ÜST REKLAM

logo

reklam

GERGEDAN VE KÖYLÜLER


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

 

Suriye başkenti Şam’da intihar saldırısı 25 ocak söndü. Anneler babalar kardeşler acıya boğuldu, 6 yıldır ölen diğer analar gibi.

Onlar orda ölüyorlar biz burada her ölen çocuk, kadın, erkek için hep öldük, öldük, öldük;

Zorbalığın utanması yok. Olmaz da. Sermayesidir arsızlık. İçime kan damlatan, geçmişi yüzlerce yıla dayanan dostane ilişkilerin bu savaşlara egemenlerin kezzap suyu döküp te sonradan hasılat bekliyorlar ya ‘lanet olsun’ diyesi geliyor insanın.

15 yıldır yaşadıklarımıza bir bakın. Bırakın Türkiye’nin diğer yerlerini, geçin liman Mahallesine bakın boğazdan ilçemizin haline, hiç görmediklerinizi görürsünüz, belki, siz anlamazsanız bile, anlatır gördükleriniz kendilerini.

İşe yarar ne varsa hepsini kullandı, yerel yönetim…

Sosyal- Halkçı belediyecilik tüketildi.

Hak ihlallerinin, güvene, saygıya, sevgiye, hoşgörü istismarın her türlüsü yaşandı.

Birde hiçbir koşulda olmayan ‘iç düşman’lar gerekçelendirip toplumun ana eksenini param parça, lime lime doğradı. Belediyemiz. Belediye meclisimiz.

El birliği ile görmezlikten gelindi, yeni yeni icat edilip tedavüle sokulan çıkarlar.

Epey yol aldılar, ülkeyi yönetenlerin artçı sarsıntılarının oluşturduğu fırsatlar çok iyi değerlendirildi. Haramzadelerce…

Eleştirenlere, ‘olmaz’ bu diyenlerle restler ve tehditler inanılmaz bir üslupla havada uçuşuyor. Kar hırsı gözlerini karartmış çıldırmış vaziyetteler.

Buralarda hava bildiğiniz gibi soğanın zarı soyulur gibiyiz.

İşte tam da bu nokta da size bir hikaye anlatayım ama sonra demeyin ki, samimiyetin bu kadarı da fazla diye.

“Gergedan köye girişinde bir kediyi ezer ve bu olaya karşı kahvede oturan köylünün tepkisini anlamaya çalışır. Köylünün ‘ayağa kalkan’ bir tepkisi olmaz. Gergedan ‘ilk adımı’ kazanmıştır.

Kahvenin önünden geçerken yadırganır ve halk ‘homurdanır’ ancak, gergedanı köyden kovmak gibi bir eylem de söz konusu değildir. Hemen bir kabulleniş yoktur elbette. Ancak bu çirkin yaratığın köyde elini kolunu sallaya sallaya dolaşmasına da bir tepki gösterilmez.

Gergedan kahveye girer ve ertesi gün köylüler, kahvecinin gergedanlaştığını görür. Bir iken iki olmuştur. Kısa süre içinde köy halkından birçok kişi gergedanlaşır.

Oyunun kahramanlarından Beranger, Bodard, Stech ve Daisy köylünün hızla gergedanlaşmasına karşı tepki koyarlar.

En militan tavrı takınan da Bodard’dır. Giderek ‘’Gergedanlaşmanın’’ faziletlerinden bile bahsedilir.

Artık, gergedanlar köyde sürüyle dolaşmaya başlarlar. Öyle ki ‘en militan’ tavrı takınan Bodard bile gergedanların böğürmesini ‘şarkı söylüyorlar’ diye olumlar. Hızla çoğalan gergedan sürüsüne Bodard ve Stech’de katılır.

Bütün köy halkı gergedanlaşmıştır.

Geriye Beranger ve sevgilisi Daisy kalmıştır.

Gergedanların ölüm tehdidi karşısında ya gergedanlaşacaklardır ya da direneceklerdir. Sonunda Daisy de gergedanlaşmayı seçer.

Beranger ölüm ve gergedanlaşma arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılır. Ve ‘insan kalacağım’ diyerek ölümü seçer.’’

Ya ülkemizin bütünü?

Ülkemizde tıpkı buralar gibi ‘tencere dibin kara, seninki benden kara’ diyerek de gözümüzdeki merteği (*)  görmezden gelecek de değiliz.

Bugünlerde her şeyi daha çok konuşmalıyız belki de.

Avrupa’nın en başta dürüstçe oynamamasının payı çok büyük. İngiltere’nin ikinci paylaşım Savaşı’na kadar ‘teskin politikası’ ile Adolf Hitler’in yükselişi karşısında üç maymunu oynaması gibi AB’de Türkiye’yi iyi kullanıyordu. Düne kadar Türk hükümeti ne zaman ki AB üye ülkesi, Almanya ve Hollanda’ya dayandı, başladılar üç maymunu oynamaya.

Başladı mı Erdoğan şantajları !  AB’ye karşı Rusya kartıyla, bir süre ‘’ Kapıları açar mültecileri salarız’’ ile Avrupa’yı susturduğunu düşünen Erdoğan, içerde başlattığı savaşla milliyetçi çevreleri ‘Evet’ katarının arkasına taktığı halde istediği sonucu alamayacağını görünce her zaman işe yaramış olan ‘dış düşmanlar’ jargonunu devreye soktu.

Bu gazeteyi okuyan herkes, mutlaka kendisine ‘bu kadar hafiflik için bu denli sınırsız olanakların kullanılmasının nedenini, niçinini sormalıdır. Hem ülkemiz için hem de ilçemiz Samandağ için.

Şayet ‘’gergedanlaşmak’’ istemiyorsa.

Şam Adalet Saray’ına yapılan intihar saldırısında ölen canların ailelerine ve Suriye halkına başsağlığı dilerim.

Ümit Sağaltıcı

(*)Kişinin önce kendisine bakması gerektiğini ifade eden söz.

 

Share
654 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...