logo

reklam

FIRINCIOĞULLARI, “23 TEMMUZ, HATAY’IN ZİNCİRLERİNİ KIRDIĞI, TARİHİ BİR DURUŞTUR”

“Hatay’ın Kurtuluşu Dolayısı İle Bir Bisiklet Etkinliği Düzenlendi”

Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü Derneği Başkanı Özlem Fırıncıoğulları Berrak 23 Temmuz Hatay’ın Kurtuluşu dolayısı ile bir bisiklet etkinliği düzenleyerek gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu.

Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü Derneği Başkanı Fırıncıoğulları;  “23 Temmuz 1938 tarihi, yıllar önce esarete mahkûm edilmek istenen Hatay’ın zincirlerini kırdığı, tarihi bir duruşudur. Zengin tarihi ve kültürel yapısı ile sahip olduğu yeraltı ve yer üstü zenginlikleri, iklimi, doğası ile medeniyetler cemiyetinin buluştuğu ilimiz, omuz omuza olmayı başarmış ve geleceğe güvenle ilerleme yolunda devam etme çabasını hiç bırakmamıştır.

 

Hatay Devleti İskenderun sancağının 7 Eylül 1938’de bağımsızlığını ilan etmesi ile kurulmuş olan Türk Devleti 29 Haziran 1939 yılında devletin yasama organı olan 22 üyesi Türk olan 40 üyeli Hatay Devleti millet meclisinin aldığı karar gereği Türkiye’ye katılmıştır ve Hatay il olmuştur.

Biz Hataylılar bu güzel toprakları işgalcilere bırakmayan, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Hatay davasının lideri ve Hatay’ın ilk cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, Abdurrahman Melek olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Aziz hatıralarının önünde saygı ile eğiliyoruz.

Bu etkinlikte katkılarından dolayı; Samandağ Kaymakamlığı, Samandağ Belediyesi, Defne Belediyesi Derya Altunay, Samandağ Amerikan Kültür ( Zühre Merih Yabancı Dil Kursu) , Mercek Gelinlik, Alda Elektronik (Türkcell Yetkili Bayii) , Samandağ Emniyet Müdürlüğü, Trafik Ekiplerine ve Yunus Ekiplerine sesimize bilabedel duyuran bütün yazılı görsel basına, aynı zamanda desteklerini esirgemeyen bütün halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Hatay’ımızın ana vatana katılışının 79. Yıl Dönümünü kutlar, hepinize sağlıklı, mutlu günler diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Hasan Dadük

 

Share
125 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?