ÜST REKLAM

logo

reklam

GAZETECİLER DE MAL BEYANINDA BULUNUYOR

3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması ile ilgili uygulama, kamu görevlisi olmamalarına rağmen gazetecileri de içeriyor Yasaya göre, gazete sahipleri ile Yazı İşleri Müdürleri de 5 yılda bir mal bildiriminde bulunuyor.
Yasaya göre, bu yılki mal bildirimi süresi de dün tamamlandı ve gazete sahipleri ile Yazı İşleri Müdürleri mal bildiriminde bulundular
Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’nun 8. Maddesi (p) fıkrasında, konuyla ilgili şu bilgi yer alıyor:
“Gazete sahibi gerçek kişiler ile gazete sahibi şirketlerin yönetim ve denetim kurulu üyeleri, sorumlu müdürleri, başyazarları ve fıkra yazarları, mal bildirimlerini bulundukları yerin en büyük mülki amirliğine vermekle yükümlüdürler, denilmekte olup, gazete sahibi gerçek kişiler ile gazete sahibi şirketlerin yönetim ve denetim kurulu üyeleri faaliyete geçme tarihini, sorumlu müdürleri, başyazarları ve fıkra yazarları bu işe veya görevlerine başlama tarihini izleyen bir ay içinde, görevlere devam edenler ise, sonu (0) ve (5) ile biten yılların en geç Şubat ayı sonuna kadar bildirimlerini yenilemek zorunda olduğu belirtilmektedir.
Süresinde mal bildiriminde bulunmama durumunda ise, Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkındaki Yönetmeliğin 17. Maddesi’nde, ‘Bu Yönetmelikte belirtilen süreler içinde mal bildiriminde bulunmayanlara, bildirimin verileceği mercilerce yazılı olarak ihtarda bulunulur. Bu ihtar, ilgilisine, Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebliğ olunur. İhtarın kendisine tebliğinden itibaren bir ay içinde bildirimde bulunmayanlar hakkında gerekli işlem yapılmak üzere yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulur’ denilmektedir.

Haber – Foto: Hasan Dadük

Share
96 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?