“FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR”

Bu haber 25 Eylül 2017 - 10:42 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

Mayhoş ve Ekşimtrak Tadıyla Damaklarda Kalan Nar Ekşisinin İlçemizde Sezonu Açıldı

İlçemizde bugünlerde hemen hemen her Mahallede kaynayan Nar Ekşisi kazanlarına denk gelirsiniz. Hatay ve ilçelerinde vatandaş tarafından gerek ticari amaçlı gerekse evlerinde kullanılmak üzere yapılan nar ekşisinin bu yıl kilosu 30 liradan alıcı buluyor. Nar ekşisi yemeklere kattığı eşsiz lezzet olmanın yanı sıra şifa deposu olmasıyla da ilçemiz halkı tarafından çokça tüketiliyor.

Özellikle Kırıkhan, Hassa, Yayladağı, Altınözü başta olmak üzere özellikle yaylalarda yetişen dalında çatlayan narlar nar ekşisi yapılarak değerlendiriliyor. Hataylılar, nar ekşisinin bir kısmını evlerinde sofralarda kullanmak üzere saklarken, kalan kısmını ise satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Yapımı son derece zahmetli olan 15 kilo nardan 1 kilo nar ekşisi çıkıyor.

Üretilen Nar Ekşisi Organik Ve Katkısız

Hatay’ın nar ekşisinin en önemli özelliği doğal olması hiçbir katkı maddesinin bulunmaması. Tüm bunlar nar ekşisini son derece lezzetli hale getiriyor ve şifa kaynağı olarak da tüketiliyor. Nar ekşisinin astım ve şeker hastalığına iyi geldiği biliniyor. Ayrıca, nar kabuğu da boya sanayi ile kozmetik sanayinde kullanılıyor.

Birçok faydası bulunan ve ekşiliğiyle yemeklerimizi tatlandıran nar ekşisinin evde doğal ortamda katkısız bir şekilde nasıl hazırlayabileceğini sizler için araştırdık. Mayhoş ve ekşimtırak bir tadı olan nar ekşisinin yapmak son derece zahmetli.

İlçemize bağlı Sutaşı Mahallesi sakinleri evde yapılmış olan nar ekşisinin nar sosundan nasıl ayırt edileceğinden söz ederek üretimini yaptıkları nar ekşisinin yapımını ve insan sağlığına olan faydalarını anlattılar.

Nar ekşisinin yapımı ve faydalarını anlatan vatandaşlar; “nar taze olarak tüketildiğinde ve suyu içildiğinde çok faydalı bir meyvedir. Bunun yanında yemeklerimize ve salatalarımıza lezzet verecek nar ekşisi de çok yararlıdır. Nar ekşisini evde yapmadan önce marketlerden alıyorduk. Fakat evde kendimiz yaparak daha sağlıklı nar ekşisi elde edebiliriz diye düşündük. Bu amaçla her sene nar ekşimizi kendimiz yaparız. Yapımı biraz zahmetlidir özellikle de narın tanelerini ayıklamak zordur. Ama sağlıklı ve güvenilir ayrıca kendi el emeğin olan bir şey tüketmek gibisi yok.

Nar ekşisinin Yapımı şu şekilde;

İhtiyacınız olduğu miktarda narı ayıklayın. Tadını değiştirmemesi için zarını ve uçlarını iyice temizleyin. Sonrasında ise narları ezip, suyunu çıkarın ve süzdürün. Bütün bu aşamaları yaptıktan sonra orta ateşte, reçel suyu kıvamına gelene kadar kaynatın. Porselen bir tabağa damlattığınızda akmadan kalıyorsa olmuş demektir. İsteğe göre, bir süre güneşte bekletilir ve rengi koyulaştırılabilir.

Nar ekşisi yaparken dikkat etmemiz gereken bir durum, domates, limon, nar gibi asitli yiyeceklerin pişirilmesi aşamasında demir ve alüminyum gibi kaplara koyulması ürünü bozabilir bu yüzden bu tür ürünlerin çelik, cam ve sırlı toprak kaplara koyulması daha yararlıdır” ifadelerine yer verdiler.

 Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films