logo

reklam

EV HARİCİ HER YERİ “ÇÖPLÜK” ALGILAMAK!

    

 Vergi Dairesine bir işlemi yapmak için harekete geçtim. Balıkhaneden yukarı doğru çıkıyorum. Dilini bilmediğim iki güzel kadın önüme çıkıyor. Çantamın ağzından taşan gazeteleri görmüşler ‘Jurnalist, Jurnalist’ diye seslenirken kadının Samandağ Tekebaşı Mahallesi sakini eşi İskender Özçelik yanımıza geliyor ve tercümanları oluyor. İlçe halkını işaret ederek kadın ‘papuçka, papuçka’ derken ben hala anlamaya çalışıyorum. Şükür İskender, imdadıma yetişti. Kayınvalide diyor ki, ‘cennetten bir parça memleket çöplük içinde. Terlikle ağzınıza vurmak gerek. Yok mu bu memleketin kuralları. Uyan yoksa cezai işlemde mi yok!’ irkildim resmen, Rus misafirlerimiz ilçemizin tüm tarihi, doğal özelliklerini çöpten görememişler bile. Resmen evimiz dışında her yeri çöplük olarak algılamak demek bu. 

Yerel Yönetimin icraat eksikliklerine ilçe halkının da doğaya karşı vurdumduymazlığı çok acıtıyor. Ne yapsın bu toprak 1 saniyede üretilen Plastikleri, 1000 yılda bağrına basamıyor ise.

Çevlik taraflarındayım gençler toplanmış çekirdek çitliyor. Ama o nasıl çekirdek yemek. Uzun süre aç kalmış ve insan görmüş zombi coşkusu var adamlarda. Öyle bir gözü dönmüşlükle yiyor çekirdeğini. Çekirdek zombisi. Elbette kabuklarını yere atıyor. Yanlarına yanaşıyorum, poşet vereyim çöpleri içine atın diyorum. Fakat hayır efendim, sonra toplayacakmış. (Yav he he.)

ELBETTE toplamadılar, kalktılar, gittiler. Arkasında paket, su şişesi, ambalaj ve yanında taşımak istemediği ne varsa atarak, iğrenç bir çöp dağı bırakarak…

Bu çöpleri burada bırakanlar evlerine döndüklerinde, ayakkabılarını kapıda çıkararak temiz evlerini kirletmediler. Yemek yerken döktükleri kırıntıları temizlediler. Onlar evlerinin temizliğiyle meşgulken, belediye işçileri parklara dağılmış, ellerinde koca çöp torbalarıyla çöpleri teker teker toplama gayretine giriyorlar.

Buradan çıkarılacak mesaj ise, ortak alan algısı insanlarımızın üzerinde ” kirletilebilir alan ” olarak kalmış. Evlerimize nasıl çöp atmıyorsak, kirletmiyorsak, sokaklarımıza da çöp atmamamız gerekir. Çöpümüze sahip çıkalım, tertemiz bir geleceğe umutla bakalım. Kirletme ki, temiz kalsın…

 

Haber- Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
149 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?