ÜST REKLAM

logo

reklam

Evgin Dağ’ın kaleminden… İÇİ BOŞALTILAN GÜN: NEWROZ!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

 

 

21 Mart günü yaşadığımız bölge halkları tarafından kutlanan bir bayram; Newroz!

Bu bayram, günümüzde sadece baharın gelişini müjdeleyen bir bayram olarak kutlanıyor. Yüzlerce yıldır olduğu gibi bugün de halkların tarihsel değerlerinin içi boşaltılmakta, özünden uzaklaştırılıp içine popüler kültürün virüsü enjekte edilerek asimile edilmekte.

İçi boşaltılan, popüler kültürün illetinin enjekte edilerek asimile edildiği bu tarihsel değerlerden bir tanesi de Newroz’dur.

*    *    *    *

Newroz’un tarihsel kökenine inildiğinde bu bayramın ateşinin binlerce yıl önce Demirci Kawa tarafından zalim Dehak’a karşı yakıldığı anlaşılır aslında. Fakat halklar, egemen sistem tarafından özellikle son 10 yıldır öyle bir şekilde asimile edildi ki bırakın binlerce yıl öncesinde vücuda gelen olayları araştırmayı, bugün yaşananları araştırma gereği, gerçeği görme gereği duymuyorlar.

Newroz’un tarihsel kökenine inelim biraz.

Newroz, Kürt halkının demirci Kawa önderliğinde Dehak zulmüne isyan ateşini tutuşturduğu ve zaferle taçlandırdığı gündür. New yeni, Roz ise gün, yani Türkçedeki karşılığı “Yenigün” anlamına gelir.

*    *    *    *

M.Ö. 612 yılında Asur İmparatorluğu Mezopotamya halklarına, Kürtlerin ataları olan Medlere, lran’lıların ataları Perslere, Ermenilerin ataları Urartulara ve şimdi soyları tükenen Hurilere, Babillere, Elamlılara zulüm uyguluyordu. Demirci Kawa tüm halkların da desteğini alarak Asur zulmüne ve zalim Dehak’a karşı ayaklanır. 21 Mart 612 yılında Asurluların başkenti Ninova’yı kuşatır. Zalim Kral Dehak’ı sarayıyla birlikte yakar.

Bu günden sonra, bütün Mezopotamya halkları özgür olur. Ve bugüne Kürtçe ”Newroz” yani yeni gün derler. Her 21 Mart günü zalim Dehak’ın sarayını yakan ateşi  yakıp Newroz’u bir bayram olarak kutlarlar.

*    *    *    *

Zalim Dehak’tan kurtulan halklar 21 Mart’ı özgürlüğün, kurtuluşun ve halkların bayramı olarak kutlar. Demirci Kawa; başkaldırı kahramanı, Newroz ise; direniş ve başkaldırı günü olarak tarihe geçer.

 

Share
693 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...
 • İKİ GÜNÜ EŞİTLEMEK BİLE ARTIK HAYAL OLDU

  10 Ocak 2020 Köşe Yazıları, Yerel

  Gönül ister ki hep olumlu şeyler yazalım. Kimsenin moralini bozmayalım ama bu günümüz yarınımız hakkında ciddi endişeler taşıyor ve hiçbir düzelme emaresi görmüyorsak, elbette ki gerçekleri dile getirmek, rayından çıkmış olan treni yeniden rayına sokmak için tavsiyelerimizi ifade etmek boynumuzun borcudur. Birilerinin yaptığı gibi yanlışları görmezden gelip yanlış yapanların şakşakçılığını yapıp hızla yaklaştığımız kötü sonun oluşturacağı deprem ve tusunamileri gizlemeye çalışabiliriz ama bunun kime ne faydası olacak ? Son mesajın t...