ĞADİR-İ HUM’DA SAMANDAĞ SUSACAK « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ĞADİR-İ HUM’DA SAMANDAĞ SUSACAK

Bu haber 15 Temmuz 2022 - 17:54 'de eklendi ve 585 kez görüntülendi.

Her sene İlimiz genelinde ilçemiz özelinde büyük bir coşku ve heyecanla beklenen Gadir-i Hum Bayramı geldi çattı. Hayatın durduğu gün olarak tabir edilen kutsal günde kentteki birçok esnaf da bayram etkinliklerine katılmak için bir günlüğüne kepenk kapatacak.

Her yıl geleneksel olarak kutlanan Gadir-i Hum Bayramı etkinlikleri kapsamında yurttaşlar, Hızır Aleyhisselam ile Musa Peygamber’in buluştuğu yer olarak adlandırılan Hazreti Hızır Türbesi’ne gidip dua okuyacaklar.

Bayramda iş yerlerinin kepenklerini indirip kurban kesen Alevi vatandaşların coşkusuna, her yıl olduğu gibi Sünni ve Hıristiyan vatandaşlarımız da ortak olacak. Samandağ’da bulunan Hazreti Hızır Aleyhisselam’ın türbesine gelen birçok insan, kazanlarda kaynatılan yöresel yemek ’Hırisi’den yiyecek.

’Gadiri Hum Bayramı’nın kutlandığı bugün, yöresel yemek ’Hırisi’ ikramının önemli bir gelenek olduğunu alevi vatandaşlar, “Ğadir Hum Bayramı’nın anlamı kardeşliktir, birliktir, beraberliktir, paylaşmaktır. Bu nedenle yaptığımız yemeği, tanıdık tanımadık kim varsa herkes ile paylaşıyoruz. Çünkü bugünün özelliği, kardeşliği pekiştirmektir. Her yıl olduğu gibi bu yılda büyük bir heyecanla bu özel günü bekliyoruz. Gadir Hum Bayramı, İmam Ali hazretlerinin vasi ve halife olduğu ,müslümanların ona biat etmesinin ilahi emir gereği olduğu peygamber tarafından ilan edilmiştir.

Bizde bu kutsal günün bayramını hep birlikte yaşamanın sevinci içerisinde Bayramın başta İlçemiz vatandaşlarına sonrasında tüm insanlığa barış, huzur, sağlık getirmesini temenni ediyoruz.” İfadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı