ÜST REKLAM

logo

reklam

GERÇEK İSLAMİYET (2)

Eğitimci – Sami ASLAN

Bütün tarihsel devrimler gibi İslam devrimi de zamanla yozlaşmaya başladı. İslam devriminin öncüsü Hz Muhammed’-

İn vefatından sonra vasiyeti yerine getirilmeyip, Hz Ali yerine Hz Ebubekir İslam devriminin başına getirildi. Hz Ali bu oldu- bittiği her ne kadar onaylamadıysa da sesini pek çıkarmadı. Bunun en büyük nedeni; İslam birliğini korumak ve İslam devrimine zarar vermemekti. İlk iki halife döneminde İslami ilkeler nerdeyse harfi harfine uygulandı. Herhangi bir haksızlığa kolay kolay izin verilmedi.

Ancak Osman dönemi ile birlikte Ebu Süfyan ve Kureyş sülalesi yavaş yavaş İslamiyeti ele geçirmeye başladı. Bunun en büyük kanıtı Muaviye’nin Şam valiliğine atanması.

Osman’ın ölümünden sonra halife seçilen ve kendisinden önceki halifeler gibi “6000 dirhemden fazla para biriktirenin malına el koyacağını “söyleyen Hz Muhammed’in amcasının oğlu Hz. Ali bir hain tarafından öldürüldü. Ardında miras bırakmayan, sınıfsal ayrılıkları yok etmeğe çalışan bir önderin yaydığı düşünce sistemi, Muaviye dönemiyle birlikte sarayların, saltanatların, soy ve nesep bağlarının, mal mülk biriktirmenin merkezine dönüştü.

Bu dönem içerisinde Hz. Muhammed’in torunları ve aynı zamanda Hz. Ali’nin çocukları olan Hasan ve Hüseyin, bu yozlaşmaya dur demek için Emevi yönetimi ile mücadeleye kararlıydılar. Çünkü halk fakirleşirken saraylar yapılıyor, zenginler kayırılıyor ve eski sömürü sistemi “islam” elbisesi giydirilerek yeniden hayata geçiriliyordu.

İşte Kerbela olayı, sömürü sistemi ile sömürüsüz sistem savunucuları arasındaki savaşlardan biridir. İslamiyet ve insanlık tarihine kara bir leke olarak girmiştir. Kerbela vakası, sadece bir “biat savaşı” değildir. Tarihsel İslam devriminin dinamikleri ile doğrudan ilintili bir ölüm kalım savaşıdır. Kerbela katliamı sonrası İslam devrimi ölümcül bir darbe almıştır.

Sosyal bilimin büyük ustalarından Dr. Hikmet Kıvılcımlı  Emevi saltanatıyla ilgili; “İnsanlığın kutsallaştırma gidişinin son halkası olan İslam medeniyetinin tefeci-bezirgan saltanatı;bütün kalleşliği ve korkunçluğuyla hortlatan Emeviye çağı; peygamberlerin “Allah sistemi”ni hayattan koparıp rafa kaldırdı. Evrensel bezirganlık sömürüsüne kılıf yaptı.” demiştir.

Böylece İslam devrim sistemine ait ne varsa hızla yozlaştırılmış, mezhepsel bölünmelerle köleliğin yeniden toplumsallaşmasının yolu açılmıştır.

Share
197 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?