projede öğrencilerimize bir nebze faydalı olabilmişsem ne mutlu bana. Düşünün ki kitap alacaklar ve kendilerinden sonra gelecek öğrencilere bir miras bırakacaklar. Okul yönetimi de kendilerine bu projeyi hayata geçirdikleri için yılsonu piknik sözü verdiler. Yaptıkları çalışmayla doğayı sahiplenen  Mızraklı Atatürk İlkokulu öğretmenlerine ve öğrencilerine teşekkür ediyorum. Gurur verdiler, tebrik ediyorum” dedi.

Yusuf Sönmez tehlikesiz atık tesisi ile ilgili bilgi verirken, ” bakın bir ton kâğıdın geri dönüştürülmesiyle 17 ağacın kesilmesi önlenebilir. Plastik ambalaj atıklarının geri kazanılması sonucu ise petrolden tasarruf sağlanabilmektedir. Dönüşen her ton cam için ise, 100 litre petrol tasarrufu sağlanır. Metal ambalajları ve ahşap ambalajları geri dönüştürerek doğal alanlarımızı bozulmadan koruyabiliriz. Biz tesisimizde tehlikeli (cam, metal) atık dışında her türlü atığı alıyoruz.

Sahilde, çevrede bir sürü artık var. Poşet, naylon, cam vb atıklar. Bu atıkları toplayıp bize getirdiklerinde hem çevreye katkı sağlıyorlar, hem de bütçelerine… Bu atıkları herkes çöp olarak görüyor ama bu atıkların hepsi para ediyor. Özellikle işsizler için çok iyi bir fırsat! Bu atıkların hepsi geri dönüşüm ile yeniden dünyaya ve insanlara kazandırılıyor. Bu aynı zamanda çevreyi temizlemek için de çok iyi bir fırsat.

Enerji tasarrufu sağlarız…

Geri dönüşüm yöntemiyle, üretimdeki işlem sayısı azaltılarak enerji tasarrufu sağlanır. Örneğin, maden çıkartılarak üretilen bir metal kutunun yapılabileceği enerji ile geri dönüşüm yöntemi kullanılarak 20 metal kutu yapılabilir. Benzer şekilde, kâğıt ve karton atıkların geri dönüştürülerek yeniden üretilmesi için gerekli olan enerji, normal işlemler için gerekli olanın yarısı kadardır.

Ülkemizin gelişimine katkı sağlarız

Geri dönüşüm, doğal kaynakların kullanılmasını azaltarak, enerji tasarrufu sağlayarak, iş imkânı yaratarak ve ham madde maliyetini azaltarak ülkemizin gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca, dışarıya bağımlı olduğumuz petrol gibi ham maddelerin tüketiminin azalması sonucu, paramız yurtiçinde kalmakta ve geri dönüşüm sonucu oluşan ürünlerimizin yurtdışına satılmasıyla da ülkemize döviz girişi sağlanmaktadır” dedi.

İlçe halkına çağrıda bulunan Sönmez, ‘ilçeye geri dönüşümde kazanç sağlayın, doğayı koruyun ‘dedi.

Haber / Foto : Ümit Sağaltıcı