ÜST REKLAM

logo

reklam

“ĞADİR, DİNİN KEMALE ERDİĞİ GÜN”

 

 Alevi Değerleri Derneği Başkanı Ecz. Zülfikar Çiftçi, İslam’ın en yüce bayramı olan ve toplumumuz için önemli bir noktada yer alan Ğadir bayramı dolayısı ile gazetemize bir mesaj yayımlattı.

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Çiftçi yayımlattığı mesajında; “Ğadir, İslam’ın en yüce bayramıdır, Ğadir aynı zamanda İslami sürecin doruk noktasıdır. Dinin kemale erdiği gündür.

Ğadir Biatı bildiğiniz üzere, hicretin onuncu yılı 632’de Zilhicce ayının 18’i Cuma günü veda haccından dönen Resul-ü Ekrem’in, kendisine Tebliğ ayeti (Maide-67) diye adlandırılan ilahi emrin ulaşmasıyla Hz. Ali’yi yüz yirmi bin kişi önünde vasi ve halife tayin etmesi olayıdır. Bunun sonucunda dinin ikmal ayeti (maide-3) olarak adlandırılan, dinin kemale erdiğini müjdeleyen ayet inmiş ve bu biat, bu özelliğinden dolayı büyük bir bayram sevinciyle kutlana gelmiştir. Cuma gecesi de Ğadir’den dolayı şükür gecesine dönüşmüştür.

İslam ancak ve ancak Hz. Ali’nin velayetiyle ve hak hilafetiyle kemale ermiştir. Öyle ki yirmi üç yıl süren risalet süresince İslam’ın; Kelime-i Şehadet, namaz, oruç, zekat, hac, cihat gibi farz kılınan şartları yerleşmiş ve din organize olmuş olmasına rağmen Allah-ü Teala, Ğadir biatına kadar dinin kemale erdiğini müjdelememiştir.

Bu yüce bayramın bölgemiz, ülkemiz ve tüm dünya insanları için hayırlara vesile olmasını, bölgemize barış iklimi ihsan etmesini diliyor, tüm halkımızın bu mübarek bayramını kutluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Nazlı Hüzmeli

Share
573 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?