ÜST REKLAM

logo

reklam

Evgin Dağ’ın Kaleminden… RAKKA OPERASYONU VE HAYAL DÜNYASI


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

 

 

Suriye Kürtlerini temsil eden Demokratik Birlik Partisi, Kürtçe adı Partiya Yekîtiya Demokrat’ı yani kısacası PYD’yi biliyorsunuzdur.

Bu partinin bir de silahlı kanadı Yekineyen Parastina Gel, Halkçı Koruma Birlikleri yani YPG de var.

PYD, 2003’ün Eylül ayında kuruldu.

YPG ise 2011’in Temmuz ayında kuruldu.

Yani Suriye’ye yönelik başlayan kirli saldırıdan 4 ay sonra.

İkisi de tarihsel olarak çok eski değiller.

Ancak bu kısa sürede çizdikleri eksende birçok defa yalpaladıklarını söyleyebilirim.

Mesela;

Amerika PYD’ye açık destek veriyor.

PYD hem ABD’nin hem de Rusya’nın desteğini alıyor.

Bir dönem Suriye Ordusu ile ittifak kurdular.

Daha sonra Haseke’de Suriye ordusu mevzisine saldırdılar.

PYD ardından Suriye hükümetine destek veren Moskova’da bir ofis açtı.

*     *     *     *

PYD ve YPG Türkiye’ye göre bir terör örgütü.

Amerika bu iki örgütü terör listesine almıyor, aksine daha çok destek veriyor, Türkiye de ABD ile müttefik.

Amerika IŞİD, ÖSO, El-Nusra gibi çetelere her türlü silah ve maddi yardımı yapıyor, YPG ve Türkiye bu çetelere karşı savaştığını söylüyor.

YPG, ÖSO gibi çetelere karşı savaştığını söylerken diğer yandan ÖSO’nun bileşenlerinden olan Liwa Tevhid çetesi ile ”devrimci ittifak” kuruyor.

İlginç, bir o kadar da karmaşık bir tablo çıkıyor ortaya.

*    *    *    *

Şimdi IŞİD’in kalesi olan Rakka’ya bir operasyon sözkonusu.

ABD, geçtiğimiz hafta Rakka’ya doğru ilerlemeye başlayan Suriye Ordusunun ilerleyişini kesmek için Rakka eksenindeki stratejik öneme sahip Tabka’ya 800 civarında askerini indirdi.

Yapılacak operasyon ile ilgili yukarıdaki karmaşık tablonun joker ismi PYD’nin lideri Salih Müslim açıklama yaptı.

Müslim, bir haber sitesine Rakka operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamada; ””Rakka operasyonu iyi gidiyor. Tabka askeri havaalanı alındı. Tabka havaalanı askeri bir havaalanıdır. O havaalanının alınması bölge için çok önemli. Daha önce Suriye bunu denedi ama başarılı olamadı. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) özgürleştirdi. Daha da ilerliyorlar. Çatışmalar devam ediyor. Şimdi Rakka kentinin özgürleştirilmesi gündemde.”

Müslim, ”Suriye bunu denedi ama başarılı olamadı” derken kaçırdığı veya görmezden geldiği bir ayrıntı var.

Bu ayrıntı şu; Tabka’yı işgal eden IŞİD çetesi Amerikan emperyalizminin güdümünde.

Suriye ordusu bu bölgeye yöneldiğinde IŞİD ABD’den ”çekil” komutunu almamıştı.

*     *    *    *

Daha önce Menbic’e tam bir tiyatro havasında giren YPG ve DGS, bu sefer tiyatro sahnesini Rakka bölgesine taşıyorlar.

Fakat bu sefer iş o kadar basit değil.

Yukarıda belirttiğim tablodan daha karmaşık.

YPG’nin karşısına YPG’yi Suriye ordusunun safına geçmeye zorlayacak bir tablo çıkabilir bu sefer.

Bu tabloyu da Rusya Suriye ile çiziyor.

Nedeni ise şu; Rakka, Fırat nehri üzerine kurulu. Tarım açısından önemli bir alan. Rakka’daki Tabka Barajı, hem Rakka’nın hem de Halep’in elektrik ve su ihtiyacını karşılıyor.

IŞİD’in yönetici kadrosu ağırlıklı olarak bu kentte barınıyor.

Bir çok yolun da kesişme noktası olan Rakka, Irak’a yakın olması nedeniyle IŞİD çetesinin Irak ve Suriye arasında hareket ettirmesini de kolaylaştırıyor, Rusya ve Suriye bunu kesmek için operasyon hazırlığındalar.

*     *    *    *

Yani Rakka operasyonu bay Müslim’in dediği gibi ”iyi gidiyor” denilebilecek kadar basit bir mesele değil.

Önemli olan bu meselede kimden yana tavır takınacaklarıdır.

Rakka’yı stratejik öneminden dolayı IŞİD’e veren Amerikan emperyalizminin mi yoksa Rakka’nın öz sahibi olan Suriye Halk Ordusunu teşkil eden Suriye halklarının yanında mı yer alacaklar?

Bence kurguladıkları hayal dünyasından, yazının başında belirttiğim karmaşık tablodan çıkıp bölgenin lokomotifi olan Suriye Halk Ordusundan yana tavır takınmaları ve bu operasyonu birlikte yürütmeleri gerekir.

Aksi halde pragmatizmin hayal dünyasında yaşamaya devam ederler.

 

 

 

Share
829 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...