ÜST REKLAM

logo

reklam

FATIMATÜZ ZEHRA ANAOKULU’NA GÖRKEMLİ AÇILIŞ

 

 

İlçemizde daha önce Yeni Mahalle’de Cumhuriyet İlkokulu yanında bulunan binada 75. Yıl Anaokulu olarak faaliyet göstermekte iken Atatürk Mahallesi Favvar Sokakta yapımı tamamlanan yeni binaya taşınan Okunun adı Fatımatüz Zehra olarak değişti. Dün açılışı yapılan okulda kermeste düzenlenirken öğrenciler rengarenk kıyafetleri ile dikkatleri üzerlerinde topladılar.

Açılışa ilçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik yanı sıra İlçe Milli eğitim müdürü Hilmi Kapo veliler ve öğrenciler katıldı.

Açılış programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Okunmasıyla başlarken İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo açılış konuşmasını yaptı.

İlçemiz Milli Eğitim Müdürü Kapo söze “bugün okulumuzun açılışını ve kermesi birlikte yapıyoruz. Düzenlenmiş olduğumuz programa hepiniz hoş geldiniz” diyerek başladı.

İSİM BABASI İLÇEMİZ KAYMAKAMI DR. ÇELİK

Kapo konuşmasına, “kıymetli misafirler bu güzel Ana Okulu’nun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle İlçe Kaymakamımız Dr. Cahit Çelik’e İl Milli Eğitim Müdürümüz Kemal Karahan’a teşekkür ediyorum. Ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak bu eserin buraya yapılmasında katkım olduysa kendimi mutlu addediyorum.

Değerli misafirler, hanımefendiler, beyefendiler, sevgili öğrencilerimiz; daha önce diğer binada sığıntı emanetçi gibi duruyorlardı. Eğitim öğretime çok da uygun olmayan bir bina idi. Yavrularımızın koşup oynayacak bir oyun alanları dahi yoktu. Bu nedenle Kaymakam Beyin de ricası ile (doğrusu da zaten böyle olmasıdır) 75. Yıl anaokulunda okuyan öğrencilerimize bu binayı tahsis ettik.

Ayrıca yeni okul binamıza güzel bir isim bulduğumuz kanaatindeyim. Fatımatüz Zehra Anaokulu isminin isim babası olarak Sayın Kaymakamımıza teşekkür ederiz. Çünkü isim fikri kendisine aittir. Okulumuz Samandağı’na ve öğrencilerimize hayırlı olsun.

Çok kıymetli hanımefendiler ve beyefendiler 2014 yılında 2 olan anaokulu sayısını 4’e çıkardık. 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren Okul Öncesi bazı illerde zorunlu olacak. Büyük bir ihtimalle Hatay bu illerden birisi olacak. Biz Samandağ Milli Eğitim olarak buna hazırız. Eğitimin anasınıfında başladığını düşünerek yatırımlarımızı ve programlarımızı buna göre yaptık.

İlçemizde 30 Eylül 2017 itibari ile 54 ayını tamamlamış 2337 çocuk bulunmaktadır. Bu öğrencileri 4 bağımsız anaokulu, 44 ilk-orta derecedeki bünyesinde bulunan 63 derslikte (126 şube yapmaktadır) eğitim öğretim göreceklerdir. Böylece şube başına 19 öğrenci düşmektedir. Bu da çok güzel bir rakamdır. Biz ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 1’i merkez ilçede olmak üzere (arsa bulursak) Mızraklı, Tomruksuyu, Mağaracık Mahallelerinde 1’er Bağımsız Anaokulu yapmayı planlıyoruz.

Okulumuzun hayırlı olması dileğiyle teşriflerinizden dolayı herkese teşekkür ederim. Hayırlı uğurlu olsun”dedi.

İlçe Kaymakamı Dr. Çelik, Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesidir ve bunun doğru iliklenmesi gerekir.

Sonrasında İlçe Kaymakamı Dr. Cahit Çelik Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik konuşmasında, “2014 yılında göreve başladığımız günden bu yana eğitim anlamında okullarımızın fiziki şartlarının iyileştirilmesi ve yeni okulların yapılması konusunda ciddi emeklerimiz oldu. Tekebaşı, Uzunbağ, ErikliKuyu Mahallerine ortaokul, Kuşalanı, Koyunoğlu ve Merkezde birer anaokulu yaptırdık. Özellikle liselerdeki derslik başına düşen öğrenci sayımızın yüksek olması hasebiyle, bu oranı aşağılara çekmek için iki tane lisenin, Kız Meslek Lisesi ve Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, temelini attık ve bu liselerimizin inşaatları tamamlanıp, okullarımız 2017-2018 eğitim öğretim yılında faaliyete başlayacak. Diğer taraftan Tekebaşı Mahallesine bir lise yapılması için hayırsever işadamı Maruf Cilli ile protokol imzaladık, inşallah bu yıl bu okulumuzun temeli de atılacak. Aynı zamanda ilçemize Fen Lisesi kazandırmak için yoğun bir çaba ve gayretimiz söz konusu.

Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun varolan yeteneklerini görünür kılmaktır.

Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesidir ve bunun doğru iliklenmesi gerekir.

Eğitim, öğrenci-öğretmen-veli üçgeninden oluşan platformdur. Bu birliktelik ne kadar bilinçli ve sağlıklı olursa, çocuklarımızda o oranda sağlam bir kişilik kazanırlar.

Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okul öncesi eğitimin rolü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ana kucağındaki yoğun ilgiden sonra, anaokulu ortamı çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. Olumlu yada olumsuz anlamda verilen her şey, onları yetişkinlik yıllarında da doğrudan etkilemektedir.”. Diyerek konuşmasını bitirdi.

Sonrasında okul açılış kurdele kesim töreni gerçekleşti. Kurdeleyi Kaymakam Dr. Cahit Çelik ve Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo birlikte keserek okulun bölümlerini birlikte gezdiler.

Katılımcı veliler, kermes stantlarını gezerek alışveriş yaptılar.

Haber Foto:Ümit Sağaltıcı

 

 

 

Share
811 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?