'EVVEL TEMMUZ FESTİVALİ' BAŞLIYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

‘EVVEL TEMMUZ FESTİVALİ’ BAŞLIYOR

Bu haber 01 Temmuz 2017 - 9:06 'de eklendi ve 150 kez görüntülendi.

 

Her yıl Geleneksel olarak Samandağ Kalkındırma Derneği ve Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Samandağ Evvel Temmuz Festivali bu yıl da zengin bir programla Deniz sitesi Ali İsmail Korkmaz Festival Alanı’nda gerçekleştirilecek.

Festival, 8 Temmuz’da start alıp 14 Temmuz’da sona erecek. Festival kapsmında gündüz saatlerinde çeşitli konuklarla çeşitli konularda paneller düzenlenecek. Akşam da Samandağ sahilinde çeşitli sanatçılar Hataylılarla buluşacak.

8-9 Temmuz tarihlerinde çeşitli oyun turnuvaları gerçekleştirilecek.

9 Temmuz Pazar günü saat 20.00’de Akşam Etkinlikleri kapsamında Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu’nda, zaman içerisinde geçirdiği değişimleri ve bir toplumun kendi kimliğine, kültürel değerlerine, inanç öğelerine, anadiline ve ritüellerine sahip çıkma hikâyesini konu alan ve yapılan sözlü tarih çalışmaları, tanıklıklar ve arşiv görüntüleriyle Evvel Temmuz’un geleneksel bir bayramdan politikleşen bir festivale dönüşen hikâyesi anlatılacak.

10 Temmuz saat 18.00’de “Türkiye’de Değişen Resmin Erkek Egemen Politikaları ve Alevi Kadınlar” konulu panel düzenlenecek.

10 Temmuz saat 20.00’de Akşam Etkinlikleri kapsamında Ali İsmail Korkmaz adına  “Anma Gecesi” düzenlenecek. Ali İsmail Korkmaz’ı anma gecesinde Jehan Barbur, Grup Abdal, ALİKEV Müzik Topluluğu Sümerler Amfi Tiyatro’da Hataylılarla buluşacak.Ertesi gün;  11 Temmuz Gündüz etkinlikleri kapsamında saat 18.00’de “Ortadoğu’daki siyasal gelişmeler ve ülkemize etkileri” paneli gerçekleştirilecek. Aynı günün akşam erkinlikleri kapsamında Grup Abdal bu kez festival alanında sahne alacak.

12 Temmuz’da da “Anayasa Değişikliği Altında Yeni Ekonomik Düzende Devletin Yeri” paneli ve akşamına da Yeni Türkü konseri düzenlenecek.

13 Temmuz’da yerel sanatçı Nihat Çay’ın sahne alacağı festivalin finalini ise 14 Temmuz’da Emre Aydın yapacak

Ümit Sağaltıcı