ÜST REKLAM

logo

reklam

Evgin Dağ’ın Kaleminden… RAKKA OPERASYONU VE HAYAL DÜNYASI


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

 

 

Suriye Kürtlerini temsil eden Demokratik Birlik Partisi, Kürtçe adı Partiya Yekîtiya Demokrat’ı yani kısacası PYD’yi biliyorsunuzdur.

Bu partinin bir de silahlı kanadı Yekineyen Parastina Gel, Halkçı Koruma Birlikleri yani YPG de var.

PYD, 2003’ün Eylül ayında kuruldu.

YPG ise 2011’in Temmuz ayında kuruldu.

Yani Suriye’ye yönelik başlayan kirli saldırıdan 4 ay sonra.

İkisi de tarihsel olarak çok eski değiller.

Ancak bu kısa sürede çizdikleri eksende birçok defa yalpaladıklarını söyleyebilirim.

Mesela;

Amerika PYD’ye açık destek veriyor.

PYD hem ABD’nin hem de Rusya’nın desteğini alıyor.

Bir dönem Suriye Ordusu ile ittifak kurdular.

Daha sonra Haseke’de Suriye ordusu mevzisine saldırdılar.

PYD ardından Suriye hükümetine destek veren Moskova’da bir ofis açtı.

*     *     *     *

PYD ve YPG Türkiye’ye göre bir terör örgütü.

Amerika bu iki örgütü terör listesine almıyor, aksine daha çok destek veriyor, Türkiye de ABD ile müttefik.

Amerika IŞİD, ÖSO, El-Nusra gibi çetelere her türlü silah ve maddi yardımı yapıyor, YPG ve Türkiye bu çetelere karşı savaştığını söylüyor.

YPG, ÖSO gibi çetelere karşı savaştığını söylerken diğer yandan ÖSO’nun bileşenlerinden olan Liwa Tevhid çetesi ile ”devrimci ittifak” kuruyor.

İlginç, bir o kadar da karmaşık bir tablo çıkıyor ortaya.

*    *    *    *

Şimdi IŞİD’in kalesi olan Rakka’ya bir operasyon sözkonusu.

ABD, geçtiğimiz hafta Rakka’ya doğru ilerlemeye başlayan Suriye Ordusunun ilerleyişini kesmek için Rakka eksenindeki stratejik öneme sahip Tabka’ya 800 civarında askerini indirdi.

Yapılacak operasyon ile ilgili yukarıdaki karmaşık tablonun joker ismi PYD’nin lideri Salih Müslim açıklama yaptı.

Müslim, bir haber sitesine Rakka operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamada; ””Rakka operasyonu iyi gidiyor. Tabka askeri havaalanı alındı. Tabka havaalanı askeri bir havaalanıdır. O havaalanının alınması bölge için çok önemli. Daha önce Suriye bunu denedi ama başarılı olamadı. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) özgürleştirdi. Daha da ilerliyorlar. Çatışmalar devam ediyor. Şimdi Rakka kentinin özgürleştirilmesi gündemde.”

Müslim, ”Suriye bunu denedi ama başarılı olamadı” derken kaçırdığı veya görmezden geldiği bir ayrıntı var.

Bu ayrıntı şu; Tabka’yı işgal eden IŞİD çetesi Amerikan emperyalizminin güdümünde.

Suriye ordusu bu bölgeye yöneldiğinde IŞİD ABD’den ”çekil” komutunu almamıştı.

*     *    *    *

Daha önce Menbic’e tam bir tiyatro havasında giren YPG ve DGS, bu sefer tiyatro sahnesini Rakka bölgesine taşıyorlar.

Fakat bu sefer iş o kadar basit değil.

Yukarıda belirttiğim tablodan daha karmaşık.

YPG’nin karşısına YPG’yi Suriye ordusunun safına geçmeye zorlayacak bir tablo çıkabilir bu sefer.

Bu tabloyu da Rusya Suriye ile çiziyor.

Nedeni ise şu; Rakka, Fırat nehri üzerine kurulu. Tarım açısından önemli bir alan. Rakka’daki Tabka Barajı, hem Rakka’nın hem de Halep’in elektrik ve su ihtiyacını karşılıyor.

IŞİD’in yönetici kadrosu ağırlıklı olarak bu kentte barınıyor.

Bir çok yolun da kesişme noktası olan Rakka, Irak’a yakın olması nedeniyle IŞİD çetesinin Irak ve Suriye arasında hareket ettirmesini de kolaylaştırıyor, Rusya ve Suriye bunu kesmek için operasyon hazırlığındalar.

*     *    *    *

Yani Rakka operasyonu bay Müslim’in dediği gibi ”iyi gidiyor” denilebilecek kadar basit bir mesele değil.

Önemli olan bu meselede kimden yana tavır takınacaklarıdır.

Rakka’yı stratejik öneminden dolayı IŞİD’e veren Amerikan emperyalizminin mi yoksa Rakka’nın öz sahibi olan Suriye Halk Ordusunu teşkil eden Suriye halklarının yanında mı yer alacaklar?

Bence kurguladıkları hayal dünyasından, yazının başında belirttiğim karmaşık tablodan çıkıp bölgenin lokomotifi olan Suriye Halk Ordusundan yana tavır takınmaları ve bu operasyonu birlikte yürütmeleri gerekir.

Aksi halde pragmatizmin hayal dünyasında yaşamaya devam ederler.

 

 

 

Share
898 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...