GELECEĞİN YILDIZI, GELECEĞE YÖN VERECEK - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

GELECEĞİN YILDIZI, GELECEĞE YÖN VERECEK

Bu haber 13 Kasım 2019 - 9:25 'de eklendi ve 885 kez görüntülendi.

Mercedes-Benz’in 29. Laboratuvarı Samandağ’da Açıldı

Mercedes-Benz Türk, Mercedes-Benz Yetkili Bayileri ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğinde gerçekleştirdiği proje kapsamında yenilenen laboratuvardan biri Samandağ Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin hizmetine sundu.

Mercedes – Benz laboratuvarının açılış töreninde sunum yapan Hasan Tahsin Bakan konuşmalar öncesinde gerçekleştirilecek proje ile ilgili bilgi verdi.

Bakan konuşmasında; “Mercedes-Benz Türk, “EML’miz Geleceğin Yıldızı” kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin motor laboratuvarlarını yeniliyor. Proje kapsamında yenilenen Samandağ Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin teknoloji laboratuvarı her yıl ortalama 10 öğrencinin tam donanımlı eğitim almasına katkı sunacak.

 • Özel ekipmanlar ile donatılarak her okula üzerinde uygulamalı eğitim gerçekleştirilecek birer adet kamyon bağışlanan Mercedes-Benz Laboratuvarları ile eğitimin desteklenmesi ve otomotiv sanayinin servis ve bakım hizmetlerinde ihtiyaç duyduğu kalifiye teknisyenlerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Türkiye’de eğitimi destekleyen birçok uzun soluklu projeye imza atan Mercedes-Benz Türk, sosyal sorumluluk projesi “EML’miz Geleceğin Yıldızı” kapsamında, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin motor bölümlerinin geliştirilmesi amacıyla laboratuvarlarını yeniliyor ve gerekli ekipmanlarla donatıyor.

Her laboratuvara bir kamyon bağışlanıyor.

Proje, laboratuvar koşullarının iyileştirilmesi ve yeniden yapılandırılmasının yanı sıra teknik ve mesleki eğitim alan öğrencilerin, sanayinin beklentilerine cevap verecek nitelik ve donanıma ulaşmaları amacıyla eğitimlerin düzenlenmesine de önemli bir katkı sağlıyor. Okul yöneticileri ve alan öğretmenleri, Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin yüksek teknoloji ile üretilen modelleri, girişimcilik ruhu ve kalite sistemleri konusunda bilgilendiriliyor. Bugüne kadar toplam 29 okulun laboratuvarı yenilenen “EML’miz Geleceğin Yıldızı” projesi kapsamında, toplam 31 laboratuvar yeniden yapılandırılacak” dedi.

Mercedes Benz Laboratuvarı için gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Erol Kaynak yaptı.

Müdür Kaynak konuşmasında; “Mercedes Benz Türk ile yürüteceğimiz projemizin açılış töreni için toplanmış bulunmaktayız. Hepiniz hoş geldiniz. Adem Nural Mesleki Teknik Anadolu Lisesi olarak temel görevimiz ülkemizin teknolojik yeniliklerle donatılmış teknisyen ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktır. Bu anlamda özel sektör ile yaptığımız/ yapacağımız iş birliğini çok önemsiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Mercedes Benz Türk A. Ş. Arasında yapılan “Meslek Liselerimizin Geleceğin Yıldızları” protokolünün paydaşlarından olduğumuz için mutluluk duymaktayız. Bu protokol kapsamında neler yapıldığından kısaca bahsetmek istiyorum. Sekiz bilgisayardan oluşan laboratuvarın, yönetim malzemeleri ile birlikte kurulumu, Teorik dersler için tam donanımlı derslik. Öğretmen odası, Atölye el aletleri, test ve bakım cihazları, çalışma tezgâhları, test motorları, Araç ARIZA Tespit Eğitimi için, 6 silindir-420 Beygir Gücündeki Kamyon ve daha burada sayamadığım eğitim materyalleri Mercedes Benz Türk A. Ş. Tarafından okulumuza hibe edilmiştir.

2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren Mercedes Benz ve deneyimli alan öğretmenlerimiz burada seçilen 8 öğrencimizin yetiştirilmesini ve bu alanda en iyi şekilde donatılmasını sağlayacaktır. Burada eğitimini tamamlayan öğrencilerimiz, Mercedes Benz bünyesinde staj yapacaklar. Ayrıca okul bittiğinde sertifikalandırılan öğrencilerimizin arasından başarılı olanlar, Mercedes Benz tarafından istihdam edilecektir. Bu nedenle hem alanında uzman öğretmenlerimiz hem de Mercedes Benz eğitim yetkilileri ile iş birliği içinde çalışarak, bunu başaracağımıza olan inancımız tamdır.

Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Mercedes Benz laboratuvarı okulumuza hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

Her konuşmasında Meslek Liselerinin Memleket Meselesi olduğunu belirten Samandağ Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo; “Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Mercedes- Benz laboratuvarı ve Motorlu Araçlar Teknolojisi Atölyesinin açılış programına hepiniz hoş geldiniz. İlçemizde toplamda 100 kurumda 1865 öğretmen görev yapmakta olup; bu okullarımızda 28100 öğrenci eğitim öğretim görmektedir.

“Meslek Lisesi Memleket Meselesi” hedefini amaç edinerek İlçemizde iki yeni meslek lisesi yaptırdık. 32 derslikli Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve içinde bulunduğumuz 26 derslikli Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ( Bu okulumuzun yapılmasında katkılarından dolayı Hayırsever Adem Nural beyefendiye teşekkür ediyorum.) Bu iki okulumuzda 1500’ü örgün eğitimde olmak üzere Mesleki Eğitim Merkezinde 350 öğrenci ile beraber toplam 1850 öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir. (Ayrıca Mesleki Açık Lisede iki okulumuzda 150 öğrenci Açık öğretime devam etmektedir.)

Kalkınmış ve refah düzeyini yakalamış bir Türkiye’nin geleceği eğitimden ve bilgiyle donanmış genç nesillerin yetiştirilmesinden geçer. Bunda da mesleki eğitimin payı oldukça büyüktür.

Gençlerin, öğrencilerimizin mesleki teknik eğitime yönlendirilmesi gerekir. Böylelikle yetiştirilecek nitelikli işgücünün ekonomiye kazandırılması sağlanmış olur. Nitelikli mesleki teknik eğitim alınarak sanayi, bilişim ve hizmet sektöründe istihdam sağlanmış olur.

Genel Lise öğrencileri öğrenimleri sırasında bir mesleki beceri edinememektedir. Üniversiteye giremeyen genel lise mezunu öğrenciler işsizlikle yüz yüze kalır. Meslek Lisesi öğrencileri ise teknik bilgi ve becerilere sahip ara eleman ve teknisyen olabilirler. Ayrıca eğer isterlerse kendi alanlarında yükseköğretime de devam edebilirler.

Türkiye’de gençlerin meslek liselerine yönelik ilgisi olması gerekenin çok altında bunun temel nedeni gençlerin iş bulma imkânlarının, üniversite öğrencileri için daha fazla olduğunu düşünmeleridir. Oysa üretim sanayi nitelikli ara eleman bulamamaktan şikâyetçidir. Bütün bunların üstüne birde üniversite mezunlarının işsiz kalma oranlarını eklersek, meslek liselerine olan ilginin artması için bir şeyler yapılması gerektiği açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla mesleki eğitime verdiği destekten dolayı Mercedes-Benz Türk Firması personel ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Okulumuza kurulan laboratuvar ve atölye hayırlı olsun, başarılar dilerim” ifadelerine yer verdi. 

Mercedes-Benz Laboratuvarları’nda 2.000’den fazla öğrencinin eğitim aldığını ifade eden Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün;“2014 yılında başladığımız EML’miz Geleceğin Yıldızı projesi çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Mercedes-Benz Yetkili Bayilerimiz ile Türkiye’nin dört bir yanında toplam 29 adet Mercedes-Benz Türk Laboratuvarı kurduk. Projemiz kapsamında bugüne kadar Mercedes-Benz Laboratuvarları’nda 2.000’den fazla öğrenci eğitim alırken 1.000’e yakın öğrenci Mercedes-Benz Türk bayilerinde staj yaptı, yaklaşık 1.600 öğrenci mezun oldu ve bunların arasından 105 öğrenci de Mercedes-Benz Türk bayilerinde işbaşı yaptı. Mercedes-Benz Türk olarak gençlerimizin uluslararası standartlara sahip, başarılı yetişkinler olmaları için çalışmaya, onlara destek olmaya devam edeceğiz. Umarım bizim gibi şirketlere örnek oluruz, gençlerimizin aldığı destekler artar ve çeşitlenir.” dedi.

Gerçekleşen Mercedes- Benz Laboratuvarı açılışına; İlçe Kaymakamı Murat Kütük, Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Duran, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Öğün, Samandağ Esnaf Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, Has Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Kara, Hatay Has Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Züheyir Kara, Mercedes- Benz Türk Şirketi İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük; Mercedes- Benz CEO’su Süer Sülün’e, Raşit Uzunoğlu, Birol Bilici ve Has Ailesine projeye katkılarından dolayı birer plaket takdim etti. Gerçekleşen program ikramların sunumu ile son buldu.

Haber –Foto: Aslı Sağaltıcı