logo

reklam

 “GELİŞME” GÖRMEK İSTİYORUZ


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

 

İlçemizin son yıllarda en çok gelişen yerleri: Hıdırbey Köyü ve Vakıflı köyüdür. Bu iki köy; idarecilerin deyimi ile cazibe merkezleri haline getirildi. Mutlu olduk. Yaz sezonunda, yoğunluktan köylerde adım atacak yer bulamıyoruz. Yakın zamanda, yolları beton asfalt yapıldı. Köylerin başlangıcından sonuna kadar canlılık hakim. Otoparklar, mesire yerleri, tandırlar, yöresel ürünler, vs. hepsi aynı yoğunlukta.

Bu hareketliliği, cazibe merkezi konumuna çıkarılıp turizm merkezi haline getirilmeye borçlular. Ne mutlu onlara ki doğdukları yerde doymaya başladılar.

İlçemizin çoğu yöresi böyle canlandırılabilir. HADO’yu bu yüzden istedik. Çevre yolunun tamamlanmasını bundan dolayı istedik. Arsuz yolunun açılmasını da aynı sebeple.

Yoksa biz bizeyiz. Ardı ardına dükkânlar açılır, açıldığı gibi kapanır.

HADO ile ilgili yapılan son açıklamalara bakıyoruz. Yasal hiçbir engel olmamasına rağmen, deniz seferlerine başlamak için ilçemizin TERCİH edilmeyeceğini anlıyoruz. Ancak bu konularda ısrarcı olmalıyız.

İlçemiz nasıl gelişsin?  O yok, şu yok, bu yok. Var olan potansiyel ne zaman canlandırılacak? Bu yıl, yurt dışından, özellikle Ortadoğu ülkelerinden kesin dönüşler tavan yaptı. Sohbetinin bile umut olduğu bu yatırımların somutlaşması gerekmez miydi? Biz talep ettik. Halk dili ile söyleyeceksek;  ‘’İsteyenin bir yüzü kara,…’’

Bu arda birkaç rötuş önerimiz olacak. Bildiğiniz gibi rötuş; yapılanı düzeltme, son şeklini verme anlamında kullanılıyor. Önerimiz, Deniz sitesi Hz. Hıdır makamı ve parkın bulunduğu yer ile ilgili.

İlçemize gelen misafirlerin uğrak yerlerinden birisi de Hz. Hızır makamıdır.

Hz. Hızır makamı ve parkın çevresi araç parkına kapatılsın. Dikkat edin, araç geçişine kapatılsın demiyorum; araç park etmeye kapatılsın diyorum. Bu yörenin bir insanı olarak; yeni araç alındığında, sefere çıkılmadan önce ve düğün merasimlerinde araçların buradan geçmesinin gerektiğini, bunun bir gelenek olduğunu biliyoruz.

Dolmuş durağının hareket noktasının Sahil Kooperatifi bürosunun önüne taşınması da daha doğru olacaktır. Zira yasal duraklarının orası olduğunu biliyoruz.

Ziyaret ve çevresinde etkinlik zamanları yapılan araç- giriş sınırlamalarının kalıcı hale gelmesi, atmosferi değiştirecektir.

Ayrıca ziyaretin çevresini mesken edinmiş dilencilere de bir çözüm bulmak gerekiyor. Bu dilenciler hep aynı kişiler. Dilenme şekilleri de çok ürkütücü.

Bu basit rötuşların uygulanması, Hz Hızır makamı ve çevresinin hengâmeden kurtulması anlamına geliyor. Zira orada her gün bir hengame var.

Bu basit rötuşlar neyi sağlayacak? İlk olarak; bu mekana değer verdiğiniz anlaşılacak. Turizm festivalini eleştirdiniz, geçti. Ancak şunu unutmayın orda ilk konseri Grup Yorum vermişti.  (Evvel Temmuz kapsamında ) Bazı zamanlar orada bir turizm festivalini aratmayacak hengameler yaşanıyor.

Hz Hızır ve çevresinde; Festival de yapılmasın, araçlar da park etmesin, bağırış çağırış da olmasın, kavga da olmasın, dilenciler de vizyonda durmasın. Ne olsun; çevresinde rehberler olsun,  makul uzaklıkta yöresel ürünler sergilensin, çadırlar kurulsun gelen misafirlerin oturup soluklanacakları yerler olsun, çevre ışıklandırması yapılsın vs.

İlçemiz için, değerlerimiz için yapacak çok işimiz var: mikrodan makroya kadar… İlçemizin yapısını değiştirecek büyük düzenlemeler istiyoruz ‘’HADO’’ gibi. Küçük düzenlemeler de istiyoruz yukarıdaki basit örnekler gibi.

Hüsamettin Kazan

 

 

Share
272 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABD EMPERYALİZMİ’NİN SAVAŞ FATURALARI

  16 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Savaş Politikasının ABD'ye Faturası 6 Trilyon Dolar… Bir an durup bu Rakamın Türkiye gibi Kaç Ülkenin Milli Gelirinin Toplamından çok daha Fazla Olduğunu ve ne denli Korkunç Sonuçlar için HARCANDIĞINI kafanızda CANLANDIRMAYI deneyin… Habere göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 11 Eylül saldırılarından bu yana "Teröre Karşı Savaş" kapsamında 1,5 Trilyon Dolar harcadığını iddia etse de George W. Bush'un başlattığı teröre karşı savaş politikasının Amerikan hükümetine 2019 itibariyle neredeyse 6 Trilyon Dolara Mal Olacağı belirtiliyor… P...
 • KUZU POSTUNA BÜRÜNMÜŞ KURT

  11 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  "Modern çağda İşçi Sınıfının benimsediği akım Sosyalizm’dir. İşveren Sınıfı Antika egemen sınıflar gibi, halkın benimsediği akımı, yani Sosyalizmi ele geçirmenin yollarını aradı ve buldu. İslam Tarihinde Tefeci-Bezirgânlar nasıl Hazreti Muhammed’in fakir fukara ile ve kölelerle kurmuş olduğu Müslümanlığı savunuyormuş gibi görünerek baltaladılarsa, tıpkı öyle, Modern Tarihin sömürücü İşveren Sınıfı ile Büyük Toprak ve Mülk Sahipleri Sınıfı, fakir fukaranın dört elle sarıldığı son umudu Sosyalizmi savunuyormuş gibi görünerek baltalamanın yoll...
 • SAMUDA (SAMANDAĞ-BERMUDA) ŞEYTAN ÜÇGENİ

  02 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Tabbah Süveydiye Malumlarınız olduğu üzere yerel seçim havasına giren tüm yurtta olduğu gibi İlçemiz içinde heyecanlı bir bekleyiş yaşanmaktadır. Sanırsınız ki İlçenin tüm sorunları bir çözüme kavuşmuşta, Belediyenin yeni başkanının kim olacağı belirsizliği evlerde, işyerlerinde, okullarda, hastane ve kahvehanelerde ana konu olmuş. - Acaba şu anki Başkan, Samandağ halkına dayatılan partiden (sanki başka bir parti yokmuş) tekrar mı çıkacak, yoksa yeni bir aday mı (Temiz, Suya sabuna dokunmamış) belirlenecek. Aslında şunu sormak lazı...
 • YILBAŞI VE NARDUGAN BAYRAMI

  02 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Tüm insanlığın” Nardugan Bayramı” kutlu olsun… Bolluk, bereket ve güzellikler bizimle olsun. Yeni yıla girdik. Ayrıca yeni yılda herkese barış, sağlık ve esenlik diliyorum. Hemen söyleyeyim, yeni yılın gerçekte Hz. İsa’nın doğumu ile hiçbir ilgisi yoktur. Hz İsa’nın doğduğu günü kim bilebilir? Bu tamamen bir yakıştırmadır. Türklerde çam süsleme geleneği Nardugan bayramıyla başlar. Türklerin, tek Tanrılı dinlere(İslamiyet) girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor. Buna hayat ağacı di...