GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE ANILDI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE ANILDI

Bu haber 20 Eylül 2018 - 9:47 'de eklendi ve 158 kez görüntülendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü korumak için yurdun her köşesinden gelip vatan sevgisi ve silah arkadaşlığı duygusu ile ortaya koydukları mücadelelerden ‘’gazilik’’unvanı alarak çıkan gazilerimiz için dün saat 9.30’da İlçemiz Hükümet Konağı Bahçesinde Atatürk Büstüne çelenk sunma töreni gerçekleşti.

Gerçekleşen törende Muharip Gaziler Derneği Başkanı Akıl Paşa günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

“Gaziler Günü Canlarını Bu Aziz Ulusa Adayan Tüm Gazilere Kutlu Olsun”

Gaziler Derneği Başkanı Paşa konuşmasında;  “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Garnizon Komutanım, Eli öpülesi Şehit aileleri Saygıdeğer Konuklar, Basınımızın değerli temsilcileri, Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasını müteakip Baş Komutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ e Türkiye Büyük Millet Meclisinin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile Mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının tevcihinin 97. Yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. 19 Eylül aynı zamanda Türkiye Muharip Gaziler derneğinin de kuruluş günündür.

Bugün Türkiye Cumhuriyetinin yanı sıra Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin var oluş mücadelesi sonucu alınan Gazilik unvanı ile onurlandırıldığımız gündür.

Gaziler günü canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun.

Dün olduğu gibi bugünde aynı inançla bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine

Saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya canımızı feda etmeye hazırız. İç ve dış düşmanlarımız bu hususu hiçbir zaman unutmasınlar.

Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz.” dedi.

“Şehit Nurlanmış, Gazi Onurlanmış Askerdir”

Diyor başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve rahmetli olan gazilerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımı sunarım.

Gaziler Derneği Başkanı Paşa’nın konuşmasının ardından Personel Asteğmen Yaşar Tuğrul Ercan yaptığı konuşmada; “Sayın Kaymakam, Değerli Misafirler ve Kahraman Gazilerimiz.

Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘mareşal’ rütbesi ve ‘gazi’ unvanı verilişinin 97’inci yıl dönümünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü korumak için yurdun her köşesinden gelip vatan sevgisi ve silah arkadaşlığı duygusu ile birbirine kenetlenen ve üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek hayatlarını ortaya koydukları mücadelelerden ‘’gazilik’’unvanı alarak çıkan kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz.

Şehitlik makamı ve gazilik nişanı, yüzyıllardır Türk ulusunun gururla ve şerefle taşıdığı bir unvanı olmuştur. Kültürümüzde vatan, bayrak, İstiklal ve şerefin ayrı bir yeri vardır. Bu yüce değerler uğrunda çocuğunu beşikte, anasını, yavuklusunu eşikte bırakarak cepheden cepheye koşan veya şehit olup bayraklaşan vatan toprağına karışan ya da gazi olup yüreklerimize kazınan kahramanların menkıbeleri nesiller boyu taşınan şerefli bir mirastır.

Dün Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde, Kore’de, Kıbrıs’ta, terörle mücadele Harekâtı’nda destanlaşan ve üzerinde yaşadığımız bu toprakları vatan yapan o asil ruhlar; kutsal vatan semalarından bakıyor ve bugün evlatlarının ve torunlarının aynı heyecan, kahramanlık ve fedakârlıkta onlardan geri kalmadan ve onlara layık olmanın gayreti içinde olduklarını gururla görüyorlardır.

Kahraman Gazilerimiz,

Toprağa düşen her şehidin, bu vatanı bir kere daha vatan yaptığının, milletin namus ve haysiyeti uğrunda, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik ve bağımsızlığı, için uzuvlarını vatan topraklarına emanet eden gazilerimizin, bu devletin temeline en kıymetli harcı kattıklarının bilincindeyiz.

Sizler, vazifenin yapılması uğrunda taşıdığımız üniformayı kendi kanımızla taçlandırıp gazi unvanı alarak vatanın, milletin ve bayrağın ne denli paha biçilmez değerler olduğunu bir kez daha ortaya koydunuz. Asil milletimizin yiğit evlatlarını bu yüce değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz. Biliyoruz ki alınlarınızdaki çizgiler, vücudunuzdaki yaralar, sadece ferdi kahramanlıkları değil, bu büyük milleti tarihine şan ve şeref veren en değerli nişanlardır.

Yazdığınız cesaret ve kahramanlık destanları ile yüce milletimizin hafızasına kazınan adlarınız zamanın unutkanlığına uğramaksızın sonsuza kadar yaşayacaktır. Ülkemizin, Milletimizin bütünlüğü ve güvenliği için yaptığımız mücadelede bizlere güç ve ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Sizler için yapılan hiçbir şey, bu eşsiz hizmetlerinizin bir karşılığı veya bedeli olmaz. Hatıralarınızı yüceltmek, gazi olarak verdiğiniz hayat mücadelesinde sizlere sahip çıkmak, hem silah arkadaşlığının ve vefa duygusunun gereği hem de ulusumuzun tarihine ve mazisine bağlılığının bir ifadesidir.

Gaziler Günü vesilesiyle, Başta ebedi Baş Komutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, son dönemde terörle mücadelede yitirdiğimiz kahraman silah arkadaşımız emniyet mensuplarımız ve koruyucularımız başta olmak üzere aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimiz, rahmetle anarken, tevdileri devam eden kahraman gazilerimize acil şifalar diliyor; hayta olan gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin değerli aile bireylerine şükranlarımı ve saygılarımı sunuyoruz.”ifadelerine yer verdi.

Çelenklerin Atatürk büstüne sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Akıl Paşa, Samandağ İçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, Garnizon Komutanı Emrah Nergiz, Samandağ Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, Samandağ Milli Eğitim Şube Müdürü Âdem Yılgın,  Samandağ İyi Parti İlçe Başkanı Seyran Miçooğulları, Samandağ Ak Parti İlçe Başkanı Selahattin Yeter, şehit aileleri, kahraman gaziler, protokol üyeleri, öğrenciler ve İlçemiz vatandaşları katılım gösterdi.

Haber- Foto: Ümit Sağaltıcı