ÜST REKLAM

logo

reklam

Evgin Dağ YİNE KÜRESEL MEDYA, YİNE KİMYASAL YALANI!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

 

 

 

Suriye savaşının yedinci yılına girdik.

Yedinci yılda da Hollywood sahnelerini aratmayan setler çekilmeye devam ediliyor.

Bu sahne İdlip’in Han Şeyhun beldesi.

*     *     *     *

Küresel havuz medyası yalanda sınır tanımıyor.

”Katil Esed, Esed rejimi sivilleri vurdu” gibi yalanları yedi yıldır kesintisiz duymaya devam ediyoruz, duymaktan da gına geldi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da kurulan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi(SOHR) İngilizler tarafından fonlanan Beyaz Miğferliler, küresel havuz medyası, paramiliter çete hesapları, Türkiye medyası vs. hepsi koro halinde yine aynı yalanı servis etmeye başladılar.

Servis ettikleri haberlerde İdlip’in Han Şeyhun bölgesinde Suriye Halk Ordusunun kimyasal silah kullandığı ve yüzlerce sivilin öldüğü yalanı yer alıyor.

Oysa ki işin aslı bu değil.

İşin aslı, Rus savaş uçaklarının önceki gün yaptığı hava saldırısında Türkiye sınırına yakın bir bölgede bulunan ve paramiliter çetelere ait olan kimyasal depoların imha edilmesi idi.

Depolar imha edilince deponun içinde bulunan kimyasal gaz, etrafa yayılarak bölgede bulunan çete unsurlarını etkiledi.

Her sahnede hemen beliren ”Beyaz Miğferliler” yine bu sahnede de belirdiler ve nasıl bir iman gücü ise elleri çıplak, normal bir toz maskesi kullanarak yaralılara(!) müdahale ettiler.

Neyse…

Bu depolarda sarin gazı bulunuyor.

Sarin gazı 2013 yılında Halep’in Han El Asel bölgesinde, Lazkiye’nin Banyas bölgesinde, Şam’a bağlı Guta’da çetelerin sivillere yönelik kullandıkları bir gaz.

*     *     *     *

TÜİK verilerine göre, 2013 yılında Türkiye’den Suriye’ye toplam 16.026 ton izopropil alkol satılmış.

En fazla satış ise Guta’daki kimyasal saldırının olduğu dönemde gerçekleşiyor.

Bu verileri ben değil, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) veriyor.

Yani sarin gazının nereden kime gittiği bu verilerden anlaşılabiliyor.

“Peki bu maddeler, Suriye’de rejimin kontrolündeki bölgelere resmi ticaret kapsamında satılmış olabilir mi?” sorusunu akıllara getirse de Suriye ile Türkiye arasında gerçekleştirilen resmi bir satış sözkonusu değil.

Bu soruya Suriyeli yetkililer “Bu mümkün değil.” yanıtı veriyorlar ve gerekçesini de şöyle açıklıyorlar: “Çünkü Türkiye’nin Suriye Devleti ile hiçbir ticari ilişkisi yok.” Suriye yönetiminden yetkililer “Türkiye’den bize en ufak bir malzeme satılmamaktadır” diye kesin bir dille ifade etmişlerdi. Aydınlık, Gazetesi de konuyu Ankara’da araştırmış, Ekonomi Bakanlığı’ndan bir yetkili ile görüşmüştü. Ekonomi Bakanlığındaki yetkili; “Suriye devleti ile ticaretimiz teorik olarak var, ama pratik olarak yok. Suriye ile ticaret sınır kapılarının olduğu tampon bölgelerde yapılıyor” diye yanıt vermişti. Haberde; ”Bu ticaretin yapıldığı sınır kapılarındaki tampon bölgeler, IŞİD, El Nusra ve ÖSO arasında paylaşılmış durumda. Yani, TÜİK verilerinde Suriye’ye ihracat olarak gösterilen Suriye ile yapılan bütün ticaret bu terörist grupların denetiminde yapılıyor.” deniliyor.

*     *     *     *

Durum böyle iken, bu gaz paramiliter çetelerin kontrolündeki bölgelere gidiyor iken, özellikle İdlip’te bu çetelerin onlarca kimyasal veya normal silah deposu bulunuyor iken, ”Esed rejimi sivilleri kimyasal ile vurdu” yalanını servis etmenin tek bir izahı var: Suriye Halk Ordusu çeteleri sıkıştırdığı her vakit, küresel havuz medyası dünyanın dikkatini bu yalana odaklayarak kamuoyu oluşturup paramiliter çeteleri rahatlatmak istiyor.

Yedinci yılına giren Suriye savaşında küresel havuz medyasının bu yalanları tutmuyor artık. Tükendiler, tükendikçe de yalan üretmeye devam ediyorlar!

Share
1176 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAM CAFER’İ SADIK’TAN BİRKAÇ HADİS

  20 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan 1- Erkek, hanımına karşı üç şeye riayet etmelidir: Hanımının muhabbet ve ilgisini kazanmak için onunla uyum sağlamak; ona karşı güzel ahlaklı olmak; onun gözünde güzel görünmek ve refahını sağlamakla kalbini elde etmek. Kadın da kocasına karşı şu üç şeye riayet etmesi gerekir: Kocasının tüm hallerde güvenini sağlayacak şekilde kendisini kötülüklerden korumak; muhtemel hatalarının affedilmesi için sürekli kocasının hakkını gözetmesi; tatlı dil ve çekici tavırlarıyla kocasına olan sevgisini bildirmesi. 2- Basi...
 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...