ERYILMAZDAN, "ŞÜKRAN ANITI" TEKLİFİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

  ERYILMAZDAN, “ŞÜKRAN ANITI” TEKLİFİ

Bu haber 03 Temmuz 2017 - 9:31 'de eklendi ve 101 kez görüntülendi.

 

Av. Adnan ERYILMAZ’dan Samandağ Belediyesi Başkanı Mithat Nehir’e Açık Mektup…

İlçemiz Avukatlarından Adnan Eryılmaz, bugün açılışı gerçekleşecek olan Semt Pazarı ile ilgili görüşlerini paylaştı. Açılış öncesi gerçekleşen temizliğe dem vuran yazısında Av. Eryılmaz, ‘Yanlışta ısrar etmek, torunlarımıza sorunlu bir Samandağı bırakmak demektir’ dedi.    

Sayın Başkan, sosyal medyada yapılan paylaşımlar üzerine 3 Temmuz günü açılışını yapmayı düşündüğünüz “Semt Pazarı” alanının çevresini (alana giden ana cadde ve sokaklar) temizlemek üzre hummalı bir çalışma içerisinde olduğunuzu öğrenmiş bulunmaktayım. Elbette ki çevre temizliği önemlidir ve bu çabanızın Samandağı’n geneli için devam etmesini dileriz. Ancak lütfen bu hassasiyetinizi açılış ve cenazelere hasretmeyiniz. Zira biz yaşayanlar, yani bu ilçenin talihsiz insanları, temiz bir çevrede yaşamayı da fazlasıyla hak ediyoruz. Buna itirazınızın olacağını düşünmüyorum. Bunu söylememin sebebi, bu temizlik telaşınızın arkasında açılışa katılacak kelli felli, ensesi kalın insanlara hoş görünme isteğinizden kaynaklandığının şüphesinin toplumda yaygın olması. (cümleyi oturtamamış olabilirim, karar vermedim. Ama eminim, Siz anladınız). Doğrusunu isterseniz ben de misafirlerimize kirli bir ilçede yaşadığımızın gösterilmesini istemem. Ama Can Yücel’in bir şiirinde kaleme aldığı “Sizden ala misafir mi var bu dünyada” dizesinde de belirttiği gibi, kimse bu ilçenin halkından daha değerli değil. Temizlik yapabilme imkanınız mademki var lütfen bunu misafirlerimizin gelmediği, gelmeyeceği günlerde de yapmanızı bekliyoruz.

Sayın Başkan, çevresi en kirli şehirlerden birinde yaşıyoruz. Hiçbir sokak ve caddesinde eser miktarda güzellik ve estetik olmayan bir şehirde iki dönemdir başkanlık yapıyorsunuz. Alelacele döşettiğiniz parkelerin zavallı durumunu sokak ve caddelerde fark etmişsinizdir. Siz hala bitişik nizam imar planları yaparken kendileri çoktan ayrık nizamın özgür kollarına bırakmışlar kendilerini. Logar kapaklarının yoldan yüksekliği ya da alçaklığı güvenli araba kullanmayı etkileyecek düzeyde. Anlayacağınız sokak ve caddelerimiz eskisini aratır halde.

Sayın Başkan, biraz nefes almak için böyle deniz kıyısına gitmek istediğimizde ise karşımıza hastalık yuvası kanallar ve hendekler çıkmakta. Yeşilada Mahallesi Ölü Asi yatağından başlayıp Deniz Mahallesine kadar uzanan kanal tam anlamıyla bir hastalık yuvası. Bundan haberiniz var mı bilemiyorum. Habareniz yoksa da lütfen bir gün Liman semtinin köprüsünün oradan kanala bir bakın ve çağdaş belediyecilik anlayışınızın şaheserini görün.

Yaşadığım mahalle üzerinden söyleyeyim, tozdan ve sivrisinekten gönül rahatlığı ile kapı pencere açmak ne mümkün. Apartmanda bulunan tüm pencere ve kapıların sinekliği mevcut. ama gelin görün ki rahat uyku da nasip olmuyor yazları…

Sonuç olarak Sayın Başkan, belediyeye ait yerlerde fotoğraf asarak ancak başkanlık döneminiz kadar insanlara görünür olabilirsiniz. Ama gerçekten bu ilçede hayırla yad edilmek istiyorsanız, her insanoğlu ister, bu memlekete bazlı günler ve bazıları için değil, her gün ve bu ilçe insanları için hizmet üretin, temizlik yapın, yeşil alanları çoğaltın.

Yeşil alandan bahsetmişken Sayın Başkan, kaç zamandır tartışma konusu ve gündemde olan eski balıkçılar çarşısı binasının yeşil alan yapılması konusunda duyarlı olmanızı bekliyoruz. Gidecek bir yerimiz yok. Samandağı’nı bizler ve çocuklarımız için yaşanılır bir yer kılmak zorundayız.

“Yanlış hayat doğru yaşanmaz” der Theodor Adarno. Yanlışta ısrar etmek, torunlarımıza sorunlu bir Samandağı bırakmak demektir. Alanda mülkiyeti bulunan vatandaşlarımıza bedelinin ödenmesinin yanında, bu alanın yeşil alan olmasına yaptıkları katkılardan isim ve resimlerinin bulunduğu bir “ŞÜKRAN ANITI” yapalım.

Güzel ve temiz bir Samandağı dileği ile” dedi.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı