EXPO 2021 HATAY’DA YEŞİLİN HER TONU VAR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

EXPO 2021 HATAY’DA YEŞİLİN HER TONU VAR

Bu haber 29 Nisan 2022 - 13:34 'de eklendi ve 192 kez görüntülendi.

       

Botaniğin medeniyetle buluştuğu organizasyon: Expo 2021 Hatay; Botanikle, tarihle, gastronomiyle, doğayla iç içe büyük bir okul

Gezi Turlarının Destiansyonu: Expo 2021 Hatay

EXPO 2021 Hatay, yaklaşık bir ay önce, 1 Nisan’da Medeniyetler Bahçesi temasıyla kapılarını tüm ziyaretçilere açtı.

Siyaset, sanat, spor, bilim ve akademi dünyasının buluştuğu, Hatay halkının büyük ilgi gösterdiği açılış büyük ilgi gördü.

Tarihin, medeniyetlerin, kültürlerin, gastronominin, kardeşliğin şehri Hatay’ın tıbbi, aromatik ve endemik bitkileri de EXPO aracığıyla gözler önüne serildi.

Hatay gibi kadim bir şehrin EXPO gibi büyük bir organizasyona ev sahipliği yapabilmesini sağlayan ise her şeyden önce, tıbbi, aromatik ve endemik bitki örtüsü.

EXPO’21 Hatay’ın Odağı Hortikültür

Bu nedenle, şehrin bu benzersiz biyolojik çeşitliliğini, köklü tarihiyle birlikte öne çıkarmak amacıyla EXPO 2021 Hatay’ın odağı “hortikültür” (bahçecilik) ana teması ise “Medeniyetler Bahçesi” şeklinde belirlendi. Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) tarafından onaylanan bu ileri vizyonuyla Hatay EXPO’ya ev sahipliği yapmaya başladı.

EXPO’21 Hatay’ın Antakya alanında yer alan Bitki Müzesi ve Doğal Bitki Bahçesi, kentin ve ülkemizin zengin biyoçeşitliliğinin ulusal ve uluslararası düzeyde etkin bir şekilde tanıtılmasına ön ayak oluyor.

12 bine yakın bitki türünün yetiştiği ülkemizde Hatay, bitki zenginliğiyle dikkat çekiyor. 2 bin 500’ün üzerinde doğal bitki türünün yayılım gösterdiği kentte 300’ü endemik olan bitki türlerinin yaklaşık 50 tanesi sadece Hatay’da yetişiyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, işte bu zenginliği, EXPO vasıtasıyla hem yurt içi hem yurt dışı pazarına açmayı hedefliyor.

Bilimin medeniyetlerle buluştuğu EXPO alanındaki Bitki Müzesi, şimdiden büyük ilgi görüyor.

Botanik Müzesi Antakya’daki Alanda Ziyaretçilerini Bekliyor

Ziyaretçiler müze içerisinde, bitkilere dair pek çok konu hakkında bilgi edinme imkânı bulabiliyor. Bitkilerin temel özellikleri, diğer canlılar arasındaki ilişkiler, bitkilerin tarih öncesi çağlardan günümüze gelişimi, bitkilerle tedavi, uçucu yağlar, mikroskobik, endemik ve şifalı bitkiler, aromaterapi ve çok daha fazlası bu müzede ziyaretçileri bekliyor.

Müzede kurutulmuş bitki (herbaryum), uçucu yağ ve tohum örnekleri ile etnobotanik materyaller de yer alırken aynı zamanda bitki kütüphanesi ve müze bahçesinde pek çok bitkinin canlı örneğini görme fırsatı bulunuyor.

Botanik EXPO’suna ev sahipliği yapan alanlarda öne çıkan bir başka bölüm ise Medeniyetler Bahçesi.

Medeniyetler Bahçesi, EXPO 2021 Hatay organizasyonunun ana teması olmasının yanında, fiziki olarak da alanın kalbinde yer alıyor.

Yaklaşık 12.000 m2’lik bir alanda tasarlanan Medeniyetler Bahçesi, geçmişten günümüze kentte iz bırakan 13 medeniyetin inanışları, kültürel değerleri, sanatı, yaşam tarzları ve bitki kullanımlarını ön planda tutacak şekilde iç ve dış mekân olarak tasarlandı.

Gezi turlarının yeni destinasyonu olarak göze çarpan EXPO 2021 Hatay alanlarında bir başka detay da Biyolojik Gölet.

İklim Krizine Dikkat Çeken Detay Biyolojik Gölet

Herhangi bir kimyasal kullanılmadan kendi kendini temizleyen bu göletin alanda yer alma amacı da çok anlamlı.

Küresel iklimde sulak alanların çok önemli olduğunu vurgulamak amacıyla tasarlanan Biyolojik Gölet, iklim krizine ve buna bağlı gelişmelere dikkat çekme amacı taşıyor.

EXPO Alanları Ziyaretçilerini Bekliyor

Aydın’dan Gaziantep’e Muğla’dan İstanbul’a kadar 10 farklı şehrin güzelliklerinin yansıtıldığı Ulusal Şehir Bahçeleri’yle, tarihe ışık tutan buluntuların sergilendiği Arkeopark’ıyla, Hatay’ın tarihini anlatan bin 600 metrekarelik Ortak Varoluş Mozaiği’yle… kısacası botanikle, tarihle, gastronomiyle, doğayla iç içe büyük bir okul olan EXPO 2021 Hatay alanları ziyaretçilerini bekliyor.