Eryılmaz; “Kırmızı Et Fiyatı Cep Yakıyor, Vatandaşın Alım Gücü Az” DURUM VAHİM « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Eryılmaz; “Kırmızı Et Fiyatı Cep Yakıyor, Vatandaşın Alım Gücü Az” DURUM VAHİM

Bu haber 25 Mart 2022 - 13:41 'de eklendi ve 519 kez görüntülendi.

Son zamanlarda her sektörde uygulanan zam furyası kırmızı eti de vurdu. Alım gücünün oldukça azaldığı şu dönemlerde vatandaş da, esnafta dert yanıyor. İlçemizde faaliyet gösteren Ganimet Kasap ve Ocakbaşı işletme sahibi Ganim Eryılmaz, et fiyatlarının günden güne artış göstermeye devam etmesi halinde kepenk kapatacağını belirtirken şuan da gerçekleştirdiği satışın kar bırakmadığını vurguladı. 

Konu üzerine gazetemize konuşan Kasap Eryılmaz; “daha önce karkas kesim 65 TL’idi. Şuan ise bir ay içinde 85 TL’ye ulaştı. İlerleyen zamanda karkas kesimin yine zamlanacağı tahmin ediliyor. Etin şuan parekende satış fiyatı 120 TL. Zam yapmadım, eski fiyattan satış yapıyorum. Fiyatların artması durumunda canlı kesimini durdurmayı planlıyorum. Çünkü bu aralar iş hiç tatmin edici değil. Geçen yıl bu dönemlerde 6, 7 dana kesimi gerçekleştiriyordum. Şu sıralar 1 ya da 2 dana kestim desem yalan olmaz. Şubat ayında ise hiç kesim yapmadım. Bu konuda da ilçemizde faaliyet gösteren birçok arkadaşa sordum, kimse tatmin edici konuşmuyor; herkes aynı mağduriyeti yaşıyor.

Vatandaşın alım gücü de çok az. Bugün ben sabahtan beri iş yerindeyim öğlen oldu şuana kadar sadece 1 müşteri geldi. İçler acısı bir durum. Ve kestiğim dana 30 bin TL’lik bir dana.

Şöyle düşünün 2 yıl önce etin kilosu 45 TL’ydi. Geçen yıl bu aylarda etin kilosu 60 TL’ydi. Bugün 120 TL ve kar marjı yok. Şuanda duyduğum kadarıyla etin kilosunu 140 TL’ye de satan var, 110 TL’ye satanda. 110 TL hiçbir şekilde kurtarmaz. Büyük bir ihtimal elindeki stokları bitiriyordur o satıcı. Ben dana kesimi de yapıyorum, daha önce en azından kilogramda 2 TL kar yaptığın zaman bile ekmek alabiliyordun. Şuanda kilogram bazında 2 TL kar yaptığında bir ekmekte alamıyorsun. Teşbihte hata olmaz. Bu fiyatlar koyun, dana ve diğer etlere göre değişkenlik gösteriyor. Koyun etini yakın bir zamanda sordum canlı kilosu 55 TL. Ben bu mahallede faaliyet gösterdiğim için koyun eti satmıyorum. Burada pek koyun satışını yapamadım.

Ekonomimizin düzelmesi için sistemin düzelmesi gerekiyor. Yetkili kişilerin bu konuya el atmaları gerekiyor. Çözüm budur, başka bir şey yapılamaz bence. Kesim yapmayı durdurmam halinde takdie edersiniz ki en de diğer birçok esnaf gibi kepenk kapatacağım.

Faturalar hat safhada. Ben kesimin yanı sıra kasap faaliyetini de sürdürüyorum. Daha önce et için kullandığım zerzevatı kasa, kasa alırken şuan tane ile alıyorum. Şurada gördüğünüz domates ve biber 2 elinizin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Biz et fiyatlarını konuştuk ama sebze fiyatları da çok yükseldi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu durumda biz de vatandaşta mağdur oluyor. Ne olacağı bilemez halde bekliyoruz. Umarım bu sistem düzelir başka çıkış yolumuz yok” dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı