ÜST REKLAM

logo

reklam

ERİK BİZİM “CAN”IMIZ…


Göz alıcı rengi ve damakta bıraktığı tadıyla birçoğumuzun oldukça sevdiği can eriğin hasadı bitmek üzere. Lezzetli ve sulu bir meyve olan eriğin faydaları saymakla bitmezken bu yıl yaşanan sağanak yağışın can eriğe verdiği zararları çalışanlarla konuştuk.

İlçemizde yaşanan sağanak yağışın can eriklere zarar verdiğini ifade eden vatandaşlar bu yıl umduklarını bulamadıklarını belirterek “Erik Bizim Can’ımız” dediler.

Erikleri yerden topladıklarını ifade eden çalışanlar, 1 kilo erik fiyatının kalitesine göre 2 tl ve 7 tl arasında değiştiğini ifade ettiler.

Sabahtan akşama kadar gerek ağaç başında gerekse erkleri paketlemek için çaba harcayan çalışanlar can eriklerin bu seneki durumlarından memnun olmadıklarını neredeyse birçoğunun dolu yüzünden zarar gördüklerini ifade ettiler.

Eriğin faydaları nelerdir sorusu yaz aylarının gelmesi ile birlikte daha sık duyulmaya başlandı. Çok lezzetli ve sulu bir meyve olan eriğin faydaları ise saymakla bitmiyor. İçerdiği besin değerleri ile güçlü bir etki yaratan eriğin faydaları nelerdir merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız yazıya göz atmadan geçmeyin.

Eriğin faydaları; İçerdiği antioksidan ve filonutrientler sayesinde birçok önemli hastalığı tedavi eden, vücudu zararlı organizmalara karşı koruyan eriğin faydaları arasında sindirime yardımcı olması, kolesterolü düşürmesi gibi etkenler ilk sırada yer alıyor. Eriğin faydaları nelerdir merak ediyorsanız çok daha fazlasını sizler için toparladık. İşte eriğin faydaları…

Kolon Kanserini Önler; Yapılan araştırmalar,  kuru eriğin günde 1 avuç tüketildiğinde kolon kanserine karşı güçlü bir koruyucu olduğunu ortaya koymuştur. Bu durumun ana sebebi eriğin çözünebilir lif bakımından zengin olması ve epikateşin isimli maddeyi içermesidir. Antioksidan bakımından da zengin olan erik, kanseri ortaya çıkan radikaller ile de savaşan güçlü bir maddedir.

Kan Dolaşımını Hızlandırır; Erik tüketimi demir üretimi ve emilmesinde etkili olduğu için kan dolaşımı üzerinde de etkilidir. Eriğin faydalarından yararlanmak için bol bol tüketim yapmanız tavsiye edilir.

Kolesterolü Düşürür; Erikte bulunan çözünebilir lifler arasında yer alan pektin isimli madde yüksek kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Bu özellik sadece insanlar için değil hayvanların da kolesterolünün düşürülmesinde etkilidir.

Kabızlığı Önler; Eriğin faydaları arasında kabızlığı önlemesi de yer alır. Diyet lifi içeren erik kabızlı hastası olan kişilerce kullanılmalıdır. Düzenli erik tüketimi ile sindirim sistemi sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Güçlü Bir Besin Kaynağı; Eriğin faydaları nelerdir daha iyi öğrenebilmek için içerdiği güçlü besin değerlerine dikkat etmek gerekebilir. Güçlü bir besin kaynağı olan erik içeriğinde yeterli miktarda demir, potasyum, florür, A ve C vitamini yer alır.

Kemik Sağlığını Korur; Yapılan araştırmalara göre kuru erik kemik sağlığını koruyan özelliklere sahip bir besin türü. Kemiklerin yoğunluğunu arttıran yapısıyla dikkat çeken kuru erik kırıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlara sıklıkla kuru erik tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Makura Dejeneresansını Önler;Eriğin faydaları arasında halk arasında sarı nokta olarak adlandırılan ve yaşa bağlı bir görme bozukluğu olan makura dejeneresansını önlemesi de yer alır. 65 yaş üstü kişilerde ciddi görme bozukluklarının en büyük sebebi olarak gösterilen makura dejeneresansı, günlük erik tüketimi yapan kişilerde daha az görülmektedir.

Cilt Sağlığı Üzerinde Etkili; Eriğin faydaları nelerdir merak edenler için dikkat çekici diğer bir madde ise erik tüketiminin cildi güzelleştirmesidir. Yapılan araştırmalara göre güçlü bir antioksidan olan erik ile cilt yüzeyindeki kusurları önleyebilir, daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur; Günlük diyet listenize erik ekleyerek çok daha sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz. Karbonhidrat ve yağ değerleri oldukça düşük olan, kalori yönünden diyet menünüze ekleyebileceğiniz erik ile kısa sürede birkaç beden birden incelebilirsiniz.

Demir Emilimini Sağlar; İçeriğinde bol miktarda demir barındıran erik demir emilimi ve üretimi ile de genel vücut sağlığı üzerinde çok etkili bir üründür. Erik tüketerek kan dolaşımınızı da hızlandırabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandırır; Niasin isimli maddeyi içeriğinde barındıran erik metabozlizmayı hızlandırarak vücuttaki yağları kısa süre içinde yakar. B 6 vitamini ve patotenik asit içeren eriğin faydalarından yararlanabilmek için düzenli olarak tüketmek tavsiye edilmektedir.

Siyah Eriğin Faydaları; Erik türleri arasında yer alan siyah erik tıbbi olarak çok şifalı bir üründür. Kabuğu ve tohumu ile birlikte diyabet tedavisinde kullanılan siyah eriğin yaprakları da antibakteriyel özellikler taşımakta ve dişlerin güçlendirilmesinde kullanılmaktadır.

1 Günde Ne Kadar Erik Tüketilmeli?

Eriğin faydalarından en üst düzeyde yararlanabilmek için günlük olarak erik tüketmeniz tavsiye edilir. Günlük olarak bir porsiyon erik tüketmek vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin kaynakları için yeterli miktarda olacaktır. Bir porsiyon erik ise genel olarak 10 adet erikten oluşmaktadır.

Günlük bir porsiyon erik tüketimi sağlıklı bir biçimde kilo vermenizde etkili olan bir ürün olacaktır. Günlük erik tüketimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise tuzlu erik tüketilmemesi gerekliliğidir. Tuzlu erik zamanla hipertansiyona neden olabileceği için uzak durulması tavsiye edilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

Share
25 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?