ESNAF KAN AĞLIYOR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ESNAF KAN AĞLIYOR

Bu haber 15 Şubat 2022 - 9:50 'de eklendi ve 397 kez görüntülendi.

 

Favvar Mevki Esnafları Tek Yön Kararına Tepkili

İlçemize bağlı Cumhuriyet Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi esnafları ilçemizin ana girişi olan Favvar yolunun tek yön kararına tepki göstererek basın açıklaması gerçekleştirdiler. Yolun tek yöne çevrilmesi durumunda bölge esnafının ciddi ekonomik zarar göreceğini ifade eden esnaflar, yetkililerin bu konuya hassasiyet göstermeleri gerektiğinin altını çizdiler.

Yolun tek yöne çevrilmesi halinde esnafın bölgede çalışamayacağını ifade eden Öz Koza Petrol işletme ortaklarından Serkan Sağaltıcı ; “bizim yolumuz zaten 15 gündür kazılmış durumda. Ne gelen var ne giden. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş sağ olsun bizim oylarımızla o koltukta oturduğu halde Samandağ’ına maalesef üvey evlat muamelemse yapıyor. Şimdi bizim anayolumuzu Samandağ’ın ana girişini tek yön yapmaya çalışıyor UKOME yetkilileri. Yeni açılan çevre yolu 3 metrelik gidiş geliş veriyor. Zezaniye Mahalle yolu da gidiş geliş veriyor. Samandağ’ın ana girişini tek yöne çeviriyorlar. Arkadaşlar bu UKOME’ye biraz aklı başında yetkililer gelirse daha sağlıklı olur. Gelip kontrol etsinler araç sayısını, trafik yoğunluğunu.

Biz burada sadece ekonomik yönden kazanmak için konuşmuyoruz. Hakkaniyetli davransınlar istiyoruz. Bu yolun tek yön yapılması her açıdan olumsuz sonuçlar doğurur.

Bu bölgede 200-300 esnaf var. Hepsi burada ekmek yemeye çalışıyor. Esnaf zaten 2 yıldır, bir pandemi, bir de ekonomide yaşanan dalgalanma yüzünden oldukça zor zamanlar yaşıyor. Kirasını ödeyemeyen esnaflar var. Bu yol tek yöne çevrilirse hiçbir esnaf burada çalışamaz. UKOME’ye sesleniyoruz eğer bu yolu tek yön yaparlarsa yolu kapatacağız. Onların ne tek yönüne ne de çift yönüne ihtiyacımız yok. Bir de mümkünse Sayın Milletvekillerimiz, Samandağ’ına gelsinler. Seçilen Başkanların hizmet yapıp yapmadıklarına baksınlar. Sadece mecliste konuşarak olmaz bu iş. Gelin esnafın haline bakın. Esnaf kan ağlıyor” dedi.

Samandağ’ın temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini belirten MHP Samandağ İlçe Teşkilat Sorumlusu aynı zamanda mahalle esnafı Ayhan Direybatoğulları; “değerli arkadaşlarım, Milletvekillerimiz Pazar günü Samandağ’ına gelip Samandağ’ını fotoğraf çekiyorlar. Fotoğraf çekmek ihtiyaçlarımızı karşılamaz. Samandağ’ın temel ihtiyaçlarını karşılasınlar. Yollarımıza, esnaflarımızın hallerine baksınlar. Yürüyecek yolumuz kalmadı. 50 yıl önce sebze halimiz varken, şimdi sebze hali yok, sanayi sitemiz yok, yolumuz yok. Bu yolun tek yön olmasına karşıyız. Bu konuda herkes elini taşın altına koymalı. Saygılarımla” dedi.

Samandağ’ına giriş yolunun tek yön olacak kadar dar olmadığını ifade eden Çağlar Ticaret işletme sahibi Sezgin Gündüz; “Değerli Samandağ halkı bizim yolumuz dar bir yol değil. Bu yolda tek yönün gereği yok. Biz bu yolu gidiş geliş yolu olarak istiyoruz. Burada esnaflık yapıyoruz. Kiralarımız almış başını gidiyor. İşçilerimizin parasını veremiyoruz. Mümkünse yetkililer gelip bu yola baksınlar. Lütfen bu yolu açsınlar. Zaten öncesinde de çalışamadık. Teşekkür ediyorum” dedi.

Mahalle esnaflarından Selim Kaynak ise; “Arkadaşlar lütfen yeni çevre yoluna bakın 6 metrelik bir yol gidiş geliş yapılıyor. Bizim yolumuz 20 küsur metre tek yön yapılmaya çalışılıyor. Yani bu nasıl bir mantıktır biz anlayamıyoruz. Ne yapmaya çalışıyorlar. Bu durumu daha çözmedik” dedi.

Esnaflar, “yetkililerden ricamız, caddenin eskisi gibi geliş, gidişli olması ve varsa tek yön uygulamasının durdurulmasını, esnafın da görüşünün alınmasını talep ediyoruz. Sesimizi duyurduğunuz için de sizlere teşekkür ediyoruz. Uygulama hayata geçirilirse buradaki esnaflık ölür, bize kepenk kapattırırlar. Bir an önce bu projenin değiştirilmesini ve caddenin eskisi gibi gediş gelişli olmasını istiyoruz” dediler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı