FESTİVAL ÇOŞKUSU BÜYÜYOR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

FESTİVAL ÇOŞKUSU BÜYÜYOR

Bu haber 15 Temmuz 2022 - 14:28 'de eklendi ve 326 kez görüntülendi.

“Sokaklar Sahnelere Dönüşmeye, Birlikteliğimiz Büyümeye Devam Edecek”

  Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali Tertip Komitesi, Festivalin Samandağ ayağını tamamladıklarını ifade ederek “Mahallede Şenlik Var” nidalarını Arsuz, Karaağaç, Defne ve Serinyol’da da duyuracaklarını belirttiler.

Konu üzerine yaptıkları açıklamada; “Festivalimizin Samandağ ayağını tamamladık. Yepyeni bir festivali inşa etmek, bunu yaparken de geçmiş birikimleri “gelecekten gelen şiir”le birleştirmek… Çabamız heyecanlı, yolumuz çetrefilli. Dolayısıyla eksiğimiz, gediğimiz çok. Aynı şekilde paylaşarak büyüttüğümüz, öğrenerek geliştirdiğimiz, emek vererek üstesinden geldiğimiz de pek çok şey var. Gelin biraz anlatalım.

Evvel Temmuz, Arap Alevi halkının önemli bir değeridir. Bizce bu değer, hem asimilasyona karşı mücadeleyi hem de eşit ve özgür bir dünyanın kültürünün şimdiden inşasını içerir. Böyle bir zeminde Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali adıyla bir halk festivali yapmak için yola çıktık.

Hatay’ın beş ayrı yerinde bu festivali gerçekleştirmek için çalışmalara başladık. Samandağ, Arsuz, Karaağaç, Defne ve Serinyol’da festivali gerçekleştirmek için birimler oluşturup halk toplantıları yapıp festivali planladık.

Festivalin başlangıç yeri Samandağ oldu. 4 gün boyunca Samandağ’da Evvel Temmuz’u denizle buluşturduk. Devletin engelleme çabalarına rağmen sokak sokak duyurduğumuz, “Mahallede şenlik var” nidalarıyla balkonları doldurduğumuz festivalimiz Deniz, Mızraklı Mahallesi ve Yenimahalle’de halkla buluştu.

Filip Cibar, Deniz Bakımcı, Perperik, Praksis, Samandağlı Rapçi Gençlik, Farfur, Ehliddar Tiyatro Topluluğu, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, Şubadap Çocuk ve Tiyatro Sardunya’nın sahne aldığı etkinliklere binlerce kişi katıldı.

Ayrıca çocuklar için İpek Karanfil, Ekin Işık, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, Sevinç Koçak, Figen Eskier, Özge Karbo, Elif Mansuroğlu, Özcan Avcı yürütücülüğünde ekolojiden zorbalığa, toplumsal cinsiyetten oyun atölyesine kadar birçok atölye yapıldı.

Festivalin Samandağ programında çocuklar, gençler ve kadınlar için özel etkinlikler de vardı. Mızraklı’da ve Yenimahalle’deki şenliklerde yüzlerce çocuk, atölyelere katıldı, tiyatro ve konserlerle buluştu. Kadınlar avluları söyleşi ve tiyatro mekanlarına dönüştürdüler. Gençler konserler düzenledi.

– Samandağ’da zaten bir Evvel Temmuz festivali var. Neden yeni bir tanesi?

– Diğer festivalle ortaklaşma çabamız sonuçsuz kaldı şimdilik fakat o festival de halkındır, hepimizin festivalidir. Biz yeni bir yol açmaya çalışıyoruz. Farklı festivallerin var olması zenginlik olacaktır.

Samandağ halkına, Mızraklı ve Yenimahalle gençliğine, kadınlara, çocuklara sonsuz teşekkürler. Birlikte çıktığımız bu keşif yolculuğunun ardından hiçbirimiz başlangıçtaki gibi değiliz. Daha iyisini yapmak için çok şey öğrendik, çok deneyim biriktirdik.

Sırada Arsuz ve Karaağaç var. Ardından Defne ve Serinyol’da olacağız. Şarkılarımız, halaylarımız, danslarımız, atölye ve söyleşilerimizle elden ele dolaşmaya, sokaklar sahnelere dönüşmeye, birlikteliğimiz büyümeye devam edecek” ifadelerine yer verildi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı