logo

reklam

ESNAF KAN AĞLIYOR

Ülkemizin ve bölgemizin içinde bulunduğu ekonomik buhran birçok iş yerine yansımış durumda. Türkiye’nin farklı illerinde olduğu gibi ilçemizde de esnaf bazı günlerde siftah etmeden dükkânını kapatabiliyor. Dolar kurunun yüksek olması, kira fiyatlarının dolar üzerinden tahsil edilmesi ayrı bir sıkıntı teşkil ederken, vatandaşın da işsizlik durumundan dolayı alım gücü azalıyor.

Vatandaşın alım gücü azaldıkça esnafın da etkilendiği gözlemleniyor. Esnaf ve vatandaşlar durumun daha da kötüleşmesinden endişe duyuyorlar.

Yanı başımızda 7 yıldır süren savaştan dolayı ihracat durma noktasına gelirken, Suudi Arabistan’ında yaşanan ekonomik bunalım ilçe halkımızı da etkilerken yaşanan bu durum karşısında vatandaşlar ellerindeki parayı da mümkün olduğunca tedarikli harcamaya çalışıyorlar.

Konu ile ilgili açıklama yapan bazı esnaflar; ”ilçede birçok esnafın durumu aynı. Herkes bu durumdan şikâyetçi. Her sabah açılan kepenkler yavaş yavaş kapanmaya başladı.

Üstüne de zam ve birçok yasa da eklenince esnaf ne yapacağını şaşırdı. Bu durumdan sadece esnaf değil vatandaşlarda olumsuz bir şekilde etkileniyor. Bu durumu bir motorun dişlileri gibi düşünün. Esnaf ve vatandaş her zaman ekonomik bir ilişki içerisindeydi. Şimdi ise esnafın bu durumu vatandaşında cebini yaktı.” ifadelerini kullanırlarken, açıklamalarına şöyle devam ettiler; ”Durum ciddi. Esnaflar bu günlere gelene kadar çok zorluk çekiyorlar ve ekonomik yönden çokça sıkıntıya giriyorlar. Ve şimdi ise her 10 esnaftan biri kepenkleri indirip işletmesini kapatıyor. Her 5 esnaftan biri işletme camına (Devren satılık veya kiralık) yazısını yapıştırmış. Bu da esnafın ne kadar kötü bir durumda olduğunu gösteriyor. Bu ifadelerimizi görmeniz için de istatistiklere ihtiyacımız yok, esnafa bir baksanız zaten belli oluyor. Manava girseniz, sebze ve meyvesi çürümüş. Berbere girsen bulmaca elinde ne yapacağını şaşırmış.

Kasap fırıncının durumu meçhul. Giyimcileri, ticaretçileri, nakliyecileri ve ufak tefek esnafları dile getirmeyelim.

Söyleyin Esnaf nasıl “Kan Ağlamasın”? Bilindiği üzere hem vergi hem BAĞ-KUR’a zam geldi.”

“İŞ OLMAYINCA KEPENKLER KAPANIYOR”

Söz konusu durumun daha da kötüleşmesi, çoğu esnafın kepenk kapatmasına sebep olurken, vatandaşlar son olarak; ”İş olmayınca esnafımız çareyi kepengini kapatıp gurbet ellere gidip orada ekmek aramakla buluyor. Yurtdışının ne olacağı meçhul. İnsanlar diken üzerinde yaşıyor. Arabistan’da eskiden olduğu gibi iş koşulları iyi değil. Orada hayat felç oldu. Her şeyin fiyatı normal fiyatından iki ya da üç kat artmış. Bunlar yetmezmiş gibi yurtdışındaki Türkler vergiye tabi tutulmuş %25 şekilde vergiyi peşin ödemeye başlamışlar.

Anlayacağınız hayat orada da, burada ilçemizde de felç olmuş durumda.

İş felç, Esnaf felç. Yetkililerin bu duruma bir çare üretmesi gerekir. Güneşli yarınlar görmek dileğiyle.” ifadelerini kullandılar.

Haber: Ümit Sağaltıcı Foto : Ali Doğru

Share
348 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?