“Gerekçe, Güvenlik Riski Olarak Gösterildi Ancak…” BAŞKAN ABACI; “BU GEREKÇE KEYFİ UYGULAMANIZA OLUŞTURULAN BİR KILIFTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“Gerekçe, Güvenlik Riski Olarak Gösterildi Ancak…” BAŞKAN ABACI; “BU GEREKÇE KEYFİ UYGULAMANIZA OLUŞTURULAN BİR KILIFTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL”

Bu haber 08 Ocak 2020 - 9:13 'de eklendi ve 133 kez görüntülendi.

Hazine Arazilerinin Kullanıcılarına Satışına Yönelik Tebliğde Hatay’ın Kapsam Dışında Kaldı

CHP Samandağ İlçe Yönetimi, Hazine Arazilerinin kullanıcılarına satışına yönelik tebliğde Hatay’ın kapsam dışında kalmasına yönelik bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını CHP Samandağ İlçe Yönetimi adına İlçe Başkanı Av. Turgay Abacı yaptı. Abacı, açıklamasında “Hazineye ait tarım arazilerinin satışı Türkiye’nin her yerinde yapılırken, Hatay ili uygulamadan muaf tutuldu. Türkiye’nin her yerinde hazineye ait tarım arazileri kullanıcılarına satılabiliyor. Ancak Medeniyetlerin Beşiği olan Güzel Hatay’ımız bu uygulamanın dışında bırakılmış durumda. Bugüne kadar buna yönelik tüm itiraz ve haklı talepler AKP Hükümeti tarafından maalesef ki görmezden gelinmiş durumda. Hatay’daki köylüler hazine toprağının satışından yararlanamazken, yabancılara toprak satışı 25 dönümden 300 dönüme çıkarıldı. 2013 yılına kadar Yabancılara toplam 3 milyon 722 bin 824 metrekare toprak satıldı. Bugün itibariyle bu rakam 6 milyon metrekare sınırına dayanmış durumdadır. Bu noktada AKP Hükümetinin tutumu net olarak keyfi bir tutumdur. Maliye Bakanlığı Milli Emlak Müdürlüğü tarafından Hazine Arazileri satım tebliği 26.12.2019 günü itibariyle yürürlüğe girmiştir. Bu tebliğde Hazine Arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına satım esasları açıklanmıştır.

Tebliğde 81 İlden sadece Hatay ve Bozcaada, Gökçeada’da Hazine Arazilerinin satılamayacağı, Yapı Kayıt Belgesi alanlara da devir yapılamayacağı belirtilmiştir. Bu keyfi karar Hatay İlimizde ve özellikle de ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızı çok ciddi şekilde mağdur etmiştir.

Bu keyfi uygulama Anayasada güvence altına alınan Eşitlik İlkesine de açıkça aykırıdır. Anayasamızın 10.Maddesine Göre; Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar. Kanaatimizce AKP Hükümeti bu keyfi ve haksız karar ile Anayasanın eşitlik ilkesine açıkça aykırı davranmıştır. AKP Hükümeti bu haksız karara Hatay’ın hassas bir yer olduğu, güvenlik riski bulunduğunu gerekçe olarak göstermektedir. Bu haksız kararı aldığınız zaman da, şu anda da Hatay’da herhangi bir güvenlik riski yoktur. Bu gerekçe keyfi uygulamanıza oluşturulan bir kılıftan başka bir şey değildir.

İki günde bir yakın çevrede bombaların patladığı, füzelerin düştüğü Gaziantep’te, Kilis’te, Islahiye’de güvenlik riski yok, hazine arazileri oradaki vatandaşlara satılabilir, ancak Hatay’da güvenlik riski var o nedenle hazine arazileri uzun yıllardır kullanan vatandaşlara satılamaz öyle mi ? Bu gerekçeleriniz samimi değildir. Vicdani değildir. Hukuki hiç değildir.

Birçok defa meclis kürsüsünden bu sorunu dile getiren ve çözümü için çaba gösteren CHP Hatay Milletvekillerimize ve özelikle Milletvekilimiz Sayın Serkan Topal’a yürekten teşekkür ediyoruz.

Bu haksız, hukuka aykırı ve keyfi uygulamanın sona erdirilmesi için iktidar elini taşın altına koymak ve büyük bir mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek zorundadır.

Bu haksızlık, mağduriyet ve keyfi uygulama giderilinceye kadar bu olayın yakinen takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.” ifadelerine yer verdi.

CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı gerçekleştirdiği basın açıklamasının ardından İlçe yönetimi ile birlikte Samandağ Emniyet Müdürü Ramazan Öğün ve Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük’e bir nezaket ziyaretinde bulundular.

Samandağ Emniyet Müdürü Ramazan Öğün, CHP Samandağ İlçe Yönetiminin gerçekleştirdiği ziyaretten oldukça memnun olduğunu ifade ederek göreve başlayalı kısa bir süre olmasına rağmen Samandağ’ına çok alıştığını ve Samandağ insanını benimsediğini ifade etti. Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük’te gerçekleştirilen ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirerek yeniden yönetime geçen Başkan Turgay Abacı’ya ve ekibine hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

İlçe binasında düzenlenen basın açıklamasına İlçe Başkanı Av. Turgay Abacı, Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, Gençlik Kolları Başkanı Burak Kimyonşan, Muhtarlar Derneği Başkanı Mahir Cebburoğlu, İlçe Yöneticileri, partililer ve muhtarlar katıldı.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı

Foto: Aslı Sağaltıcı