ÜST REKLAM

logo

reklam
20 Aralık 2018

GAZETECİ-YAZAR FİKRET OTYAM YILMAZ GÜNEY SAHNESİNDE ANILDI

Türkiye’ nin ünlü ressamlarından gazeteci-yazar Fikret Otyam Anması Yılmaz Güney Sahnesinde, Türkiye’ nin ünlü ressamlarından gazeteci-yazar Fikret Otyam 92’inci yılında doğum gününde Çankaya’da anıldı.

Anadolu halklarının yaşantısını, kültürünü, müziğini, rengini, geleneğini, fotoğraf makinesi, fırçası ve kalemi ile dünyaya duyuran Fikret Otyam, Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen anma programı Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Zeynep Karababa’nın sahne aldığı program dün saat 19.30’da gerçekleşti.

Resimlerinin konusunu 1950’li yıllardan itibaren Anadolu’nun doğası, halkı ve yaşantısına odaklayan Otyam, akademik bir eğitim görmüş olmasına karşın, akademicilikten uzak, geleneksel çizgileri temel alan bir tarz benimsemiştir. Resimleri birçok yurt dışı müzelerinde ve özel koleksiyonlarda yer alan Otyam, 1952’de açtığı ilk resim sergisinden günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında otuzun üzerinde sergi açmıştır. Ankara basınında da yıllarca sanat ve siyaset yazarlığı yapan Otyam, Doğu ve Güneydoğu Anadolu halkı ile yaptığı röportajları konu alan gazete yazılarını daha sonra “Topraksızlar”, “Gide Gide”, “Ha Bu Diyar”, “Harran ve Irıp”, “Ey Samandağ Samandağ” adlı kitaplarında yayınlanmıştır.

Haber: Ali Doğru – Foto: Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

Share
171 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?