ÜST REKLAM

logo

reklam
21 Nisan 2017

“GENÇLİK HERKESİN DERDİ OLMALI”

 

 

Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Antakya Sosyal Hizmet Merkezinde görev yapan Psikolog Ümit ÇAĞLAR tarafından dün Samandağ Atatürk Ortaokulu velilerine yönelik Madde Bağımlılığı üzerine seminer verdi.

Açılış konuşmasını yapan Samandağ Atatürk Ortaokulu Rehber öğretmeni Gökhan Baytar, günümüzün en önemli sorunlarından biri olan madde bağımlılığının 10-11’li yaşlara düştüğünü; bunun önüne geçmenin en önemli adımının anne-babadan geçtiğine vurgu yaptı.

Baytar, Çocuğun arkadaş çevresinin çok iyi incelenmesi gerektiğininin altını çizen konuşmasında madde kullanımında ilk batağın arkadaş çevresi olduğuna işaret etti.

Daha sonra söz alan Psikolog Ümit Çağlar, gençleri ve geleceğimizi korumak adına mücadelelerinin devam edeceğini belirterek, “Gençlerimizi geleceğe hazırlamak için 3 yıldır mücadele ediyoruz. Gençlik benim derdim, herkesin de derdi olsun istiyorum. Bağımlılık artık çağın vebası haline geldi. Gençlerimizin geleceğini elinden almaya yemin etmiş kötü niyetli insanların en büyük aracı olan uyuşturucu uyarıcı maddeler, uyuşturucu uyarıcı eylemler ve uyuşturucu uyarıcı her tür düşünceyle mücadele ediyoruz.” dedi.

“Herkes kullanıyor, bir şey olmuyor”

Psikolog Çağlar, sunumunun devamında ’Bunu herkes kullanıyor veya herkes yapıyor bir şey olmuyor’ lafının dikkatle gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, gençlerin madde bağımlılığına hayır diyebilmesi adına en iyi şekilde bilinçlendirilmesi için her türlü mücadeleyi vereceklerini söyledi. Psikolog Çağlar, “İlk etapta merakla başlayan, sonra tek tek alınan bu madde, daha sonra sürekli halde alınmaya başlanıyor ve kişi bağımlı hale geliyor. O maddeye özeniyoruz. Ancak özentinin arkasından ne geleceğini bilmiyoruz. Önce kendimize zarar veren bu bağımlılık yapıcı madde, daha sonra çevremize de zarar vermeye başlıyor. ’Ben asla bağımlı olmam. Bir kereden asla bir şey’ olmaz denilmemesi gerekir. Bu bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır. Asla bunu söylemeyin” dedi.

Psikolog Çağlar, madde bağımlılığıyla mücadele konusunda toplumun büyük bir mücadele vermesi gerektiğini belirterek, bu konuda toplumun tüm örgütlerinin harekete geçmesinin zamanın geldiğini vurguladı.

Seminer soru-cevap bölümü ile son buldu.

Haber-Foto:Ali Doğru

 

Share
720 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?