GEÇİM DERDİ KATMERLEŞİYOR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

GEÇİM DERDİ KATMERLEŞİYOR

Bu haber 14 Şubat 2022 - 13:27 'de eklendi ve 256 kez görüntülendi.

VATANDAŞIN sorunu ortak: Artan zamlar ve alım gücünün düşüklüğü.

İlçemizde ‘ne kadar zam olursa olsun, toprak ana var’ diyen devir kapanmaya yüz tuttu. Halk, kara kış ortasında gelen elektrik faturalarını ödemekte, pazardan alışverişini yapmakta zorlanıyor. İlçemizde özellikle dar gelirli vatandaşların belini büken zamlar, temel gıda maddelerine dahi erişimde sıkıntı yaşatıyor.

İlçemizde Gözene Mahallesinde gazetemize konuşan Muhammed Dadük, evimde sadece buzdolabım televizyonum var! Elektrik faturam neredeyse 2’ye katlanmış durumda. Kızım benim ne emekliliğim var ne maaşım, tarladan kazandığımla yaşıyorum. Şimdi fatura mı ödeyeyim, gıda mı alayım? Ben biriktirme derdinde değilim. Geçim derdindeyim” dedi.

Değişik tasarruf yöntemlerine başvuran halk; geceleri lambaları kapatıp televizyon ışığıyla idare edip, ısınmak için battaniye altında oturur hale geldi. Vatandaş, yıkanırken bile iki kere düşünüyor. Çamaşır makinasını da açmaya çekiniyor. Faturalarını ödemekte güçlük çeken dar gelirliler, kendilerine göre tasarruf yöntemlerine başvurmak zorunda kalıyor. Kimisi akşamları lambaları kapatıp, televizyon ışığıyla idare etmeye çalışıyor, kimisi elektrikli soba ve ya klima açamadığı için battaniyeyi üzerine örterek ısınmaya çalışıyor, kimisi de tek lamba çalıştırıp, tek odanın kaloriferini açıyor.

Işık yakmadan oturuyoruz

‘Zamlar beni etkilemez mi, tabi ki etkiliyor’ diyen Üniversite Öğrencisi Elmas Dibek, “ben arkadaşlarımla Antalya’da özel ev tutmuşum. Doğal gazımız 500 lira geldi, 750 lira elektrik geldi, 370 lira su geldi. Bir de ben 3 arkadaşla kiralık ev tutmuşum. Çocuklu ailelerin durumunu düşünemiyorum bile. Hepimiz zamla gelen faturaları ödemekte zorlanıyoruz. Akşam ışıksız oturuyoruz. Saat 22.00’da televizyonu kapatıyorum, yatıyorum. Doğalgazı en kısıkta haliyle kullanıyorum. Elim ısınsa ayağım ısınmıyor. Zamların bir an önce geri alınmasını istiyoruz. Yaşadıklarımız çok zor. Okul masrafımız, gıdamız, ev kiramız, okula git gel yol ücretimiz gerçekten yaşamdan soğuduk. Okulda derslerimiz nasıl geçerden çok acaba bugünü nasıl geçiririz onu düşünür olduk. Okulumuz, derslerimiz artık aklımıza bile gelmiyor” dedi.

Okul kantininden dert yanan Fidanlı Mahallesi Sakinlerinden Lise Öğrencisi Cemil Sağ ise, “kantinde tost veya hamburger yemek lüks. Ne yazık ki bu zamanda simit, çay ve su alabiliyorsanız siz kralsınız. Okula gidiş saatimizde zaten kahvaltı yapamıyoruz. 8 de derste oluyoruz. Servisiniz vs. masrafınız aylık 1000 tl yi buluyor. Herkes bize sizin de bir eksiğiniz mi var yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda gözüyle bakıyor. Ama ha aileniz ödemiz ha siz. Aynı gerginliği babam ay sonunu getiremediğinde yüreğimde hissediyorum” dedi.

Vatandaşlar yetkililere seslenirken ortak temenni zamların geri çekilmesi oldu.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı