ÜST REKLAM

logo

reklam

GERGEDAN VE KÖYLÜLER


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

 

Suriye başkenti Şam’da intihar saldırısı 25 ocak söndü. Anneler babalar kardeşler acıya boğuldu, 6 yıldır ölen diğer analar gibi.

Onlar orda ölüyorlar biz burada her ölen çocuk, kadın, erkek için hep öldük, öldük, öldük;

Zorbalığın utanması yok. Olmaz da. Sermayesidir arsızlık. İçime kan damlatan, geçmişi yüzlerce yıla dayanan dostane ilişkilerin bu savaşlara egemenlerin kezzap suyu döküp te sonradan hasılat bekliyorlar ya ‘lanet olsun’ diyesi geliyor insanın.

15 yıldır yaşadıklarımıza bir bakın. Bırakın Türkiye’nin diğer yerlerini, geçin liman Mahallesine bakın boğazdan ilçemizin haline, hiç görmediklerinizi görürsünüz, belki, siz anlamazsanız bile, anlatır gördükleriniz kendilerini.

İşe yarar ne varsa hepsini kullandı, yerel yönetim…

Sosyal- Halkçı belediyecilik tüketildi.

Hak ihlallerinin, güvene, saygıya, sevgiye, hoşgörü istismarın her türlüsü yaşandı.

Birde hiçbir koşulda olmayan ‘iç düşman’lar gerekçelendirip toplumun ana eksenini param parça, lime lime doğradı. Belediyemiz. Belediye meclisimiz.

El birliği ile görmezlikten gelindi, yeni yeni icat edilip tedavüle sokulan çıkarlar.

Epey yol aldılar, ülkeyi yönetenlerin artçı sarsıntılarının oluşturduğu fırsatlar çok iyi değerlendirildi. Haramzadelerce…

Eleştirenlere, ‘olmaz’ bu diyenlerle restler ve tehditler inanılmaz bir üslupla havada uçuşuyor. Kar hırsı gözlerini karartmış çıldırmış vaziyetteler.

Buralarda hava bildiğiniz gibi soğanın zarı soyulur gibiyiz.

İşte tam da bu nokta da size bir hikaye anlatayım ama sonra demeyin ki, samimiyetin bu kadarı da fazla diye.

“Gergedan köye girişinde bir kediyi ezer ve bu olaya karşı kahvede oturan köylünün tepkisini anlamaya çalışır. Köylünün ‘ayağa kalkan’ bir tepkisi olmaz. Gergedan ‘ilk adımı’ kazanmıştır.

Kahvenin önünden geçerken yadırganır ve halk ‘homurdanır’ ancak, gergedanı köyden kovmak gibi bir eylem de söz konusu değildir. Hemen bir kabulleniş yoktur elbette. Ancak bu çirkin yaratığın köyde elini kolunu sallaya sallaya dolaşmasına da bir tepki gösterilmez.

Gergedan kahveye girer ve ertesi gün köylüler, kahvecinin gergedanlaştığını görür. Bir iken iki olmuştur. Kısa süre içinde köy halkından birçok kişi gergedanlaşır.

Oyunun kahramanlarından Beranger, Bodard, Stech ve Daisy köylünün hızla gergedanlaşmasına karşı tepki koyarlar.

En militan tavrı takınan da Bodard’dır. Giderek ‘’Gergedanlaşmanın’’ faziletlerinden bile bahsedilir.

Artık, gergedanlar köyde sürüyle dolaşmaya başlarlar. Öyle ki ‘en militan’ tavrı takınan Bodard bile gergedanların böğürmesini ‘şarkı söylüyorlar’ diye olumlar. Hızla çoğalan gergedan sürüsüne Bodard ve Stech’de katılır.

Bütün köy halkı gergedanlaşmıştır.

Geriye Beranger ve sevgilisi Daisy kalmıştır.

Gergedanların ölüm tehdidi karşısında ya gergedanlaşacaklardır ya da direneceklerdir. Sonunda Daisy de gergedanlaşmayı seçer.

Beranger ölüm ve gergedanlaşma arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılır. Ve ‘insan kalacağım’ diyerek ölümü seçer.’’

Ya ülkemizin bütünü?

Ülkemizde tıpkı buralar gibi ‘tencere dibin kara, seninki benden kara’ diyerek de gözümüzdeki merteği (*)  görmezden gelecek de değiliz.

Bugünlerde her şeyi daha çok konuşmalıyız belki de.

Avrupa’nın en başta dürüstçe oynamamasının payı çok büyük. İngiltere’nin ikinci paylaşım Savaşı’na kadar ‘teskin politikası’ ile Adolf Hitler’in yükselişi karşısında üç maymunu oynaması gibi AB’de Türkiye’yi iyi kullanıyordu. Düne kadar Türk hükümeti ne zaman ki AB üye ülkesi, Almanya ve Hollanda’ya dayandı, başladılar üç maymunu oynamaya.

Başladı mı Erdoğan şantajları !  AB’ye karşı Rusya kartıyla, bir süre ‘’ Kapıları açar mültecileri salarız’’ ile Avrupa’yı susturduğunu düşünen Erdoğan, içerde başlattığı savaşla milliyetçi çevreleri ‘Evet’ katarının arkasına taktığı halde istediği sonucu alamayacağını görünce her zaman işe yaramış olan ‘dış düşmanlar’ jargonunu devreye soktu.

Bu gazeteyi okuyan herkes, mutlaka kendisine ‘bu kadar hafiflik için bu denli sınırsız olanakların kullanılmasının nedenini, niçinini sormalıdır. Hem ülkemiz için hem de ilçemiz Samandağ için.

Şayet ‘’gergedanlaşmak’’ istemiyorsa.

Şam Adalet Saray’ına yapılan intihar saldırısında ölen canların ailelerine ve Suriye halkına başsağlığı dilerim.

Ümit Sağaltıcı

(*)Kişinin önce kendisine bakması gerektiğini ifade eden söz.

 

Share
598 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...