EXPO 2021 HATAY’IN İLK KONUKLARI GELDİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

EXPO 2021 HATAY’IN İLK KONUKLARI GELDİ

Bu haber 01 Nisan 2022 - 13:45 'de eklendi ve 259 kez görüntülendi.

1 Nisan’da başlayacak olan Expo 2021 Hatay için dünyanın farklı coğrafyalarından konuklar şehre gelmeye başladı.

Hatay, dev organizasyon için dünyanın her yerinden gelen başkonsolos, büyükelçi, Birleşmiş Milletler temsilcileri, AIPH heyeti ve vatandaşları ağırlamaya başladı. Hatay’ın kardeş şehri Kiel de Expo için kente ilk gelenler arasındaki yerini aldı.

Kente gelen konuklar, Hatay’ın kadim tarihine tanıklık etmeye başladı. St. Pierre Kilisesi, Katolik Kilisesi, Ortodoks Kilisesi, Musevi Havrası ve Habib-i Neccar Camii gibi önemli ibadethaneleri ziyaret ederek Hatay turlarına başlayan misafirler, Hatay’ın lezzetlerini de tatma imkânı buldu.

Kardeş şehir Kiel’den gelen konuklardan Meike May, “Tarihi bu kadar yakından hissedebildiğiniz bir yerde olmaktan dolayı çok mutlu hissediyorum. Şehrin buradan görünüşü harika. Burada olmak adeta büyülü gibi. Bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kardeş şehir Kiel olarak Hatay’a kendimizi çok yakın hissediyoruz. Expo’yu, buranın hissiyatını yaşayabildiğimiz için çok keyif alıyoruz” dedi.

Expo’nun heyecan uyandırıcı bir organizasyon olduğunu söyleyen Philipp Broda, “Şehirdeki birkaç şey beni daha çok şey görmek için meraklandırdı. Expo ve bahçe alanlarını gördüğümde çok heyecanlandım. Sanırım daha çok görecek yer var, bunun için çok hevesliyim” ifadelerine yer verdi.

Konuklar, ziyaret ettikleri mekânlarda bol bol fotoğraf çekildi.

Misafirler, akşam Hatay Gastronomi Evi’nde buluşarak UNESCO gastronomi şehri unvanına sahip Hatay’ın eşsiz lezzetlerini deneyimleme imkânı buldu. HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş da konuklarını yemekte yalnız bırakmadı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Adnan Özkaya, Gastronomi Evi’nde dünyanın her yerinden gelen misafirlere hoş geldiniz diyerek, ”Dünyanın 3. büyük organizasyonu olan Expo 2021 Hatay’ın açılışında bizleri yalnız bırakmadınız ve bizleri onurlandırdınız. Çok teşekkür ederiz. Hatay bulunduğu bölgede çok özel bir ildir. Sevgi ve kardeşlik şehridir. Sizlere Hatay’ı yaşayın diyebilirim” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi