ÜST REKLAM

logo

reklam

GELENEKLERİMİZ ZENGİNLİĞİMİZDİR…

3iyd Sabata3şiy (Yumurta Bayramı) Coşkuyla Kutlandı


3iyd Sabata3şiy; baharın gelişi, doğanın canlanması ve tohumların yeniden hayat bulması, kışın bitimi ve doğanın canlı renklere sahip olmaya başlaması, dirilişi, yeni bir hayatın başlangıcını ve bereketi simgeleyen bir bayramdır.

Binlerce yıldır iç içe kardeşçe yaşayan toplumlar birbirlerinden etkilenerek benzer bayramları kutluyor. Bunlardan biride Yumurta Bayramıdır (3iyd Sabata3şiy).

Birbirinden renkli yumurtaların tokuşturularak kutlandığı bu bayramda İlçemiz vatandaşları Hz. Hıdır makamlarını ziyaret ederler.

İlçemizde her yıl yerel bir gelenek olarak festival gibi kutlanan 3iyd Sabata3şiy (Arap Alevi Toplumunun Newroz Bayramıdır) birbirinden renkli anların yaşanmasına vesile olmakta.

Doğanın, yeniden doğuşun (reenkarnasyonun) simgesidir. Yeşil renk, Hz.Hıdır’ı temsil eder. (Hıdır kelimesi Arapça yeşil olan Ahdar kelimesinden türemiştir.)

Bayramın yapıldığı günün sabahı herkes çok sayıda yumurtayı boyayarak komşu ve akrabalarına dağıtır. Bu yumurtaların bir kısmı aile içinde yumurta tokuşturmada kullanılırken bir kısmı da tüketilir. Yumurta bayramı, Bugün türbelerde yumurta tokuşturan yaşlı veya genç insanlara yaygın olarak rastlanmaktadır. Yumurta bayramı ayrıca ilçemizde her yıl yerel bir gelenek olarak festival gibi kutlanmaktadır.

Boyanmış yumurtalar evlerde aile içinde, aileler arasında tokuşturulur; yenenler yenilenlerden yumurtalarını alıp yerlerdi.

Her sene olduğu gibi bu senede 3iyd Sabata3şiy (Yumurta Bayramı) İlçemizde coşkuyla ve sevinçle kutlandı.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

Share
49 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?