logo

reklam

EZER; “HAKSIZ VE HUKUKSUZ YERE CEZALANDIRILDILAR”

Eğitim Sen Hatay Şube Adına Şube Başkanı Deniz Ezer; “29 ARALIK” grevine katılan EĞİTİMSEN üyelerine, açılan soruşturma sonucunda uygulanan ceza, greve katılan üyelerin büyük çoğunluğuna “1 Yıl Kademe İlerlemesinin Durdurulması” cezası verilmesi ve yapılan itirazların hiç bir şekilde olumlu bir sonuç almaması üzerine bir açıklamada bulundu.

Üyelerin katıldıkları bu sendikal faaliyetten dolayı haksız ve hukuksuz yere cezalandırıldığını ifade eden Ezer açıklamasında, “Bilindiği üzere ilimizde “29 ARALIK” grevine katılan 928 eğitim emekçisi olmuştur. 8 Eylül 2016 tarihinde 928 arkadaşımızın tamamı açığa alınmış, Eğitim-Sen Hatay Şubesinin günlerce süren kitlesel eylemlilikleri sonuç vermiş ve 26 Kasım 2016 tarihinde 928 arkadaşımızın tamamı görevlerine iade edilmiştir.

İlimizde açığa alınan 928 eğitim emekçisinin 648’i Eğitim-Sen Hatay Şube, 280’i İskenderun Şube üyesidir.  İlimizde görev yaparken “29 ARALIK” grevine katılan üyelerimize, açılan soruşturma sonucunda “1/30 Oranında Aylıktan Kesme “ cezası uygulanmıştır. İlimiz dışında görev yaparken “29 ARALIK” grevine katılan üyelerimizin büyük çoğunluğuna “1 Yıl Kademe İlerlemesinin Durdurulması” cezası verilmiştir. Bunun sonucunda il disiplin kuruluna yaptığımız itirazlardan olumlu bir sonuç da alınamamıştır.

Üyelerimiz, katıldıkları bu sendikal faaliyetten dolayı haksız ve hukuksuz yere cezalandırılmıştır. Bu haksız uygulamaya sessiz kalmayan, şubemiz üyesiyken açığa alınan 648 eğitim emekçisinden 361 eğitim emekçisi, hakkını adalet önünde aramak adına Hatay İdare Mahkemesinde, Hatay Valiliği’ne, Samandağ Kaymakamlığı’na, Defne Kaymakamlığı’na, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne karşı, verilen bu haksız idari cezaların kaldırılması istemiyle, şubemiz aracılığıyla davalar açmıştır. Hatay İdari Mahkemesinde yaklaşık bir yıl süren davalar, “istinaf yolu açık olmak üzere”  üyelerimizin aleyhinde sonuçlanmıştır. Bunun sonucunda davayı kaybeden üyelerimiz, karşı tarafın hukuk giderleri 990 TL’yi ödemeye mahkûm edilmiştir.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün avukatıyla yaptığımız görüşmede davalı idareye ödenmesi gereken 990 liranın ödenmesinin, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’nin kararından sonrasına ertelenmesini talep ettik. Ancak bakanlığın bu konuda çok kararlı olduğunu ve ödemenin ertelenmesinin söz konusu olmadığını ve geciktirildiği takdirde hemen icra takibine başlanacağı cevabını aldık.

Hatay İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu bu hukuksuz karara, 320 eğitim emekçisi itiraz etmiştir. 16 üyemiz itiraz hakkını kullanmamış olup bir üyemiz ise itiraz süresini geçirdiği için itiraz edememiştir.

Sonuç olarak bugün (13.07.2017-Cuma)Bölge Avukatımız Av. Merdan Özberk’ten Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’nin açtığımız davaları lehimize karar verdiği bilgisini aldık. Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’nin lehimizde karar vermesinin gerekçesi “Zaman Aşımı”dır.  Uyarı, kınama ve aylıktan kesme cezası gerektiren fiiller için soruşturmaya başlanmasına, fiilin öğrenildiği tarihten itibaren bir ay içinde başlanmalıdır. Bu davada soruşturmaya Nisan 2016’da başlanmıştır. Dolayısıyla dava zaman aşımına uğramıştır.

1.Tarafınızdan kesilen 1/30 maaş kesintiniz yasal faiziyle ödenecek.

  1. Verilen disiplin cezaları sicilden silinecektir.
  2. İtiraz davası açarken ödediğimiz 220 liranın kullanılmayan kısmını geri alacağız

4.Davalı tarafa ödediğiniz yargılama gideri olan 990 lirayı geri alacağız.

Üyelerimizin ve dostlarımızın bilgisine saygılarımızla sunar.bu süreçte bize destek veren üyelerimize,dostlarımıza ,halkımıza ve avukatımız Merdan Özberk’e teşekkür ederiz..

Yaşasın örgütlü mücadelemiz” ifadelerinde bulundu.

Haber – Foto: Ali Doğru

Share
173 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?