ETNİK KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİMİZE DİKKAT ÇEKTİLER  - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ETNİK KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİMİZE DİKKAT ÇEKTİLER 

Bu haber 02 Nisan 2018 - 9:02 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

 

Dr. Nimet Havvare Camus ve  Dt. İrfan Hamali adına düzenlelen İyd Sabatahşiy kazasız belasız coşkulu bir şekilde kutlandı..

‘Kültüründen uzak olan bir toplum yiyip içse de ölü bir toplumdur’ diyen Mızraklı Gün Işığı Platformu, ilçemize bağlı Mızraklı Mahallesi’nde Kızma Dimyan türbesi Önünde geçtiğimiz hafta Cuma günü 13.00’da başlayıp saat 14.00’da biten etkinlik düzenledi.

Mahallede bulunan iki okulun katılım gösterdiği etkinlikte Mızraklı Gün Işığı Platformu adına Süleyman Aslan konuşma yaptı.

Üstümüze yığılan karabulutları yarıp bir gökkuşağı gibi ufukta olacağız.

Etnik kültürel aktivitelerde sınır tanımayıp her zaman destek sunan Fariz Aslan’ın sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğin konuşmasını yapan Süleyman Aslan, “Sevgili canlar merhaba. Geleneksel hale getirdiğimiz Yumurta Bayramı (sabğataaş) kutlama etkinliğine hoş geldiniz. Bu yıl etkinliğimizi geçen hafta vefat eden değerli doktorlarımız Sayın Nimet Havvare Camus ve Sayın İrfan Hamali adına kutluyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olur inşallah. Bölgemiz halkı çeşitli gün ve tarihlerde bu bahar bayramını kutlamaktadır ama temelde aynı mesaj ve ruhu barındırmaktadır. Geleneklerimizi yaşatacağız, üstümüze yığılan karabulutları yarıp bir gökkuşağı gibi ufukta olacağız.

Bölge halklarımız gökkuşağının farklı renklerini temsil etmektedir, birbirleriyle uyumlu ve bir bütünlük içindedir. En büyük amacımız gençliğimize sahip çıkmaktır. Toplumsal sorunlarımıza sosyal siyasal ve ekonomik olarak çözüm yolları üretmekle kalmayıp bunları uygulamaya koymalıyız bu dileklerimizi gerçekleştirmek için yerel yönetici siyasiler bilgi sunmak ve çözüm alternatifleri sunmak isteriz. Artık siyasilerden vaat istemiyoruz, icraatların takvimini seçimlerden önce halkımıza deklare etmelerini bekliyoruz.

Sevgili gençlerimiz;

Arılar gibi aydınlığa uçan çalışkan olun. Zira geleceğimiz sizlersiniz gökkuşağının tonları ve renkleri gibi farklı ama uyumlu ve bir bütünlülük içinde olun. Bol bol kitap okuyun, medyanın olumsuz yönlerini bertaraf edin. Medyanın olumlu yönlerinden faydalanın. Çağdaş olun. Önderimiz M. K. Atatürk’ün izinden her zaman yürüyoruz. Katkılarından dolayı yeni oluşum platformu arkadaşlarımıza  teşekkür ederiz. Katılan ve emeği gecen herkese canı gönülden teşekkür ediyoruz” dedi.  

Etkinlikte birinci ve ikinci gelen öğrencilere çeşitli hediyeler verildi; Güneş Ramazan’ın Arapça okuduğu ağıt katılımcılara duygulu anlar yaşattı. katılımcılar gözyaşlarına hakim olamadı. Etkinliğe  Mahalle Sağlık ocağı çalışanları da katılarak destek verdi.

Haber-Foto: Hasan Dadük