ĞADİR HUM BAYRAMI'NDA HAYAT DURDU | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

ĞADİR HUM BAYRAMI’NDA HAYAT DURDU

Bu haber 19 Ağustos 2019 - 10:02 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

Hafta sonunda İlimiz genelinde ilçemiz özelinde hasretle beklenen, Alevi vatandaşlarımızın kutladığı Ğadir Hum Bayramı sevinci yaşandı. Hayatın durduğu gün 

Bayramda iş yerlerinin kepenklerini indirip kurban kesen Alevi vatandaşların coşkusuna, Sünni ve Hıristiyan vatandaşlarımız da ortak oldu.

Bayramı kutlayan Alevi vatandaşlar, Sabah erken saatlerde kentteki türbeleri ziyaret ederek dua okudu, tütsü yakıp, ellerini duvara sürerek dilekte bulundu. Samandağ’da bulunan Hazreti Hızır Aleyhisselam’ın türbesine gelen birçok insan, kazanlarda kaynatılan yöresel yemek ’Hırisi’den yedi.

’Gadiri Hum Bayramı’nın kutlandığı bugün, yöresel yemek ’Hırisi’ ikramının önemli bir gelenek olduğunu alevi vatandaşlar, “Ğadir Hum Bayramı’nın anlamı kardeşliktir, birliktir, beraberliktir, paylaşmaktır. Bu nedenle yaptığımız yemeği, tanıdık tanımadık kim varsa herkes ile paylaşıyoruz. Çünkü bugünün özelliği, kardeşliği pekiştirmektir. Yaptığımız yemeği herkese ikram ediyoruz” dedi.

İlçemiz alevi din önderi Samandağ Alevi Değerleri Derneği (ALEVİ-DER) Başkanı Şeyh Zülfikar Çiftçi,Ğadir Bayramının İslamiyet içindeki önemini anlatırken;

1-Ğadir biatı ilahi emir gereği yapılmıştır: Tebliğ ayeti (Maide-67): ‘’Ey Resul!, sana Rabbinden indirileni bildir, eğer yapmazsan görevini yerine getirmemiş sayılacaksın, Allah seni insanlardan (kötülüklerinden) koruyacaktır.’’

2-İmam Ali hazretlerinin vasi ve halife olduğu ,müslümanların ona biat etmesinin ilahi emir gereği olduğu peygamber tarafından ilan edilmiştir.

Peygamber bu ilahi emir gereği‘’Ben kimin mevlasıysam Ali de onun mevlasıdır.’’ diyerek taraf olduğunu belirtmiş Vela-Bera vurgusu yapmıştır. Ali benim vasimdir, vekilimdir, kefilimdir, halifemdir,varisimdir,Ali bendendir, ben Ali’denim.Kim onu severse beni ve dolayısıyla Allah’ı sevmiş olur, kim ona kin duyar, düşman olursa benim de yüce Allah’ın da düşmanıdır.’’

3-Ali Hazretlerinin Allah ve resulunun halifesi olduğu bu ayet zikredilerek pekiştirilmiştir: ’’Sana biat edenler (onay verenler), Allah’a da biat etmektedirler, kim sözünden dönerse kendi zararına olur; kim Allah ile olan sözleşmesine sadık kalırsa , ona büyük ödül verecektir.’’(Feth-10)

4-Kutsal emanetlerin Kur’an ve Ehlibeyt oldukları açıklanmış ve bunlar dışındaki rehberlik batıl sayılmıştır. Sakaleyn vurgusu yapılmıştır.

5- Yirmi üç yıllık sürecin Ğadir tebliğiyle taçlandığı gün İslam dininin kemale erdiği müjdelenmiş ve ikmal ayeti indirilmiştir:’’Bu gün dininizi kamil kılıp size olan nimetimi tamamladım ve sizler için din olarak islama razı oldum’’(Maide-3)

İslam ancak ve ancak Hz.Ali’nin velayetiyle ve hak hilafetiyle kemale ermiştir.Öyle ki yirmi üç yıl süren risalet (peygamberlik vazifesi) süresince islamın; Kelime-i Şehadet, namaz, oruç, zekat, hac, cihat gibi farz kılınan şartları yerleşmiş ve din organize olmuş olmasına rağmen Allah-ü Teala, Ğadir biatına kadar dinin kemale erdiğini müjdelememiştir.

Bu yüce bayramın bölgemiz, ülkemiz ve tüm dünya insanları için hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm halkımızın bu mübarek bayramını kutluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hz. Muhammed’in veda hacı dönüşündeĞadir Hum denilen yerde veda hutbesinde Hz Ali’yi veli tayin ettiği gün kabul edilen Ğadir Hum Bayramı dolayısıyla kısa bir açıklama yapan Ehli Beyt Vakfı Başkanı Ali Yeral, “Bugün bizim için büyük bir bayram. 29 Zilhicce, Hz. Muhammed Medine’ye göç etmek zorunda kaldığı gün, düşmanların dikkatini çekmesin diye Hz. Ali’nin onun yatağında yattığı gecedir. Bizim için büyük gün” dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films