ÜST REKLAM

logo

reklam

“FESTİVALİNİZ SAMİMİYETSİZLİĞİNİZİN KANITI”

 

 

 

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, ilçemizde unutulmaya yüz tutan ipek böceği yetiştiriciliğinin yeniden ilçe ekonomisine katkıda bulunması için geçmiş zamanlarda Ziraat Odası olarak proje ürettiğini ve proje hakkında Samandağ Belediyesine çağrıda bulunduğunu belirtti. Oda Başkanı Kamacı, Samandağ Belediyesine konu ile ilgili dut fidanı da verdiklerini ancak Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in bu projelerin önünü kestiğini söyledi.

Gazetemize konuşan Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, kendilerinin ürettiği ancak Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir tarafından önü kesilen projelerin şuan aynı Nehir, tarafından hayata geçirilmeye çalışıldığını belirterek kamuoyuna bilgi verdi.

Kamacı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; ”Samandağ Ziraat Odası, geçmiş yıllarda İlçemizin ekonomik ve kültürel yapısına olumlu katkılar sağlamış olan ve İlçemizde tamamen unutulan ipek böceği yetiştiriciliğini tekrar canlandırmak üzere çalışmalar başlattı.

Bu minvalde, ilgili kurumlar ile iş birliği halinde aile bütçelerine katkı sağlayacak küçük ev işletmelerine yönelik tohum, eğitim, fidan ve kerevit destekleri sağlandı.

Kısa bir sürede çoğu kadın olmak üzere ipek böceği üretici sayısı 100 kişiye ulaştı.

Çiftçilerimizin ilgisi neticesinde Samandağ Ziraat Odası 100 Kadına istihdam, eğitim ve işletme kurabilmeleri anlamında Avrupa Birliği fonlarına 360 BİN EURO’luk proje hazırlama kararı aldı.

Söz konusu; proje hazırlama aşamasında olması gereken kurumlar proje ortaklığına davet edildi sevinç ile katılım sağladılar.

Odamız Belediye Kurumunu da proje ortağı olması için teklif götürerek projenin tamamlanması için Belediyeden bütün dikim ve bakımları tarafımızdan yapılması kaydı ile halka açık DUT Ağacı ormanı ve parkı yapılmak üzere arazi kiralanmasını veya taahhütte bulunulması talebinde bulunduk.

O günlerde Mithat NEHİR bizi red ederek önümüzü tıkamayı tercih etmiştir..

Söz konusu; proje konusunun haricinde yine ipek böceği yetiştiriciliğine katkı sunması anlamında halka ücretsiz dağıttığımız gibi Ziraat Odası olarak Belediye kurumuna ücretsiz DUT Ağacı fidanı temin ederek İlçemizin muhtelif yerlerine dikilmesi için teslim edilmiştir.

Ayrıca; Belediye Kurumunun istemesi halinde Odamızın binlerce dut ağacı fidanı temin edebileceğimizi ve Belediyeye bedelsiz olarak verebileceğimizi iletmemize rağmen Belediye Kurumu dut ağaçları yerine coğrafyamıza yabancı olan ağaçların fidanlarını yüksek faturalar karşılığında satın almayı tercih etmiştir.

Geldiğimiz bugün Samandağ Belediyesi bir yanda Defne Belediyesi öbür yanda ipek kozası ve ipek dokumasına yönelik kim daha fazla kozacıdır yarışına girmişler.

Ziraat Odası olarak İlçemizde ipek kozası üretimi ile dokumasının ilerlemesine ve bu yönde festivalinin gerçekleşmesine asla karşı olmayız. Bilakis katkı sağlamaya her zaman hazırız.

Ancak; bu tür festival veya fuarların inandırıcı ve ciddiye alınabilmesi akabinde denildiği gibi modacıların İlçemize gelebilmelerinin sağlanması için

Koza üretiminden, dokumasınakadar bir potansiyele sahip olduğunuzu istenmesi halinde temin edebileceğimiz miktarı açıklayabilmeniz gerekmektedir.

Ayrıca ve daha önemlisi bu tür organizasyonların başarıya ulaşarak daha fazla talep edilebilmesi için o ilin veya İlçe Belediye’sinin halkın yaşamını kolaylaştıran yaşam kalitesini arttıran hizmetleri ve eksiklikleri tamamlamış olması gereklidir.

İlçemiz de bu yönde hizmetler olmadığına göre İlçemize gelecek ziyaretçiler hayal kırıklığına uğrayacaktır. İlçemize yarar sağlayacağız derken zarara uğratmış olursunuz.

Sayın Başkan, Başkan yardımcıları ve Meclis Üyeleri’nin bir arada çekilen resimleri ile manşete taşınan ipek festivali ile ilgili haberleriniz yerine İlçemizin kangren haline gelmiş sorunlarını öncelik sırasına göre sıralayarak çözdüğünüz zamana bırakmanızı tavsiye ederim.

O zaman halkın takdirini ve alkışını alabilirsiniz.

Lafta çok elde yok söylem ile vaatlerinizin halkta karşılığı kalmamıştır.

Örneğin; Alt yapının tamamlanması, musluklardan akacak temiz su, istihdam yaratacak sanayi, trafik sorunu, geniş yol ihdasları, yeşil park imalatları, çarpık ve uygunsuz yapıların engellenmesi eğitim yardımlarının yapılması İlçemizde üretilen ürünlere katma değer sağlayacak projeler,

Kumsallarımıza mucur, çakıl, beton dökülmesinin ve çalınmasının engellenmesi. İlçemizi ziyaret edecek olan misafirlerin konaklamalarının sağlanması, Turizm planlaması, turizm işletmelerinin eğitilmesi, yeşil alanlar ile tarım alanlarının korunması v.s. gibi sayabileceğimiz örneklerin çözümüne odaklanın

Tanıtım ve tanınma kendi kendine gelecektir.

Aksi takdirde kendiniz çalar kendiniz oynarsınız.”

Haber-foto:Ümit sağaltıcı

 

 

Share
671 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?