FİYATLAR ARTIYOR, ÇARŞI-PAZAR EL YAKIYOR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

FİYATLAR ARTIYOR, ÇARŞI-PAZAR EL YAKIYOR

Bu haber 22 Mart 2022 - 16:25 'de eklendi ve 368 kez görüntülendi.

Üreticiler; “sabahın erken saatinde pazar yolu tutuyoruz, ancak elde var sıfır. Maaliyet yüksek, kazanç yok

Marketler ve manavlardaki yüksek etiketleri gören vatandaşlar bütçelerine uygun alışveriş yapabilecekleri pazarlara yöneliyorlar ama oralarda da fahiş fiyatlarla karşılaşıyorlar. Yüksek fiyatlar karşısında alışveriş yapamadan evlerine dönen vatandaşlar yanı sıra zararına bile satış yapamayan esnaf tepkili.

Pandemi, doların artışı, havaların bir türlü ısınmaması ve birçok sebepten dolayı meyve-sebzede üretim maliyetleri de artıyor. Maliyet arttıkça satış fiyatı yükseliyor buna bağlı olarak vatandaşın alım gücü azalıyor. Bu paradoks böyle devam ederken İlçemiz Pazar yerinde kendi sebzesini kendi üreten ve satışını yapan vatandaşlarla konuştuk. Her sektörde yaşanan olumsuz koşulların kendilerini de etkilediğini ifade eden üreticiler, üretim maliyetlerinin artması yanı sıra herhangi bir kurum veya kuruluştan destek almadıklarını da belirttiler.

Taptaze ürünleri satışa sunmak için sabahın erken saatlerinde pazar yolu tutan Fikriye Bakır; “şuan her şey çok pahalı. Bu ürünleri ben yetiştirdim. Pazara gelip ürünlerimi satmak ve gelir elde etmek istedim. Ancak üretim maliyetleri çok yüksek ve bazen ürünlerimizin hepsi satılmıyor. Sebze ve meyvemiz çürümesin diye yakınlarımıza, ailemize dağıtıyoruz. Bakın burada satışa sunduğum ürünlerde pırasa 5 TL, marulun 3 tanesi 10 lira. Vatandaşlar gelip soruyor fiyatları fazla bulunca da geri gidiyorlar ama bu fiyatlar bile masraflarımızı karşılamaya yetmiyor. Neredeyse bir yıldır maydanozu yetiştiriyoruz, büyütüyoruz bu kadar zahmetli bir işin ardından ürünlerimizin elimizde kalması çok üzücü. Biz üreticiler olarak da hiçbir destek görmedik. Yetkililerden, sorunlarımızı dinlemek için kimse gelmedi. En son buraya kadınlar gününde geldiler ve çiçek dağıttılar.

Çiftçinin, üreticinin elinden tutan yok” dedi.

Konu üzerine konuşan bir başka vatandaş; “şuan yetkililerin Pazar yerine gelip buraya bakmalarını çok isterdim. Lütfen buraya bir dönün bakın. Şuan sıcak evinde torunlarının yanında oturması gereken yaşça büyük nenelerimiz, dedelerimiz sabahın erken saatlerinde soğuk havada geçimlerini sağlayabilmek için satış yapmaktalar. Bu soğukta gün boyu bekliyorlar.

Vatandaşlarımız bu ürünleri kendileri yetiştiriyor, maliyetlerinin karşılanamaması yanı sıra bazen ürünler ellerinde kalıyor. Yarı fiyatına veya ücretsiz bir şekilde yakınlarına dağıtıyorlar.

Sormak istiyorum üreticileri düşünen birileri var mı koca Samandağ’da. Çiftçilerle, üreticilerle ilgilenmek özel bir günde gelip çiçek dağıtmak değildir. Sorunlarına çözüm bulmak, özellikle aile büyüklerimizin rahatça yaşam sağlayabilecekleri ortamlar yaratmaktır. Bir marulu, maydanozu satmak ve geçinebilmek için sabahın çok erken saatinde soğukta beklemeleri; keşke onlara hatırı bir gelir sağlasa. Ancak o da yok. Bu konuda yetkililerin bir çözüm bulması gerekiyor.

Üreticilerimiz de, vatandaşlarımız da mağdur” dedi.

Emekli maaşı aldığını ve haftada en az 300 TL pazar masrafı olduğunu belirten Bedirhan Emek, “küçücük karnabahar 5 TL eşim al dedi ama alamayacağım. Geçen hafta lahana 5 TL idi şimdi 10 TL olmuş. Hiçbir şey alamıyoruz. Benim evim pazar yerine çok yakın. Bir, iki TL daha ucuz bir şeyler alabilmek için günde üç defa pazara gidip geliyorum. Fiyat takibi yapıyorum. 50 TL verdim bir kilo domates, bir kilo ıspanak, bir de lahana aldım. Haftada 300 TL sadece pazar parasına gidiyor. Ayın sonunu zor denk getiriyoruz. Kira yok, olsaymış yanmışız. Aç yatardık artık. Torun muz istedi ama kilosu 12 TL muhtemelen alamayacağım. Ya istedikleri şey çok pahalı olursa diye, artık evden çıkarken bir şey istiyor musunuz diye soramıyorum evdekilere. Çoğu zaman elim boş dönüyorum” ifadelerini kullandı.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı