ÜST REKLAM

logo

reklam
03 Nisan 2017

ĞANTOR: GENÇLERİMİZ TİYATROYU YETERİNCE TANIMIYOR!

 

 

Samandağlı tiyatro oyuncusu Olcay Ğantor, tiyatronun gençler arasında geri planda kaldığını, gençlerimizin tiyatro ile pek ilgilenmediğini belirtti.

Ğantor; ”Tiyatro, tarih boyuncu uygar toplumların uygarlık ölçüsü olarak karşımıza çıkmıştır. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi sanatının ve özelinde tiyatrosunun gelişmişliğiyle ve sanatçıya verdiği değerle ölçülmüştür. Tarih bize göstermiştir ki uygar ve gelişmiş olmak sadece ekonomik güçle alakalı değildir. O toplumun sanata ve sanatçıya verdiği önemle alakalıdır. Günümüzde zengin olup da uygar olamayan devletler buna en güzel örnektir.” ifadelerine yer verirken, gençlerimiz arasında tiyatronun pek tanınmadığına dikkat çekti.

Tiyatro oyuncusu Olcay Ğantor, konu ile ilgili Gazetemize yaptığı açıklamada; ”Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde durum biraz farklıdır. Samandağ özelinde düşündüğümüzde genel olarak bakıldığında Samandağ insanının aydın, sanatsever ve kendini geliştirmeye çalışan bir profil çizdiğini rahatlıkla görebiliriz. Tiyatro üzerinden bunu biraz irdelemek isterim. İnsanımız amatör tiyatroya nasıl bakıyor? Bu konuda maalesef çok eksiğimiz var. Sanat değince mangalda kül bırakmayan birçok aydınımız amatör tiyatroya gereken desteği vermiyor. Bugün ilçemizde amaçları sadece sanat üretmek olan ve hiçbir ekonomik beklentisi olmayan bizim gibi amatör tiyatrocular yok denecek kadar az.  Olanlar da yerel yönetimlerin insafına kalmış durumda. Buna rağmen tiyatro sever Samandağ insanı az da olsa sahnelenen amatör tiyatrolara burun kıvırıyor, hatta acımazsızca eleştirmekten geri kalmıyor. İnsanımız yüksek bütçeli profesyonel tiyatrolarla amatör ruhla sanat yapan gençleri karşılaştırma yanlışına düşüyor çok zaman. (birinci lig futbol kulüpleriyle Samandağ spor futbol kulübünü aynı kefeye koyuyorlar)

Konunun bir başka boyutu da eğitim bence. Gençlerimiz tiyatroyu yeterince tanımıyor ve ilgi göstermiyor. Bu konuda ilçemizdeki okullara çok iş düşüyor. Gerek öğretmenler gerekse veliler tiyatro gibi etkinlikleri gereksiz ve zaman kaybı gibi görmekte; sanatın bireyin ruhsal gelişimine katkısını unutmuş görünmektedirler. Tiyatroya ilgi duyan gençlerin azlığı yetenekli gençlerin ortaya çıkmasında büyük engel oluşturuyor. Bu konuda sivil toplum kuruluşları ve okullar, insanımıza tiyatroyu ve sanatın kişilik gelişimine katkılarını anlatmalı, gençleri sanata yönlendirmelidir. Bu, gençlerimizi düştüğü ruhsal boşluktan kurtarmanın yollarından biridir.” ifadelerine yer verdi.

 Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

 

Share
609 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?