ETTEKİ YAĞA, AMAN DİKKAT! | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SAĞLIKLI YAŞAM

Gündem, Yerel

ETTEKİ YAĞA, AMAN DİKKAT!

Bu haber 09 Ağustos 2019 - 11:41 'de eklendi ve 91 kez görüntülendi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken İlçemiz Beslenme ve Diyetetik Uzmanlarından Gökhan Kamacı, et tüketiminde aşırıya kaçılmaması yönünde uyarıda bulunuyor.

Bayramda nasıl beslenmeliyiz?

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Kamacı, vatandaşa seslenerek “Bu hafta kliğimde danışanlarım bana; kilo almamam için bayramda nasıl beslenmeliyim, ne kadar et yemeliyim, et yediğim zaman beslenmemi nasıl dengelemeliyim gibi sorular çok sık soruldu.

Öncelikle bayramın favorisi olan eti ne kadar tüketmemiz gerektiğini bilmemiz lazım buda o kişinin genel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir kalp damar hastaları, tansiyon hastaları, hiperlipidemisi mevcut olan bireyler bu bayramda çok dikkat etmelidirler ve ortalama 150-200 gram etten fazla et tüketmemelidirler. Bunun yanında et, içinde barındırdığı yağ asitlerinden dolayı sindirimi zor olan bir besindir, özelikle yeni kesilmiş olan etin dinlendirilmeden tüketilmesi durumunda, midede şişlik ve hazımsızlık gibi şikayetlere yol açar. Eti tüketirken mutlaka yağlarından arındırmamız lazım( bu cümleyi okurken ne kadarda: ‘’eti lezzetli yapan yağı’’ dediğinizi duysam da dikkat edin derim J  )

Çünkü doymuş yağ oranı yüksek olan hayvansal gıdalar kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarır. Kurban Bayramı’nda et tüketimi yaygın olduğu kadar, hayvanın baş-boyun-dil-ciğer-böbrek gibi kısımlarının da tüketimi söz konusu oluyor. ‘Sakatat’ diye adlandırılan bu kısımlar yüksek oranda doymuş yağ ve kolesterol içerebildiğinden, kalp-damar hastalığı olan kişilerin hayvanın bu kısımlarını tüketmemesi gerekiyor. Ayrıca sağlıklı insanların da sıklıkla sakatat tüketmesi benzer hastalılara davetiye çıkarabileceğinden temkinli olmakta fayda var. Etler hazırlanırken görünen yağ temizlendikten sonra, soğutucuda bir gün dinlendirilmeli, pişirileceği zaman ayrıca yağ eklenmemeli. Etler haşlama veya fırında pişirilirse daha sağlıklı olur. Izgara yapılan etlerde etin yanmasından dolayı oluşan kanserojen maddeler sağlık için olumsuzluklar yaratır bu yüzden ızgara yaparken et ile ateş arsındaki mesafeyi 15- 20 cm olarak ayarlamaya çalışın bu şekilde oluşan kanserojen maddeleri minumuma indirmiş olursunuz. Vücuttaki asit – baz dengesini bozmamak adına et tüketirken yanında mutlaka bol çiğ sebze (maydanoz, biber, domates, salatalık vb.) tüketmeliyiz. Diyet yapan kişiler ise diğer öğünlerini(kahvaltı, ara öğünler vb.) kesinlikle aksatmamalı. Bol bol su tüketimine özen gösterilmeli.  Herkesin bayramını en içten dileklerimle kutlar, nice sağlıklı ve huzurlu bayramlar dilerim” dedi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

afdah.info

voir films