“GERÇEK SEVGİ KROMOZOM SAYMAZ” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“GERÇEK SEVGİ KROMOZOM SAYMAZ”

Bu haber 22 Mart 2022 - 16:21 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi.

Yenigün Işığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucusu Serap Tamimi, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü’nü kutladı.

‘Farkındalığın artması ile sosyal yaşama daha fazla katılım sağlayan Down sendromlu bireylerin sevecenliği tartışılmaz olsa da toplumun büyük bir kesimi tarafından hala olumsuz etiketlere maruz kaldıkları da yadsınamaz’ diyen Yenigün Işığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucusu Serap Tamimi, “Tüm farklılık grupları gibi bu farklılığa karşı da önyargılarımızı yıkmak, farkındalığı artırmak ve herkes için yaşanabilir bir dünya yaratmak amacıyla her yılın üçüncü ayının 21’i ‘Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’ olarak belirlenmiştir.

Down sendromu, doğum öncesi dönemde gerçekleşen kromozomal bir anomalidir. İsim babası İngiliz hekim, John Landon Down’dır ve ilk kez 1866’da bu sendromu mental retardasyonun (zeka geriliği) özel bir türü olarak tanımlamıştır. Bugün size Down sendromu nasıl oluşur? Down sendromlu çocuklar hep mutlu mudur? Neden 21 Mart’ta kutlanıyor? Down sendromu teşhisi nasıl koyulur? Bugün bunu konuşmayacağım” dedi.

Down sendromunun bir hastalık olmadığını, sadece bir kromozom ile diğer insanlardan farklı doğan bireyler olduklarını anlatan Yenigün Işığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucusu Serap Tamimi, “Down sendromlu farklı olmaktır ve farklı olmanın normal olduğunu duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak çok önemli. Bu anlamda herkesin üstüne düşen çabayı göstermesi gerekmektedir. Down sendromlu çocuklarımızın toplumdan dışlanmadığı, diğer çocuklar gibi onlarında eşit haklarla yaşadığı, diğer çocuklarla eşit eğitimi almaları tek dileğimizdir. 21 Mart Down Sendromlular günü bu anlamdaki çabaların yoğunlaştığı, neler yapılabileceğinin konuşulduğu ve bunların hayata geçirildiği bir gündür.

Unutmayalım ki onların acıma duygusu oldukça gelişmiş, çıkarcılık bencillik gibi davranışları olmayan, karşılıksız seven ve yalan söylemeyen ve sadece sevilmeyi hak eden bireylerdir. Onlarla hayat daha anlamlı, daha renkli ve daha eğlencelidir. Çünkü downlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir. Sizi karşılıksız severler ve size sevmenin ne kadar anlamlı bir duygu olduğunu hatırlatırlar. Bu duygu ve düşüncelerle 21 Mart’ın eşit olduğumuz ve aramızdaki bir kromozomluk değerin fark olmadığı bir gün olması dileğimle sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı