ÜST REKLAM

logo

reklam

ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜLER

“Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok”

Engelsiz Yaşam Rehabilitasyon Merkezi, Engelliler haftası dolayısı ile anlamlı ve çözüme yönelik bir farkındalık yürüyüşü düzenlediler. “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yoktur”, “Engel Sizsiniz”, “El Ele Verin, Engelleri Yenin”, “Her İnsan Bir Engelli Adayıdır” diyerek pankartlarla yürüyen vatandaşlar alkışlarla karşılandı.

Abdullah Cömert Alanından başlayan anlamlı yürüyüş Deniz Sitesi Hz. Hıdır Ziyaretinde son buldu.

Daha yaşanılabilir engelsiz bir Samandağ oluşturabilmek adına yürüyüşte engel görülen noktalara sprey boyalarla bir işaret bırakıldı.

Gerçekleştirilen anlamlı yürüyüşle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Psikolog ve Aile Terapisti Mehmet Can; “Malumunuz bu hafta Engelliler haftası. Diğer özel günleri kutladığımız gibi bu haftayı sosyal medya şovu çerçevesinde kutlamak yerine daha anlamlı ve çözüme yönelik bir etkinlik olarak farkındalık yürüyüşünü organize ettik. Bu çalışmamıza destek ve katkılarından dolayı Kaymakamımız Murat Kütük’e, Belediye Başkanımız Refik Eryılmaz’a, Engelsiz Yaşam Rehabilitasyon Merkezine ve duyarlılığından dolayı burada bulunan hepinize tüm engelli bireylerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Uzun yıllar rehabilitasyon merkezinde çalıştım. Rehabilitasyon merkezlerinin amacı engelli bireyi rehabilite edip topluma adaptasyonunu sağlamaktır. Yani kendi bireysel ihtiyacını bir başına kimsenin yardımı olmadan yapabilmesini sağlamak. Peki bu mümkün mü sizce. Bence değil Sizde sağlıklı bir şekilde gözlem yaptığınızda her gün geçtiğiniz kaldırımların, yolların ya da geçtiğiniz devlet daireleri, stres atmak için gittiğiniz kafelerin, restaurantların, spor salonlarının, parkların engelli ulaşımına uygun olmadığını çok net görebilirsiniz.

Bu yüzden bir kent modeli oluşturulurken toplumun her bireyinin ihtiyacını görebileceği şekilde dizayn edilmelidir. Çünkü engelli bir birey ulaşılabilirliği sağlanan bir mekânda engelli değildir. Demek ki engeli yaratan bu alanda çalışan yetkililer ve bizleriz. Bilindiği üzere kaldırımların ve yolların engelli bireylerin ulaşımına uygunsuzluğu belediye ekiplerinin sorumluluğundadır. Ama bunun da ötesinde o kaldırımlara araçlarını park eden vatandaşlar ve iş yerlerinin önünü işgal eden esnaf da bir o kadar sorumludur.

Bugün tam olarak bu sorunları sadece dile getirmek yerine empati kurup o sorunları beraber saptayıp çözüme kavuşturabilmek adına yürüyüşü organize ettik. Daha yaşanılabilir engelsiz bir Samandağ için başlattığımız yürüyüşte engel gördüğünüz noktalara sprey boyalarla bir işaret bırakmanızı rica edeceğim. Belediye başkanımızın talimatıyla, yetkililerin bu işareti gördüğü her noktaya müdahale ederek çözüme kavuşturulacağının sözünü aldık. Hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Gerçekleştirilen yürüyüşe Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, Başkan Eryılmaz’ın eşi Selda Eryılmaz, CHP Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, Samandağ Belediye Meclis Üyeleri, Engelsiz Yaşam Rehabilitasyon Merkezi öğretmen, öğrencileri ve vatandaşlar katılım gösterdi .

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı – Foto: Aslı Sağaltıcı

Share
27 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?