GERGEDAN VE KÖYLÜLER « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

GERGEDAN VE KÖYLÜLER

Bu haber 17 Mart 2017 - 9:43 'de eklendi ve 340 kez görüntülendi.

 

 

Suriye başkenti Şam’da intihar saldırısı 25 ocak söndü. Anneler babalar kardeşler acıya boğuldu, 6 yıldır ölen diğer analar gibi.

Onlar orda ölüyorlar biz burada her ölen çocuk, kadın, erkek için hep öldük, öldük, öldük;

Zorbalığın utanması yok. Olmaz da. Sermayesidir arsızlık. İçime kan damlatan, geçmişi yüzlerce yıla dayanan dostane ilişkilerin bu savaşlara egemenlerin kezzap suyu döküp te sonradan hasılat bekliyorlar ya ‘lanet olsun’ diyesi geliyor insanın.

15 yıldır yaşadıklarımıza bir bakın. Bırakın Türkiye’nin diğer yerlerini, geçin liman Mahallesine bakın boğazdan ilçemizin haline, hiç görmediklerinizi görürsünüz, belki, siz anlamazsanız bile, anlatır gördükleriniz kendilerini.

İşe yarar ne varsa hepsini kullandı, yerel yönetim…

Sosyal- Halkçı belediyecilik tüketildi.

Hak ihlallerinin, güvene, saygıya, sevgiye, hoşgörü istismarın her türlüsü yaşandı.

Birde hiçbir koşulda olmayan ‘iç düşman’lar gerekçelendirip toplumun ana eksenini param parça, lime lime doğradı. Belediyemiz. Belediye meclisimiz.

El birliği ile görmezlikten gelindi, yeni yeni icat edilip tedavüle sokulan çıkarlar.

Epey yol aldılar, ülkeyi yönetenlerin artçı sarsıntılarının oluşturduğu fırsatlar çok iyi değerlendirildi. Haramzadelerce…

Eleştirenlere, ‘olmaz’ bu diyenlerle restler ve tehditler inanılmaz bir üslupla havada uçuşuyor. Kar hırsı gözlerini karartmış çıldırmış vaziyetteler.

Buralarda hava bildiğiniz gibi soğanın zarı soyulur gibiyiz.

İşte tam da bu nokta da size bir hikaye anlatayım ama sonra demeyin ki, samimiyetin bu kadarı da fazla diye.

“Gergedan köye girişinde bir kediyi ezer ve bu olaya karşı kahvede oturan köylünün tepkisini anlamaya çalışır. Köylünün ‘ayağa kalkan’ bir tepkisi olmaz. Gergedan ‘ilk adımı’ kazanmıştır.

Kahvenin önünden geçerken yadırganır ve halk ‘homurdanır’ ancak, gergedanı köyden kovmak gibi bir eylem de söz konusu değildir. Hemen bir kabulleniş yoktur elbette. Ancak bu çirkin yaratığın köyde elini kolunu sallaya sallaya dolaşmasına da bir tepki gösterilmez.

Gergedan kahveye girer ve ertesi gün köylüler, kahvecinin gergedanlaştığını görür. Bir iken iki olmuştur. Kısa süre içinde köy halkından birçok kişi gergedanlaşır.

Oyunun kahramanlarından Beranger, Bodard, Stech ve Daisy köylünün hızla gergedanlaşmasına karşı tepki koyarlar.

En militan tavrı takınan da Bodard’dır. Giderek ‘’Gergedanlaşmanın’’ faziletlerinden bile bahsedilir.

Artık, gergedanlar köyde sürüyle dolaşmaya başlarlar. Öyle ki ‘en militan’ tavrı takınan Bodard bile gergedanların böğürmesini ‘şarkı söylüyorlar’ diye olumlar. Hızla çoğalan gergedan sürüsüne Bodard ve Stech’de katılır.

Bütün köy halkı gergedanlaşmıştır.

Geriye Beranger ve sevgilisi Daisy kalmıştır.

Gergedanların ölüm tehdidi karşısında ya gergedanlaşacaklardır ya da direneceklerdir. Sonunda Daisy de gergedanlaşmayı seçer.

Beranger ölüm ve gergedanlaşma arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılır. Ve ‘insan kalacağım’ diyerek ölümü seçer.’’

Ya ülkemizin bütünü?

Ülkemizde tıpkı buralar gibi ‘tencere dibin kara, seninki benden kara’ diyerek de gözümüzdeki merteği (*)  görmezden gelecek de değiliz.

Bugünlerde her şeyi daha çok konuşmalıyız belki de.

Avrupa’nın en başta dürüstçe oynamamasının payı çok büyük. İngiltere’nin ikinci paylaşım Savaşı’na kadar ‘teskin politikası’ ile Adolf Hitler’in yükselişi karşısında üç maymunu oynaması gibi AB’de Türkiye’yi iyi kullanıyordu. Düne kadar Türk hükümeti ne zaman ki AB üye ülkesi, Almanya ve Hollanda’ya dayandı, başladılar üç maymunu oynamaya.

Başladı mı Erdoğan şantajları !  AB’ye karşı Rusya kartıyla, bir süre ‘’ Kapıları açar mültecileri salarız’’ ile Avrupa’yı susturduğunu düşünen Erdoğan, içerde başlattığı savaşla milliyetçi çevreleri ‘Evet’ katarının arkasına taktığı halde istediği sonucu alamayacağını görünce her zaman işe yaramış olan ‘dış düşmanlar’ jargonunu devreye soktu.

Bu gazeteyi okuyan herkes, mutlaka kendisine ‘bu kadar hafiflik için bu denli sınırsız olanakların kullanılmasının nedenini, niçinini sormalıdır. Hem ülkemiz için hem de ilçemiz Samandağ için.

Şayet ‘’gergedanlaşmak’’ istemiyorsa.

Şam Adalet Saray’ına yapılan intihar saldırısında ölen canların ailelerine ve Suriye halkına başsağlığı dilerim.

Ümit Sağaltıcı

(*)Kişinin önce kendisine bakması gerektiğini ifade eden söz.

 

Ümit Sağaltıcıdeneme01@hotmail.com