ERİCH FROMM VE İNSANIN MUTLULUĞU - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ERİCH FROMM VE İNSANIN MUTLULUĞU

Bu haber 17 Nisan 2019 - 8:27 'de eklendi ve 1.023 kez görüntülendi.

Hazırlayan / Sami Aslan


23 Mart 1900–18 Mart 1980 yılları arasında yaşamış olan ünlü psikiyatrist, filozof ve sosyolog Erich Fromm’u çoğumuz “Sevme Sanatı” isimli eseriyle tanıyoruz. Kendisinin modern insanın mutluluğuna dair oldukça önemli görüşleri var. Aşağıdaki yazıda bu görüşleri özetlemeye çalıştım.

Kişilik; kişinin kendine göre bir ayrılığı, belirgin bir özelliği olması durumu, kişinin özyapısına uygun kendine özgülüklerin tümüdür. Kişilik, sosyal etkiler sonucu yaşam tecrübeleriyle oluşur. Kalıcı olan kişilik, bireyin fiziksel yapısı ve mizacını oluşturan kalıtsal yönleri ile sosyal ve kültürel etkilerin tümünün ortak ürünüdür. Yani hem çevresel hem de genetik faktörler bu durum üzerinde etkilidir. Erich Fromm’a göre psikolojinin temel sorunu burada ortaya çıkar. Bireyin toplumla, dünya ile ve kendi kendisiyle nasıl bir ilişki kurduğu sorunudur.

alıcı eğilimli kişilik: Birey, çevresinin ona her konuda yardım etmesini bekler, her şeyi başkalarından bekler. Sömürücü eğilimli kişilik: Bunlar hayatlarını başkalarını sömürmekle geçirirler. Üstelik de bunun hakları olduğuna inanırlar. Böyle insanlar çevremizde istemediğimiz kadar vardır. Bunlar daha çok egemen sosyal sınıfın üyeleridir. Büyük mülk sahipleri ve patronlar sömürücü kişilik özelliklerine sahiptir.

İstifleyici kişilik: Burada birey toplayıcıdır. Dış dünya onun için tehlikelidir. Kendini korumak için her şeyi biriktirmek ve saklamak eğiliminde olur.

Pazarlayıcı kişilik: Birey başarılı olmak için kendini sürekli olarak pazarlama davranışı gösterir. “ben sizin istediğiniz gibiyim” mesajını verir. Böyle insanlar kendi içlerinde mutsuzlar, devamlı çevreye iyi görünebilmek adına kendilerini farklı göstermeye çalışırlar ve kişiliklerinde yaşadıkları ikilemlerden dolayı devamlı kendi iç dünyalarında çatışma halindedirler.

Üretici kişilik: Bu eğilim, olumlu olan tek kişilik türüdür. Üretir, başkalarını sever, yaratıcıdır. Yapıcılık ve başkalarına yararlı olma en önemli amacıdır.

Umarım bir gün hepimiz bu üretici kişilik yapısına kavuşabiliriz. Gerçekten kendi benliğimizi kabul edip, sevip, çevreye kendimizi doğru bir şekilde yansıtıp, ürettiğimiz şeyleri çevre ile de paylaşarak bütünsel davranabiliriz. Başkaları için bir şeyler yapmak insanı mutlu eder. Bu yüzden mümkün mertebe üretken olabilmek ve üretileni paylaşabilmek, olumlu kişilik yapısı için gerekli unsurların başında gelir.

Kendimizi, insanları sevelim, bir şeyler için çabalayalım ve yaptıklarımızı, yapabildiklerimizi insanlar ile paylaşalım. Herkesin elinden gelen, az çok yapabildiği, birisi ya da birileri için yararlı olabileceği bir yanı muhakkak vardır. En azından bu yanınızı ortaya çıkarmayı deneyin, bunun için çabalayın. En kısa sürede tüm cesaretinizi toplayıp tüm gücünüzle bu konuda bir adım atmayı deneyin, denemekten zarar gelmez. Toplumu yücelten insanlar,”üretici kişilik” özelliklerine sahiptir. (Kaynakça: Erich Fromm- Sevme Sanatı)

Sami Aslan
Sami Arslandeneme@deneme.hotmail.com