ÜST REKLAM

logo

reklam

ERİCH FROMM VE İNSANIN MUTLULUĞU


Sami Aslan
deneme@deneme.hotmail.com

Hazırlayan / Sami Aslan


23 Mart 1900–18 Mart 1980 yılları arasında yaşamış olan ünlü psikiyatrist, filozof ve sosyolog Erich Fromm’u çoğumuz “Sevme Sanatı” isimli eseriyle tanıyoruz. Kendisinin modern insanın mutluluğuna dair oldukça önemli görüşleri var. Aşağıdaki yazıda bu görüşleri özetlemeye çalıştım.

Kişilik; kişinin kendine göre bir ayrılığı, belirgin bir özelliği olması durumu, kişinin özyapısına uygun kendine özgülüklerin tümüdür. Kişilik, sosyal etkiler sonucu yaşam tecrübeleriyle oluşur. Kalıcı olan kişilik, bireyin fiziksel yapısı ve mizacını oluşturan kalıtsal yönleri ile sosyal ve kültürel etkilerin tümünün ortak ürünüdür. Yani hem çevresel hem de genetik faktörler bu durum üzerinde etkilidir. Erich Fromm’a göre psikolojinin temel sorunu burada ortaya çıkar. Bireyin toplumla, dünya ile ve kendi kendisiyle nasıl bir ilişki kurduğu sorunudur.

alıcı eğilimli kişilik: Birey, çevresinin ona her konuda yardım etmesini bekler, her şeyi başkalarından bekler. Sömürücü eğilimli kişilik: Bunlar hayatlarını başkalarını sömürmekle geçirirler. Üstelik de bunun hakları olduğuna inanırlar. Böyle insanlar çevremizde istemediğimiz kadar vardır. Bunlar daha çok egemen sosyal sınıfın üyeleridir. Büyük mülk sahipleri ve patronlar sömürücü kişilik özelliklerine sahiptir.

İstifleyici kişilik: Burada birey toplayıcıdır. Dış dünya onun için tehlikelidir. Kendini korumak için her şeyi biriktirmek ve saklamak eğiliminde olur.

Pazarlayıcı kişilik: Birey başarılı olmak için kendini sürekli olarak pazarlama davranışı gösterir. “ben sizin istediğiniz gibiyim” mesajını verir. Böyle insanlar kendi içlerinde mutsuzlar, devamlı çevreye iyi görünebilmek adına kendilerini farklı göstermeye çalışırlar ve kişiliklerinde yaşadıkları ikilemlerden dolayı devamlı kendi iç dünyalarında çatışma halindedirler.

Üretici kişilik: Bu eğilim, olumlu olan tek kişilik türüdür. Üretir, başkalarını sever, yaratıcıdır. Yapıcılık ve başkalarına yararlı olma en önemli amacıdır.

Umarım bir gün hepimiz bu üretici kişilik yapısına kavuşabiliriz. Gerçekten kendi benliğimizi kabul edip, sevip, çevreye kendimizi doğru bir şekilde yansıtıp, ürettiğimiz şeyleri çevre ile de paylaşarak bütünsel davranabiliriz. Başkaları için bir şeyler yapmak insanı mutlu eder. Bu yüzden mümkün mertebe üretken olabilmek ve üretileni paylaşabilmek, olumlu kişilik yapısı için gerekli unsurların başında gelir.

Kendimizi, insanları sevelim, bir şeyler için çabalayalım ve yaptıklarımızı, yapabildiklerimizi insanlar ile paylaşalım. Herkesin elinden gelen, az çok yapabildiği, birisi ya da birileri için yararlı olabileceği bir yanı muhakkak vardır. En azından bu yanınızı ortaya çıkarmayı deneyin, bunun için çabalayın. En kısa sürede tüm cesaretinizi toplayıp tüm gücünüzle bu konuda bir adım atmayı deneyin, denemekten zarar gelmez. Toplumu yücelten insanlar,”üretici kişilik” özelliklerine sahiptir. (Kaynakça: Erich Fromm- Sevme Sanatı)

Share
43 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ERİCH FROMM VE İNSANIN MUTLULUĞU

  17 Nisan 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan 23 Mart 1900–18 Mart 1980 yılları arasında yaşamış olan ünlü psikiyatrist, filozof ve sosyolog Erich Fromm'u çoğumuz “Sevme Sanatı” isimli eseriyle tanıyoruz. Kendisinin modern insanın mutluluğuna dair oldukça önemli görüşleri var. Aşağıdaki yazıda bu görüşleri özetlemeye çalıştım. Kişilik; kişinin kendine göre bir ayrılığı, belirgin bir özelliği olması durumu, kişinin özyapısına uygun kendine özgülüklerin tümüdür. Kişilik, sosyal etkiler sonucu yaşam tecrübeleriyle oluşur. Kalıcı olan kişilik, bireyin fi...
 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN

  27 Mart 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Yerel seçimlere giderken, vatandaşımızın seçimden çok ,geçim derdiyle meşgul olduğunu gözlemliyoruz.Siftah etmeden kapatan esnaf,ürünü tarlada kalan çiftçiler ,işten atılan işçiler,yüzde 11' leri bulan işsizler...Samanı bile ithal etmek...AKP iktidarının,Cumhur İttifakının, 17 yılda ülkemizi getirdiği durum budur. Diğer yandan, ülkemiz, güvenlik bakımından da büyük tehditler altındadır.ABD ,bütün  Batı Asyayı ateşe vermek için hergün yeni hamleler düzenliyor.Ama gelin görün ki,ana muhalefet partisi YCHP nin başını çektiği Mille...
 • MARİNA VE DALGAKIRAN…

  18 Mart 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Belediye adayları bana kızdıklarını biliyorum. Yandaşları ve dostları sinir olduklarını da… Ancak ben içinden geldiğim ve ona burçlu olduğumu düşündüğüm insanlarımızı bilgilendirmek zorundayım. Kendimi aydın sanarak görevimi yapmaya çalışıyorum. Onun için marina ve dalgakıran konusuna açıklık getirme istedim. Marina; Küçük lüks teknelerin, yatların barınmalarına ayrılmış, içinde teknelerin, yatların her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkânlara sahip olan limanlara marina denir. Başka bir ifade ile marina, yat limanıdır. Marinada yer...
 • ŞU DÜNYADAKİ EN MUTLU KİŞİ

  18 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türbülansa giren siyaset dünyasında kullanılan kaba dil ve üslubun dozajı ilçemizde giderek artıyor. Niye mi? Siyasetçi, tahammülsüz, eleştiriye gelemiyor, çok çabuk coşkuya kapılıyor ve aklından çok duygularını, ön yargılarını kullanıyor. Yani kendi politika ve projelerini anlatmak yerine rakibini “sözle döverek” tabanına mesaj göndermekle yetiniyor. Böyle olunca da üslup sertleşiyor, nezaket ve insaniyet kayboluyor. Bunun geçmişte de fazlasıyla örnekleri vardı ancak ülkenin bugün içinde bulunduğu durum nedeniyle görüntü daha da ...