ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Eylül 2017

ERKENCİ CİNS MANDALİNANIN HASADI BAŞLADI

  

İlimiz genelinde olduğu gibi ilçemizde de erkenci cinsi mandalina hasadı başladı. Mandalina üretimi yapan çiftçiler erkenci cins mandalinaların dalında 70-75 kuruştan satıldığını ama mandalinanın manav tezgâhlarında kilosunun 2,5 lira olduğunu ifade ettiler. Bu anlamda çiftçiler, kendilerinin ürünü çok ucuza sattıklarını ancak tüketicilerin kilosunu 2,5 liradan alabildiğine dikkat çekerek bu duruma üzüldüklerini belirttiler.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde üretimi yapılan narenciye çeşidi olan erkenci cins Okitsu mandalina Erkenci cins mandalinalar dalında 70-75 kuruştan satılıyor. 70 bin dekar alanda yaklaşık 500 bin ton narenciye üretimini gerçekleştiği belirtilen ilçede 5 bin dönüm alanda üretilmeye başlanan Okitsu cinsi erkenci mandalina dalından toplanmaya başladı. Hasadına başlanan ilk mandalinalar paketlenerek Ankara, İstanbul, Bursa gibi çeşitli illere pazarlandığı kaydedildi.

Üretici, “Yıllardır bu işi yapıyorum. Dalında kilosunu 70-75 kuruşa zor satabiliyoruz. Genellikle Ankara, İstanbul, Isparta, İzmir, Burdur, Balıkesir gibi iller olmak üzere her tarafa gönderiyoruz. Üretici olarak biz burada mandalinayı 70-75 kuruşa ucuza satıyoruz. Yerinde 2,5 liraya satılıyor. Buna da çok üzülüyoruz. Tüketiciler mandalinayı çok pahalıya yiyor ama biz üretici olarak bu ürünü çok ucuza satıyoruz” dedi.

Bir başka vatandaş ise “Yılın 6-7 ayı narenciye bahçelerinde hasat işinde çalışıyoruz. Sabahleyin saat beşte geliyoruz akşam işimiz bitene kadar çalışıyoruz. Bize işveren insanlardan bahçe sahiplerinden Allah razı olsun. Onlar da kazanıyor biz de kazanıyoruz. Bu işten memnunuz” diye konuştu.

Narenciye bahçesinde ailesiyle birlikte çalışan bir Suriyeli ise, “Biz Suriye’den geldik, burada Hatay Dörtyol-Erzin bölgesinde narenciye bahçelerinde çalışıyoruz. Sağ olsunlar burada Türkiye’de bize çok yardımcı oldular” ifadelerinde bulundular.

Haber Merkezi

Share
616 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?