GENÇLER SORDU, BAŞKAN ERYILMAZ YANITLADI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

GENÇLER SORDU, BAŞKAN ERYILMAZ YANITLADI

Bu haber 23 Şubat 2022 - 9:53 'de eklendi ve 249 kez görüntülendi.

Samandağ Belediye Başkanı Avukat Refik Eryılmaz, geçtiğimiz hafta gençlerle bir araya geldi. Yeni neslin Samandağ adına merak ettikleri soruları yanıtlayan Başkan Eryılmaz, gençlerin düşüncelerine önem verdiğini ifade etti. Teknolojiyle dünyayı yakından takip eden gençlerden öğrenecekleri çok şey olduğunu ifade eden Başkan Eryılmaz, Üniversite sınavına hazırlanan Dilan Şahin’den gelen ilk soruyu yanıtladı.

Başkan Eryılmaz’a, Belediye Başkanı olmaya nasıl karar verdiğiniz sorusuna Başkan Eryılmaz cevaben; “Programlara katıldığımızda da bize sorarlar belediye başkanlığı nasıl bir şeydir diye. Ben üniversite bittikten sonra direkt CHP’ye kaydımı yaptım. 1997 tarihinden sonra partinin değişik kademelerinde görev aldım. Kısmet oldu, milletvekilliğine aday oldum. 2011 yılında milletvekili seçildik. Sonra bir bağımsız adaylık maceramız oldu. En son 2019 yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday olduk. Belediye başkanlığına seçildim. Siyasi hayat öyle bir şeyki bir süre sonra siz bırakmak isteseniz de o sizi bırakmaz çünkü siyasi bir çevreniz oluyor. İlçeyle ilgili projeleriniz, hedefleriniz var. Siyasi hayat zordur. Özellikle herkesin birbirini tanıdığı, akraba olduğu çevrede daha da zordur. Ama biz bu zorlukları göğüsleyerek bu işi severek yapıyoruz” dedi.

Üniversite öğrencisi Kasım Aslan: Seçime giderken meclis üyelerini nasıl belirlediniz?  Meclis üyelerinin mahallelerini yeterince temsil ettiklerini düşünüyor musunuz?

Başkan Eryılmaz; “gönül isterdi ki meclis üyelerini seçerken bir mekanizma olsun. Ama bugüne kadar hiçbir seçimde meclis üyeleri seçimle belirlenmemiştir. Bizde kamuoyunun nabzını tutarak, mümkün mertebe gençlerin de önünü açacak şekilde daha önce çok fazla siyasetin içinde olmayan, toplumun güvenini sağlayan isimleri seçtik. Bugüne kadar olan siyasi hayatım boyunca tecrübelerime dayanarak doğru seçimler yaptığımızı ifade ediyorum. Bugüne kadar bir isim bile kendi menfaatleri için bizden bir şey talep etmedi. Ben meclis üyelerimle gurur duyuyorum. Mahalleleriyle ilgili sıkıntılar için de sorunları ilgili birimlere defalarca ilettiklerine şahit oldum. Tabi imkanlardan dolayı taleplerinin tamamı karşılanamıyor. Kendilerinden kaynaklı değil. O konuda arkadaşlarımız serzenişte bulunuyorlar.

Ama biliyorsunuz ilçemiz büyüdü ve birçok çalışma Hatay Büyükşehir’in yetki alanında. Bazı konulara biz müdahale edemiyoruz. Meclis üyesi arkadaşlarımız mahallelerindeki sorunları takip ediyorlar ancak imkanlar dahilinde tüm sorunlar çözüm bulamıyor maalesef” dedi.

İlçemizde faaliyet gösteren Palmiye Klinik sahibi Diyetisyen Lale Nesil: Öncelikle herkese merhaba. Bu projenin mimarları Mehtaphanım ve Ali beye teşekkür etmek istiyorum. Benim babam belediyeden emekli. O yüzden ben belediyeciliğin ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyorum. Sosyal medyada çok fazla eleştiri vardı bu konuyla ilgili. Umarım bu eleştirileri yapan kişilerde bugün burada aramızda olurlar. Benim sadece şöyle bir eleştirim olacak. Ben 4 yıl boyunca Aydın’da okudum. Üç yıl boyunca da Bodrum’da yaşadım. Sosyal belediyecilik anlayışının olduğu iki belediyede yaşadım yani. Ekonomik olarak kıyaslamaya gitmemekle birlikte bizim belediyemizin bu yönde çalışmalarının olduğunu görüyorum. Sosyal medyada belediyemizin yansıttığı şey bu; yol yapıyoruz, kaldırım bahçe ve temizlik işlerine bakıyoruz gibi bir imaj var. Ben bu konuda sadece bir eleştiri yapmak istedim. Teşekkür ederim” dedi.

Başkan Eryılmaz; “keşke bütün gençlerimizin babaları bizi anlayacak bir pozisyonda çalışmış olsaydı. Demek ki bir şeyi anlamak için içinde olmak lazım. Siyasetçiler tabi ki eleştirilecek. Yalnız bizim burada anlamadığımız şey şu. Eğer siz yapıcı bir eleştiri yapıyorsanız başımızın tacı. Ama eğer sadece karalamak için, küçük düşürmek için yapıyorsanız bunda kötü bir niyet var. Ben bu konuyla ilgili sosyal medyada ne yazıldı bakmadım. Seçildiğimizden günden bugüne sosyal medya üzerinden bizimle ilgili bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu insanlar için Samandağ’ın sorunları sorun değil, Samandağ onları ilgilendirmiyor. Onlar sadece ben nasıl karalayabilirim, nasıl yıpratabilirim diye düşünüyorlar. İyi yaptığımız bir hizmeti bile karalamaya çalışıyorlar. Biz halkımız için güzel bir hizmet yapıyor ve bu konuyla ilgili şikayet alıyorsak burada kötü niyet var. Bu arkadaşlar gelip bizimle konuşsunlar, bizim bir eksiğimiz varsa düzeltiriz. Ama iyi niyet olacak. Bu bağıran çağıran arkadaşlar ilçemizin imajını kötü etkiliyor. Biz insanız sonuçta hata yapabiliriz ama bu konuda oturup konuşabilirsek hep birlikte çözüm yolu bulabiliriz. Vatandaşlarımız bizden hizmet bekliyor. Biz boş dedikodularla uğraşmayacağız. 2 yıllık süreyi alnımızın akıyla bitireceğiz inşallah” dedi.

Çöğürlü Mahallesi sakinlerinden Kıymet Doğru; “ben buraya soru sormak için değil, bir talepte bulunmak için geldim. Bizim sorunumuza el atılmadığı sürece beni görmeye devam edeceksiniz. Bizim başımızda 20 yıldır süre gelen bir taş ocağı belası var. İlk birkaç yıl hiçbir şey söylemedik ama birkaç vatandaşımız vefat etti. Bu taş ocağının kapanması için her yere başvurduk ama sonuç alamadık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dilekçe yolladık gelen rapor çok komik. İki kişi öldü yetmedi bütün mahallenin telef olmasını mı istiyorlar sorunumuza el atmaları için” dedi.

Başkan Eryılmaz konu üzerine; “20 yıl öncesinde ruhsatı alınmış bir ocak var. Ocaklarla ilgili ruhsatları biz vermiyoruz. Belediyenin yetkisinde olan bir şey değil bu. Bizim bunu iptal etme şansımız yok. Biliyorsunuz bu ilçede yaşanan her soruna ilçe belediyesi sorumlu tutuluyor. Tekebaşı’nda bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantı yerine geçmeden önce elektrikler kesildi. Bu arada bir genç geldi ve elektrikleri niye kestiğimizi sordu. Vatandaş böyle düşünüyor her şeyden bizi sorumlu tutuyorlar. Çöğürlü Mahallesinin bu sorunuyla ilgili yapılabilecek bir şey yok. Yolda asfaltlama çalışması yapılabilir diyebilirdik ama yol hem çok dar hem de oradaki evler yola çok fazla tecavüzde bulunmuş. Başka alternatif bir yol yok. Orayla ilgili ciddi bir sıkıntı var” dedi.

Eczacılık Bölümü öğrencisi Ali Deniz; “öncelikle bu etkinliğiniz için size çok teşekkür ederim. Ben Samandağ’ında gerçekten yaşanılabilecek bir ortam oluşsun diye konuşmak istedim. Ben şunu söylemek isterim ki başka şehirden arkadaşlarımı buraya getirmek istiyorum ancak utanıyorum. Çünkü çok düzensiz bir İlçemiz var. Başka bir konu Ovacık belediyesi vatandaşlara en ufak bir şey dağıtsa sosyal belediyecilik oluyor siz dağıttınız sosyal medyada eleştirildiniz. Ben hiç kimseci değilim. Yaptığınız her iyi şey için teşekkür ederim. Şuana kadar gelen belediye başkanlarından her kim bir kuruşumu gereksiz yiyorsa hakkım helal değildir. İmkanlarınızın çok kısıtlı olduğunun farkındayım ama vatandaşlar sadece size ulaşabildiği için bizim sizden istediğimiz bu sıkıntıların takibini yapın ve sürekli talepte bulunun. Bizim vatandaş olarak Samandağ’ın sorunlarını çözecek yetkimiz yok ama belediye başkanı olarak siz herkese ulaşabilirsiniz.

Çevre kirliliğine de değinmek istiyorum. Burada çok iyi projeleriniz var bir sürü çöp konteynerler koydunuz ancak vatandaşlar yere atmaya devam ediyor. Bununla ilgili daha farkı yöntemlerin yapılması gerekiyor. Sürekli gündemde olan bir konu Milleyha konusu. Sizin yetkiniz alanınızda olmadığını biliyorum ama bu konuda oranın düzenlenmesi için yetkililerle görüşebilirsiniz.

Hepinizin bildiği gibi Samandağ iyileştirildiği durumda ciddi derecede turist çekebilecek bir yer. 3. Konum çarpık kentleşme. Samandağ’da çarpık kentleşme hat safhada. Bu sorunların çözülmesi gerekiyor” dedi.

Başkan Eryılmaz Üniversite öğrencisi Deniz’e cevaben; “ben size teşekkür ediyorum. Bu ilçedeki sorunlara duyarsız kalmadığınızı bu açıklamalarınızla ispat etmiş oldunuz. Aslında benim de muzdarip olduğum konulardır bunlar. Katıldığım birçok programda bunları dile getirmeye çalışıyorum. Çevre temizliği konusunda toplum olarak zayıfız. Samandağ bir turizm ilçesi ve hafta sonu birçok araç ilçemize giriş yapıyor. Aslında dışardan gelen insanlara karşıda biz ilçemizi kötü gösteriyoruz. Her vatandaş kendi evinin önünü temiz tutsa çok temiz biz Samandağ bırakırız. 3 yıldır temizlik işleri personellerimiz gece gündüz çalışıyor ama yine yeterli değil. Başka ilçelerde, illerde insanlarda oto kontroller var. Çevrelerini temiz tutuyorlar. Hatta bizim vatandaşlarımız başka yerlere gittiklerinde çöplerini ellerinde tutuyorlar yere atmamak için ama aynı duyarlılığı ilçelerinde göstermiyorlar. Arkadaşlar bu ilçe hepimizin lütfen ilçemizi temiz tutalım. Vatandaşlarımız bu konuda sorumluluk alacak.

Milleyha konusuna gelince İlçemizin zenginliği. Ancak bu zenginlik benim dönemimde ortaya çıkmış ta biz oraya zarar vermişiz gibi konuşuluyor. Milleyha bu ilçe ilk kurulduğunda da vardı. Kimsenin aklına gelmedi. Biz geldiğimizde orası berbattı. Bizim dönemde oraya moloz döküldüğü yok. Orası şuan bir vatandaşın arazisi olarak görünüyor. Ben özel mülkiyete dokunamıyorum. Yer sahibi oraya hendek açtı ülke gündemine oturdu konu. Bu durum üzerine benimde imzamın olduğu bir karar alındı. Orası sulak alan ilan edildi. Mülk sahipleri yanıma projeyle geldiler bende baktım hem kıyı kenar içerisinde hem de sulak alan bende projeyi reddettim.  Bunun turizme kazandırılması Samandağ’ına kazandırılması için ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor. Ama bu yetki sadece benim elimde değil. Orayı biz korumak istiyoruz.

Çarpık kentleşme konusunda bizim insanımızda bir şey var. Bazı vatandaşlarımız beni yık geç ağacıma dokunma binama dokunma diyor. Ancak ilçede yola tecavüz etmeyen bir cadde yok. Ben yönetimin süresince bu sorunlara çözüm bulmaya çalıştım. Çarpık kentleşme için ya başka şehre taşınmamız gerekiyor ki bu mümkün değil ya da kentsel dönüşüme gitmemiz gerekiyor. Biz Samandağ’ın güzelleşmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Sokakları, caddeleri iyileştiriyoruz. Düşünün merkezde eski askerlik şubesi binası yıllardan beri orda duruyor inşaat halinde ve kullanılmıyor. Bir karar aldık yakın zamanda o binayı yıkıp vatandaşlarımıza bir park kazandıracağız orada.

Deniz konusuna gelince orda kıyı kenar çizgisi var. Bu konudan dolayı oraya bir çivi bile çakamazsınız. Zamanında arkadaşlar yapmış. Tapular iptal edildi. Orada artık hiç kimse bir şey yapamaz. Kıyıdan sonra ilk 50 metre park diğer 50 metre ise günü birlik olmak zorunda. 75 yıldır Samandağ’ına turizm adına hiçbir şey yapılmamış bu anlamda bu kadar şeyi birden yapmak çok zor. Biz bu yasal çerçevede ne yapabilirizin çalışmasını yaptık. Kıyı kenarından sonraki bölümü park alanı şeklinde yaptık. Nisan ayında inşallah parkın açılışını yapacağız. İkinci etapla ilgili başvurumuzu yaptık. Tahsis kararı alınır alınmaz çalışmalara başlayacağız. Üçüncü etapta Çevlik tarafı kalıyor. Bu sahil bandını Çevlik’e kadar taşıyacağız. En kısa sürede bu çevre düzenlemesini halkımızın hizmetine sunacağız. Samandağ’ı hakkettiği yere taşıyacağız. Ancak biraz zaman lazım.Biz 3 yılda Samandağ’ın 75 yılda biriken sorunlarını çözemeyiz. Sıkıntılarımızı iyi bir şekilde tespit etmişsiniz Ali bey. Sizin sayenizde vatandaşlarımıza da güzel mesajlar verdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Mızraklı mahallesi sakinlerinden Ahmet Aslan: Samandağ belediyesi olarak en son ne zaman mahalleleri ziyaret edip halkın sorunlarını dinlediniz?Mahallelerimizde gençlerimize yönelik herhangi bir faaliyet yürütüyor musunuz? Her mahallede gençlerin spor yapacak alanı var mı?

Başkan Eryılmaz : Arkadaşlar biz hemen hemen her gün bir mahallemize gidiyoruz. Özellikle başsağlığı ziyaretlerinden dolayı. Tabi arada bir vatandaşlarla görüşüp konuştuğumuz da oluyor. Pandemiden dolayı yaklaşık 2 yıldır arzu ettiğimiz ölçüde vatandaşlarla bir araya gelemiyoruz. Ama muhtarlarımız her gün yanımıza geliyor, sıkıntıları bizimle paylaşıyorlar. İlçemiz çok büyük bir ilçe bu anlamda her şeye yetişemeyebiliyoruz. Spor tesislerinden bahsettiniz. Spor tesisi oluşturma yetkisi bizde değil. Belediyenin spor müdürlüğü yok. İmkanınız varsa yapabilirsiniz aslında ama biz daha çok İlçenin şu anki sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızın bize anlayış göstermelerini rica ediyoruz. Yavaş yavaş bütün sorunlarımızı çözüme kavuşturacağız. Her mahallede büyük sorunlar var. İnşallah bütün sorunları çözeceğiz.

Sosyal Hizmet Uzmanı Sergen Doğru: Yeni belediye binasının akıbeti nedir? Herhangi bir şekilde kullanılacak mı? İlçemizde büyük bir genç nüfus işsizliği ve uyuşturucu sorunuvar. Genç istihdamına yönelik herhangi bir projeniz var mı? Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerimiz için ücretsiz gelip ders çalışabilecekleri ortamlar yaratılabilir mi? Belediyeye işe alım konusunda bundan sonraki süreçte ilana çıkma ve mülakatla alım söz konusu olabilir mi?

Başkan Eryılmaz: Belediye binasıyla alakalı, vatandaşlarımızın yer ile ilgiliçekinceleri var. Biz oraya da taşınabiliriz diye değerlendirdik arkadaşlarla. Sivil toplum kuruluşlarından vatandaşlardan bir red geldi. Keşke belediye binası oluşturulurken vatandaşlarımızın görüşü alınsaydı. Bizim bu binanın başka kurumlarca değerlendirilmesi konusunda talebimiz oldu. Ancak bir sonuca varamadık. En son Sayın Valimizle görüştük. Binanın hükümet binası olması ve bize bir yer tahsisi yapılması konusunda görüşmeler yaptık. Projemizle gittik, gösterdik. En son geldiğimiz noktada bunun iç işleri bakanlığına devredilmesi hükümet binasına dönüştürülmesine ve kurumların oraya taşınması kabul edildi. Ödeme konusunu konuşuyoruz şuan. Bina hacizli olduğu için haczi kaldırmaya çalışıyoruz. Sonrasında bir şekilde bu binayı değerlendirmeyi düşünüyoruz. Süreç yakında inşallah netleşecek. Konuşmamın içinde de ifade ettim. Samandağ’ı kurtaracak olan turizmdir. Sahilde yaptığımız park üç dört tane kafeteryamız var. Orada gençlerimiz çalışacak. Satış yerlerimiz var orada kadınlarımıza istihdam sağlayacağız. Gastronomi evi kurduk orda da istihdam sağlayacağız vatandaşlarımıza. Kırsal kalkınma kooperatifini de kurduk. Gençlerimize ve kadınlarımıza istihdam sağlayacak alanlar oluşturuyoruz. Kütüphane oluşturma görevi belediyeye ait değil ama etüt şeklinde öğrencilerimizin mahallerinde oturup çalışabilecekleri alanlar oluşturabiliriz. Çok amaçlı salonlarımızın üst katlarını öğrencilerimize ayırabiliriz.

Büyükşehir işçi alımı yaptığı zaman 3 bin kişi alıyor bu anlamda sınavla alması çok normal. Metropol şehirlerde sınavla işçi alımı daha kolaydır. Doğru bir yöntemdir. Ama bizim gibi küçük belediyelerde zaten kadrolar şişmiş. Ve en büyük sorun, siyasi yandaş, akraba, özürlü, mağdur bu ilişkilerle işçi alımı belediyeleri ciddi anlamda zorlamakta. Belediye aslında işçi alım yeri değil, hizmet alanıdır. Ama bugüne kadar olan uygulamalar sanki belediyeleri istihdam alanı olarak göstermekte.

Niteliksiz, işin ehli olmayan insanları işe aldığınız zaman belediyede de ciddi bir yük bindirmiş oluyorsunuz. Belediyenin en büyük gideri personel maaşlarıdır.

Bugüne kadar işin erbabı olmadığı halde belediyeye giren olmamış mı olmuş. Dokunamıyorsun. Sözleşmesi bitiyor, nasıl benim ekmeğimle oynarsın diye tepki gösteriyor. Ben bu ilçenin hakkının ve hukukunu korumak için bunu yapmak zorundayım. Ama verdiğimiz işi de kabul etmiyor. Ben personel alma taraftarı değilim çünkü belediyeye ciddi yüktür bu.        Bizim amacımız personel al belediyeyi doldur değil otursun maaş alsın değil, bu vatandaşları istihdam edebilecek alanlar oluşturmak. Ben çok fazla işçi almadım. Hele hele akraba ve çevremden kimseyi almadım. Biz ihtiyacımız olan alanlarda personel aldık” dedi.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı

Foto: Aslı Sağaltıcı